Cestujeme po světě

Trápí vás jet lag? 7 tipů, jak se vypořádat s časovým posunem

Vydáno 7. 12. 2017 | Letuška.cz Redakce
image

 

Jet leg je cestovatelský strašák, kterého není radno podceňovat. Směrem na Západ se dá překonat snadněji, směrem na Východ zase hůře - ne nadarmo se říká west is best, east is a beast, tedy zhruba Západ je v pohodě, Východ už tolik ne. Není nic horšího, než když koupíte v akci super levné letenky do Asie, a nakonec půlku výletu strávíte v hotelovém pokoji s cestovní maskou na spaní na očích. Co jet lag způsobuje, proč záleží na směru, jakým cestujete a jak časovým posunem bojovat? 

CO ZPŮSOBUJE JET LAG?

Příčina nepříjemných stavů po dlouhém letu je vlastně jednoduchá. Lidské tělo je, jak známo, nastavené dělat během 24 hodin spoustu činností - mimo jiné i spát a jíst. Protože se tyto potřeby dostavují v určitých intervalech, časový posun jejich pravidelnost rozhodí. Kromě masivní únavy se mohou dostavit i trávicí potíže, ztráta chuti k jídlu a problémy s pamětí i koncentrací. Ačkoliv zní tento výčet bezútěšně, nezoufejte. Každý člověk je jiný, někdo se tedy na chvíli po dlouhé cestě “sesype”, ale druhému bude stačit dlouhý spánek a bude jako rybička. Některé studie tvrdí, že každou překonanou časovou zónu tělo zpracovává jeden den. Tudíž z letu do Asie se - čistě hypoteticky - můžete sbírat i týden. 

JAK JET LAGU Z VELKÉ ČÁSTI PŘEDEJÍT?

  • DOPŘEJTE SI PŘED ODLETEM KVALITNÍ SPÁNEK

Určitě se už i vám stalo, že jste se před odletem moc nevyspali. Ať už to bylo nervozitou, okolnostmi, nebo jste si řekli, že se schválně unavíte a cesta pak rychleji uteče. Ať tak, nebo tak - velká chyba. Zásah do každodenní rutiny dopady časového posunu na vaše tělo ještě prohloubí, proto si před odletem dopřejte pěkných osm hodin spánku - je pak pravděpodobnější, že se s jet lagem rychleji srovnáte. Je-li to možné, vždy volte přílet ve dne. Na denním světle pro vás bude přirozenější se aklimatizovat a i přes únavu vyrazit ven a objevovat nová místa.

  • VYHNĚTE SE I BARU

Pro některé cestovatele je předodletový drink nebo pivo tradice, takový rituál, jímž zahájí svůj výlet. Ačkoli je to pěkné, alkohol způsobuje únavu a dehydrataci, což v těle logicky nevytváří nejideálnější prostředí pro boj s jet lagem. 

  • ZKUSTE SI DÁT MEZIZASTÁVKU

Pokud víte, že vám časový posun skutečně nedělá dobře, zkuste si let naplánovat tak, abyste do cílové destinace letěli s mezizastávkou někde na půli cesty. Na daném místě si dejte odpočinkový den nebo dva - snadněji adaptujete se pak na konečný časový posun.