Co se děje ve světě

V Praze můžete navštívit unikátní výstavu o tajemném Bhútánu

Vydáno 16. 3. 2015
Cestování po Bhútánu není snadné, protože turistický ruch je v Bhútánu velice omezen. Turisté musí cestovat pouze ve skupinách (po předem připravených a zaplacených trasách) a s oficiálním turistickým průvodcem. Celé území Bhútánu – kromě údolí Paro a Thimphu – je považováno za zakázanou oblast. Každý návštěvník musí přes cestovní kancelář získat speciální povolení. Tato povolení policie příležitostně kontroluje. Pokud se chcete přesto do této zajímavé země pod Himálajem podívat, navštivte nyní výstavu v Praze. ​

V Náprstkově muzeu si můžete prohlédnout unikátní výstavu o Bhútánu 

Detail vzoru z pokrývky trůnu - Konec 19. Století. Royal Textile Academy, Thimphu, Bhútán

 

Doprovodné výstavy aneb kam s dětmi 

Bhútánské lapače duchů 

  • 18. 4. 2015 v 15 hod
  • 16. 5. 2015 v 15 hod
Jeden tip na zajímavé aktivity pro rodiče s dětmi: bhútánské děti vyrábějí půvabné, pestrobarevné amulety, lapače na chytání duchů, které umísťují okolo míst nebo domů, které obtěžují zlí duchové. Duchové, kteří jsou lapeni do těchto sítěk se poté modlitbami zahnání pryč, aby více lidem neškodili. A vy si je můžete vyrobit v Praze v Náprstkově muzeu. Ve výtvarné dílně si vyrobíte lapač duchů z pestrobarevných nitek podle bhútánského vzoru.
 

Bhútánské masky

  • 2. 5. 2015 v 15 hod
Taneční masky nosí mniši při buddhistických tantrických rituálech „Čham“ (Cham), slavnostech, které se konají již po staletí v Bhútánu (ale i v ostatních buddhistických oblastech Asie)
vždy několikrát do roka. Tyto slavnosti mají pro Bhútánce náboženský i kulturní význam. Ve výtvarné dílně si vyrobíte vlastní masku, ať již věrnou kopii originálu, či masku podle svých představ inspirovanou taneční buddhistickou maskou.

Jak se dostanete na výstavu o Bhútánu

  • Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur najdete v Praze na Betlémském nám. 1.  Mapa zde