Tipy Letušky

Výstřední milionář postavil uprostřed džungle bláznivé stavby

Vydáno 30. 6. 2016 | Letuška.cz Redakce

Výstřední milionář postavil uprostřed džungle bláznivé stavby 

Vezměte si papír, namalujte hustou džungli a mezi stromy pitoreskní architekturu. Výsledek se bude pravděpodobně blízce podobat skutečnému dílu, které ukrývá odlehlý kout mexické buše. Las Pozas – v překladu "jezírka" – je okrasná zahrada, kterou vytvořil výstřední milionář, surrealistický básník a mecenáš umění Edward James. "Musel to být úžasný blázen," popisují zážitek turisté na internetu. Pokud máte letenky do Mexika, doporučujeme zahradu navštívit.  

Romantická zahrada uprostřed lesů

Magická, zvláštní, excentrická. Jsme zvědaví, jakým přídavným jménem ji nazvete vy. Snová zahrada se nachází nedaleko obce Xilitla v mexickém státě San Luis Potosí. Má rozlohu 32 hektarů a leží v nadmořské výšce okolo 610 metrů. Na návštěvu doporučujeme dvě až tři hodiny. Otevřeno je po celý rok od 9 do 18 hodin. Více si můžete přečíst ZDE

Nejprve pomrzly všechny orchideje, poté vznikly schody do nikam

Romantický sen o pozemské rajské zahradě vznikl poté, co umělci v roce 1962 mráz poničil všechny vysazené orchideje.

36 betonových budov uprostřed vegetace

Edward James nechal do vegetace zakomponovat 36 fantaskních objektů, které připomínají surrealistické sochy nebo torza budov. Při plánování a organizaci stavby pomáhala sestřenice malířka, tlumočník a zahradní architekt. Zahrada se postupem let přirozeně rozrostla a prazvláštní sochy, vodopády, jezírky a schody, které nikam nevedou se staly součástí vegetace. K bizarní a snové atmosféře přispívá i množství exotické zvěře, které tu žije.

O zahradu nyní pečuje nadace

Po Jamesově smrti roku 1984 začala Las Pozas chátrat. V roce 2007 byla ale v Xilitle založena nadace, jejíž členové jsou architelti a významní představitelé mexického kulturní scény. Cíl je jednoznačný: postarat se o unikátní památku a zpřístupnit ji návštěvníkům. To se podařilo a nyní si zahradu můžete prohlédnout i vy.  

Použité fotografie: Andrea Di Castro, Caroline DOUET, Dana, Rosa Menkman, Rafael Olivarría, Esteban Romero / flickr.com