Co se děje ve světě

Londýnský filmový festival

Vydáno 18. 6. 2024 | Letuška.cz Redakce
Vyrazte s Letuškou na slavný filmový festival v Londýně!

Londýnský filmový festival aneb když se vyplatí za filmem letět

Londýnský festival

Londýnský filmový festival (BFI London Film Festival) patří k těm největším událostem stříbrného plátna v Evropě. A ačkoliv není tak slavný jako jeho sourozenci z Benátek a Cannes, je také velmi důležitý. Nejlepší snímky uplynulého roku představuje britskému publiku již od roku 1957, filmy se promítají v kinech i pod širým nebem na Trafalgarském náměstí a letos se bude konat od 9. do 20. října.

Proč se vydat na filmový festival právě do Londýna

Londýnský festival

Pokud patříte mezi fanoušky filmových festivalů a navštěvujete události jako Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech nebo Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně, potom vás zveme i na filmový festival v Londýně. Zde se nemusíte děsit davů, jako tomu je v Itálii nebo Francii, ale můžete si užít atmosféru ambiciózního a svěžího festivalu.

Festival v Londýně každoročně nabízí premiéry snímků místních a zahraničních filmařů, ale i ty největší hvězdy stříbrného plátna. A protože se nepyšní takovou pompézností jako jiné festivaly, je mnohem dostupnější širší veřejnosti, a to s ohledem na ceny i možnosti zakoupení vstupenek na jednotlivé filmy. I přesto ale nepostrádá jedinečnou atmosféru, která by neměla chybět žádné z těchto filmových událostí. Ba naopak. Celý Londýn je během něj neskutečně dobře naladěný. A co víc? Dost možná na něm spatříte i členy královské rodiny.

Zajímavosti o Londýnském filmovém festivalu

Londýnský festival

„Sdílení myšlenek a nápadů je nejvyšším aktem štědrosti,” tvrdí prezidentka festivalu Kristy Matheson, která v tomto duchu celou událost vede. Když se tak do Londýna v tomto období vydáte, můžete se těšit na záplavu lidské fantazie i představivosti, ale také na nové názory prostřednictvím rozhovorů a diskusí. A co je na tom nejlepší? Své názory a zkušenosti s vámi budou sdílet samotné filmařské týmy, tedy všichni od kostymérů, přes scénáristy a producenty, až po samotné režiséry. A ani o setkání s herci tu není nouze. Spojené království je totiž rodištěm nejedné velké hvězdy, která se vždy na festival do své domoviny ráda vrátí. Filmový festival v Londýně je tedy nejen oslavou filmové produkce, ale také významnou kulturní a společenskou událostí, která přitahuje diváky i tvůrce z celého světa. A je spjat se spoustu zajímavostí. Tak si je pojďme představit.

  • Poprvé ho zorganizoval Britský filmový institut (British Film Institute, BFI), a to v roce 1956. Cílem bylo představit londýnskému publiku nejlepší filmy z mezinárodních festivalů.
  • Festival je dobře známý svou rozmanitostí zpracování snímků. Dokonce v této kategorii patří mezi nejpestřejší. Každý rok tak představuje nejen širokou škálu klasických filmů, krátkometrážní snímků a dokumentů, ale také animací a experimentálních videí.
  • Na rozdíl od jiných velkých filmových festivalů je ten v Londýně snadno dostupný veřejnosti. Také jsou během něj organizovány veřejné diskuse a workshopy, které umožňují divákům seznámit se s filmaři a jejich prací.
  • Každý rok je na festivalu promítáno více než 200 filmů z celého světa. Program je přitom rozdělen do kategorií: Love, Debate, Laugh, Dare, Thrill, Cult, Journey, Sonic, Family a Experimenta.
  • Londýnský filmový festival je místem, kde byly uvedeny premiéry některých z nejvýznamnějších filmů posledních desetiletí. Mezi ně patří například nezávislý snímek „Králova řeč” (2010), drama „12 let v řetězech” (2013) nebo biografický film „Steve Jobs” (2015).
  • Festival se koná na několika místech po celém Londýně, včetně ikonických kin jako BFI Southbank, Odeon Leicester Square a Curzon Mayfair. Některé snímky je ale možné shlédnout také na Trafalgarském náměstí. Tyto projekce pod širým nebem jsou nejoblíbenější součástí festivalu a umožňují široké veřejnosti vychutnat si filmy v jedné z nejznámějších londýnských lokalit.

Cesta do Londýna na filmový festival

Londýn

Pokud se vypravíte na festival, letenku určitě doporučujeme koupit s dostatečným předstihem. Britské hlavní město je totiž celkově velmi oblíbené u turistů a během festivalu zájem o něj ještě roste. Pokud si ale vaše místa v letadle zajistíte už během léta, určitě se není čeho obávat. Dost možná navíc natrefíte na cenově výhodnou letenku, a to díky časovému předstihu.

Letišť je v Londýně celkem šest, ale my vám určitě doporučujeme jen tři nejbližší, a to London City, Heathrow a Gatwick. Ostatní jsou více než padesát kilometrů od města, a cesta z něj se vám tak může prodloužit i prodražit.

Jak rezervovat letenky s Letuškou do Londýna

Letuška

  • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
  • Napište nám poptávku s počtem cestujících a přibližnými termíny přes Kontaktní formulář.
  • Mapa. Přehled všech letů najdete na mapa.letuska.cz.