Cestujeme po světě

Zlomíte si jazyk, než přeškobrtáte název města Tiruvanantapuram?

Vydáno 19. 7. 2016 | Letuška.cz Redakce
Město s těžko vyslovitelným názvem Tiruvanantapuram najdete v Indii. Čím je kromě svého názvu ještě zajímavé?

Zlomíte si jazyk, než přeškobrtáte název města Tiruvanantapuram?

image

Pamatujete si na dětskou říkanku, kde se vyskytovalo jméno mexické sopky Popocatépetl? Dnes zavítáme do Indie a jazyk si zlomíme podruhé. Zkuste párkrát bez zadrhnutí vyslovit jméno indického města Tiruvanantapuram. Název je jistě zajímavá zábava, ale neméně interesantní je i okolí této metropole. Příroda na jihozápadě Indie v Kérale je protnuta mohutnou a důmyslnou sítí kanálů, které přinášejí obživu většině obyvatel této zajímavé indické oblasti. Ŕíká se, že oproti kontrastnímu zbytku Indie, kde může cestovatele překvapit špína, mumraj a chudoba, je stát Kérala jako oáza. Takové Švýcarsko v Evropě. Nebo Nizozemsko? Posuďte sami, letenky do Tiruvanantapuramu jsou u nás na Letušce.    

Zajímavosti o Kérale a indickém městě Tiruvanantapuram

  • Tiruvanantapuram je hlavním městem indického státu Kérala a najdete jej na západním pobřeží Indie. 
  • Do Kéraly na jihu Indie doporučujeme zajet, pokud máte rádi moře a vodní kanály, které jsou pro tuto oblast typické. Lidé na venkově žijí v malých domcích na březích, vy se můžete plavit v kajutové lodi – hausbótu.  
  • Na své si tedy přijdou příznivici rybolovu. Naším tipem je město Kóčin na břehu moře. Ryby se tu loví už po staletí stejným způsobem. Základem starobylé rybářské techniky jsou velké rybářské sítě – čeřeny. Veliké čtvercové sítě jsou zavěšeny na dřevěné konstrukci z bambusu a týkového dřeva, která zdánlivě připomíná velkého pavouka. Vhodit síť do vody je snadné, ale vytáhnout ji zase na souš i s úlovkem, to už je práce pro čtyři muže.   
  • Oficiálním jazykem je malajálamština. Je to jeden z 23 indických oficiálních jazyků. Jestli se vám zdá tento jazyk na okraji zájmu, zbývá dodat, že malajálamštinou mluví zhruba 37 milionů lidí. 

 

Po Kérale netradičně lodí nebo na kole

  • Na kole po indickém venkově. Najedete méně kilometrů, ale budete mít blíž k zážitkům. Pokud máte chuť, pořádáme do jižní Indii cyklistický zájezd 
  • S lodí po říčních kanálech. Půjčte si jeden z obytných hausbótů a místo v Nizozemsku se plavte po řekách a kanálech v Indii. 
  • Pěšky po vlastních. Při pěším treku poznáte život lidí v místních vesnicích, jejich tradice a lokální kuchyni.
  • Poprvé v Asii? Napsali jsme pro vás rady na cestě do Asie 

 

Co navštívit v jižní Indii

 

Použité fotografie: Stefan Hübl, Cris, Anwer Reyaz / Flickr.com

Místo
Proč zrovna sem
město Kóčin
starodávný rybolov na břehu moře
Kostel sv. Františka v Kóčinu
první evropský kostel na území Indie
kanály po celém území
dopravní a obchodní tepna
Kolukkumalai ve státě Tamil Nadu
musí vidět všichni, kteří mají rádi čaj
řeka Kabini
největší výskyt slonů indických