Cestujeme po světě

TOP 8 tipů na výlet: Izrael, země zaslíbená

Vydáno 13. 6. 2018 | Letuška.cz Redakce
image

Každý rok se vynoří místa, která zničehonic začnou lákat miliony turistů – v posledních letech šlo třeba o Maroko, Portugalsko a Mexiko. Velký boom turismu zažívá i Izrael, který je se svými historickými památkami, Mrtvým mořem a kulturním vyžitím pro cestovatele velkým lákadlem. Když k tomu připočtete lahodné jídlo s hummusem v čele, vyjde vám ideální výlet. Jaké tipy jsme si pro vás do Izraele připravili? Připravte si notýsek na plánování, nalaďte se na cestovatelskou vlnu a čtěte. 

TEL AVIV – KULTURNÍ CENTRUM IZRAELE

Druhé největší město Izraele a centrum kulturního a hospodářského života Tel Aviv je skvělou startovací čárou pro vaši izraelskou cestu. Najdete tu plno pamětihodností, moderní stavby, čtrnáct kilometrů pláží a nespočet designových butiků a výborných restaurací. V méně turistické severní části se pravidelně konají farmářské trhy s čerstvými surovinami a spousta kavárniček. Na jihu města objevte jeden z nejstarších přístavů světa Jaffu ležící v historické oblasti, kde spolu odnepaměti žili muslimové a křesťané. 

HAIFA – VINICE NAD MĚSTEM

Přístavní město Haifa na severu země prostupuje jedinečná, klidná atmosféra. Svůj podíl na tom zajisté má i překrásná příroda, která Haifu obklopuje. Mezi vůbec nejnavštěvovanější místa v Izraeli patří místní Bahajské zahrady, které leží na hoře Karmel (v překladu Hospodinova vinice). Terasovité zahrady v sobě skrývají jednu z nejdůležitějších svatyní bahajské víry a, ačkoliv by se mohlo zdát, že jde o historickou památku, byly otevřeny teprve v roce 2001 – spousta turistů je označila za osmý div světa. Na svažitém Karmelu pěstují Izraelci i vinnou révu. Jste-li milovníci vína, v Haifě můžete degustovat přímo od zdroje. 

AKKO – TRADIČNÍ TRŽIŠTĚ I MĚSTO KŘIŽÁKŮ

Nejvyhlášenější trh s kořením a dalšími exotickými produkty najdete ve městě Akko, posledním sídlem Křižáků ve Svaté zemi. Nasajete tu skutečnou atmosféru Blízkého východu a jeho souků (tržišť) – trhovci pokřikují, smlouvají a prodávají veteše i cenné kousky. Odvézt si odtud proto můžete nejen nejrůznější lahůdky, ale i starožitnosti jako originální nádobí nebo jiné drobnosti. Město je jedním z historických pilířů Izraele, jedná se o křesťanské centrum, jímž bylo až do roku 1291. Nadšenci do historie by měli navštívit křižáckou citadelu a její gotické rytířské sály s mohutnými sloupy, stejně jako i tunel, který pojí pevnost templářů s přístavem. 

ÚPLNĚ NEJNÍŽE - PROZKOUMEJTE MRTVÉ MOŘE 

Moře, ve kterém se nikdy neponoříte? Přesně takové je Mrtvé moře, nejníže položené místo na světě rozléhající se mezi Izraelem a Jordánskem. Kromě této zábavné skutečnosti má Mrtvé moře také skvělé regenerační účinky díky své extrémně slané vodě a bahnu bohatém na minerály. Doporučujeme ho navštívit co nejdříve, protože se kvůli stále zvyšujícím teplotám vypařuje a scvrkává. 

ZEĎ NÁŘKŮ A SVATÉ MĚSTO

Nezáleží na tom, zda jste nějakého vyznání, či ne, o Zdi nářků jste jistě už slyšeli. Leží na Chrámové hoře u Skalního dómu a po celá staletí k ní každý den přichází nespočet Židů se pomodlit, naříkat a vyřknout svá nejtoužebnější přání. Někteří zde své vzkazy nechávají i na papírku. Samotný Jeruzalém, tedy Svaté město, v němž vedle sebe žijí vyznavači islámu, křesťanství i judaismu. Pokud se zajímáte o dějiny, Jeruzalém pro vás bude se svou několikatisíciletou historií rájem na zemi. 

EJLAT – PODMOŘSKÝ RÁJ I VÝLET DO SOUSEDNÍHO JORDÁNSKA

Ejlat leží na samotném hrotu Akabského zálivu, jen pár kilometrů od hranic s Jordánskem a Egyptem. Jedná se o jediné izraelské město, které leží u Rudého moře – koupačku v něm byste rozhodně neměli vynechat. Ačkoli tu nenajdete tak báječné pláže jako v sousedním Egyptě, i tak zářivě modré moře hýří životem. Pokud máte potápěčské sklony, v Ejlatu si přijdete na své. Z jihu Izraele se dá navíc pohodlně vyjet na výlet do jordánské Petry, mystického skalního města, které bylo roku 1985 zařazeno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a v roce 2007 mu byl udělen titul novodobého divu světa. Od Ejlatu je vzdálená necelých 140 kilometrů. 

ZA HISTORIÍ DO NÁRODNÍHO PARKU MASADA 

Chcete-li spojit pohyb s poznáváním izraelské historie, vyražte na horu Masada. Jedná se sice spíš o menší kopec, protože leží u Mrtvého moře, ale svým významem pro Izraelce se její velikost mnohonásobně zvyšuje. Na vrchu Masady leží trosky starověké pevnosti, kterou tu místní vystavěli během židovského povstání proti Římanům. Zajímavostí je, že ve chvíli, kdy poslední povstalci uzřeli, že proti římské převaze i přes nedobytnost pevnosti nemají šanci, postupně v opevněném komplexu spáchali sebevraždu, aby je nepřátelské vojsko nemohlo zajmout. V současné době si můžete horu vyšlápnout nebo se nechat pohodlně vyvézt lanovkou. Žádná neštěstí vás na jejím vrcholku nečekají, jen sluníčko a velký kus historie!

BETLÉM A BANKSYHO HOTEL WALLED OFF

Necelých deset kilometrů jižně od Jeruzaléma leží menší město Betlém, které spadá pod Palestinskou samosprávu. Kromě toho, že se jedná o údajné místo narození Ježíše Nazaretského, jde v současné době i o centrum Západního břehu Jordánu, tedy vnitrozemského území ležícího u řeky Jordán a jedno z palestinských území v Izraeli. Město je od roku 2002 obehnané osmimetrovou zdí, která odděluje Palestince od Izraele. Pohled je to neveselý, upozornit na něj se pokusil pěkně po svém i umělec Banksy svým dystopickým hotelem Walled Off, který má údajně nejhorší výhled na světě. Koukáte se z něj přímo na zeď, vojáky a davy lidí, kteří se přes kontrolu chtějí dostat do Jeruzaléma za zdí.