Co se děje ve světě

Mexický svátek mrtvých nejen pro otrlé

Vydáno 4. 7. 2024 | Letuška.cz Redakce
Vyrazte s Letuškou oslavit svátek mrtvých do Mexika!

Día de los Muertos

Día de los Muertos

Svátek mrtvých, který se slaví v celém Mexiku, začíná 1. listopadu a může trvat až několik dní. Den mrtvých neboli Día de los Muertos ctí vzpomínku přátel a členů rodiny, kteří zemřeli. Nepleťte si to však s obdobím smutku. Día de los Muertos totiž ve skutečnosti nabývá odlehčené a zábavné atmosféry, která oslavuje milované lidi.

Kde všude svátek slaví?

Día de los Muertos

V Mexiku je Den mrtvých nejoblíbenějším a nejvýznamnějším svátkem, chápaným jako šťastné shledání mezi živými a mrtvými, a je slaven také v zemích s velkým zastoupením obyvatel mexického národa. Představuje synkretickou tradici spojující prvky z předkřesťanských náboženství Mexika, především aztéckého. Nese v sobě ale také křesťanské a lidové tradice. Anglosaskou obdobou svátku Dne mrtvých je potom Halloween, který se slaví 31. října, a to v USA, Kanadě, Spojeném království, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu a dalších zemích.

Historie Día de los Muertos

Día de los Muertos

Día de los Muertos má hluboké kořeny v předkolumbovských indiánských kulturách Mexika a postupem času se vyvinul v kombinaci domorodých a katolických tradic. Původ Dne mrtvých sahá do dob civilizací jako Aztékové, Mayové, Purepeča, Nahuatl a Totonakové. Tyto kultury měly své vlastní praktiky spojené se smrtí a posmrtným životem. Při nich byli mrtví uctíváni prostřednictvím různých rituálů, které se lišily podle jednotlivých kmenů a regionů. Například Aztékové věřili, že duše mrtvých lidí se po smrti vydávají na dlouhou cestu do podsvětí, kde po čtyřech letech dosáhnou místa věčného odpočinku. Každý rok pořádali měsíční oslavy na počest jejich i bohů, a to zejména Mictecacihuatl, královny podsvětí. S příchodem španělských dobyvatelů v 16. století byly místní domorodé zvyky ovlivněny katolickou vírou. Španělé přivezli své vlastní svátky, jako je Den všech svatých, který nastává 1. listopadu a Dušičky, který slaví stejně jako my, tedy 2. listopadu. Spojením všech těchto oslav vznikla současná podoba mexického Dne mrtvých, který se nyní slaví 1. a 2. listopadu.

Oslavy Día de los Muertos

Día de los Muertos

Jak oslavy probíhají? Zesnulí jsou uctíváni u oltářů a jsou tak na chvíli přivítání zpět ve světě živých. Na těchto oltářích je zanecháno velké množství obětin, od jídla přes písemné poznámky a květiny, až po předměty osobního významu. A přitom se v ulicích i domácnostech konají průvody, hostiny a masová shromáždění. Dnešní oslavy Dne mrtvých ale zahrnují i další prvky, které pocházejí jak z domorodých, tak katolických tradic. Mezi typické zvyky patří:

  • Ofrenda (oltář): Domácí oltář, kde rodiny umisťují fotografie, oblíbené jídlo a nápoje zesnulých, květiny (zejména měsíček lékařský), svíčky a kadidlo.
  • Cempasúchil (měsíček lékařský): Tyto květiny jsou považovány za květiny mrtvých a jejich vůně a jasná barva pomáhají vést duše zesnulých zpět na zem. Jsou používány k výzdobě oltářů a hrobů.
  • Calaveras de azúcar (cukrové lebky): Dekorativní lebky vyrobené z cukru, často ozdobené pestrými barvami a jmény zesnulých.
  • Kostýmy a make-up: Lidé se oblékají do kostýmů a malují si na obličeje lebky. Oba prvky jsou přitom inspirované ikonickou postavou La Catrina, tedy elegantní ženskou kostrou oděnou do evropského oblečení z počátku 20. století, která odkazuje na domorodé ženy.
  • Pan de muerto (chléb mrtvých): Tento speciální sladký chléb je tradičním pečivem na oslavy Dne mrtvých. Má kulatý tvar a je zdobený pruhy těsta, které představují kosti.
  • Papel picado (papírové dekorace): Barevné papírové výřezy s motivy smrti, lebek a kostlivců jsou používány k výzdobě ulic, domovů i oltářů.

Cesta do Mexika

Día de los Muertos

Máte-li zájem se festivalu zúčastnit, plánujte s dostatečným předstihem, protože města se brzy zaplní rodinnými příslušníky i turisty, kteří chtějí zažít tuto vzrušující událost. A pokud chcete využít svůj čas a poznat také kulturu této země, naplánujte si přiletět o několik dní dříve, a poté ještě několik zůstaňte. Věřte totiž, že Mexiko toho nabízí mnohem víc než jen Día de los Muertos. Je totiž zemí plnou kontrastů, kde se moderní města snoubí s historickými ruinami a přírodními krásami. Každý kout této země nabízí něco jedinečného, co stojí za to objevit.

A pokud se do Mexika nechystáte, ale chcete si tento festival užít na vlastní kůži, můžete i u nás. V České republice se oslavy tohoto svátku konají například v Praze v parku Stromovka a v Náprstkově muzeu, v Jičíně i na dalších místech.

Jak rezervovat letenky s Letuškou do Mexika

Letuška

  • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
  • Napište nám poptávku s počtem cestujících a přibližnými termíny přes Kontaktní formulář.
  • Mapa. Přehled všech letů najdete na mapa.letuska.cz.