Co se děje ve světě

Zažijte thajský festival lampionů alespoň jednou v životě

Vydáno 4. 7. 2024 | Letuška.cz Redakce
Vyrazte s Letuškou na lampionový festival v Thajsku!

Loi Krathong

Loi Krathong

Pomýšlíte nad dovolenou v Thajsku? A upřednostňujete konec roku, kdy je v této východoasijské zemi příjemnější klima? Skvělá volba! A my vám hned povíme proč.  Kromě hezkého počasí tu totiž v tomto období začíná i lampionový festival Loi Krathong.

Kdy festival letos probíhá?

Loi Krathong

Lampionový festival je jeden z nejoblíbenějších a nejkrásnějších festivalů v Thajsku. Nese název Loi Krathong a slaví se během úplňku 12. měsíce thajského lunárního kalendáře. Termín se tak každoročně mění a letos, tedy v roce 2024, se bude slavit 15. listopadu. Festival se koná na severu Thajska, ve městě Chiang Mai. U břehu řeky Peng se vypustí do vzduchu tisíce papírových lampionů, které se vznáší do noční oblohy. Je to zkrátka velká romantika, a také skvělá příležitost na pořízení unikátních fotek. Nejdůležitější částí festivalu je právě vypouštění lampionů, ale návštěvníci se mohou také těšit na průvody, ohňostroje nebo pouštění papírových lodiček po řece.

Pouštění nejen lucerniček

Loi Krathong

Během festivalu tisíce lidí vypouštějí lucerny a vytvářejí ohromující přehlídku po nebi plovoucích světel, která připomínají moře hvězd. Lucerny jsou vyrobeny z tenkého papíru nataženého přes bambusový rám se svíčkou. Jak teplo z plamínku stoupá, naplní lucernu horkým vzduchem a zvedne ji do nebe, čímž vytváří velkolepou scénu. Lucerny jsou často zdobeny vzkazy, modlitbami a přáními do budoucna. A pokud svíčka ve vašem lampionu nezhasne, dokud jej vidíte, znamená to, že budete mít v příštím lunárním roce štěstí. Svou symboliku má i vypouštění lodiček po řece. Ty se nazývají krathongy a jsou vyrobeny ze dřeva a listů banánovníků. Zdobeny jsou poté různými druhy květin, jako například lotosy, orchidejemi a měsíčky, které dodávají krathongům barevnost a krásu. Na krathongy se často také přidávají svíčky a vonné tyčinky, které symbolizují světlo, štěstí a prosperitu. Hlavním smyslem vypouštění loděk je ale především očištění se od prohřešků a negativních myšlenek. Někteří si dokonce během události stříhají nehty nebo vlasy a pokládají je na loďky jako symbol očištění.

Historie lampionového festivalu v Thajsku

Loi Krathong

Loy Krathong byl kdysi hinduistický festival, který Thajci pouze převzali. Svíčka v lampionu značí uctívání Buddhy světlem, zatímco odplouvání malých loděk značí zbavení se veškeré nenávisti, hněvu a vnitřní nečistoty. Pro Thajsko je tedy Loi Krathong symbolem znovuzrození, očisty a nových začátků.

Jak se festivalu Loi Krathong zúčastnit

Loi Krathong

Oslav se může zúčastnit každý a užijí si je sólo cestovatelé, páry i rodiny s dětmi. Pro ně je tu dokonce každoročně připraven speciální program, během kterého si mohou vyrobit vlastní lodičku nebo se obléct do tradičních krojů. Festival trvá tři dny a přesné datum se mění podle lunárního kalendáře. Obvykle ale připadá na listopad, kdy je 12. lunárního měsíce úplněk. Samotné rituály vypouštění lampionů a lodiček přitom probíhají od soumraku do půlnoci, kdy je svit svíček vidět nejlépe. A kde přesně si Loi Krathong užijete nejvíce? Nábřeží řeky Ping je hlavní místo, kde lidé pouští své krathongy na řeku. Krásné je to ale i u Tha Phae Gate, tedy hlavní brány starého města, která je centrem mnoha oslav. V chrámech Wat Phan Tao a Wat Chedi Luang se můžete zúčastnit modliteb a ceremonií a v Národní park Sukhothai zase historických rekonstrukcí a světelných show.

Proč navštívit Thajsko na konci roku

Loi Krathong

Důvodů, proč si do Thajska zaletět na konci roku, je ale mnohem víc. Od listopadu do února jsou teploty příjemné, ale ne příliš horké a vlhké. Je to tak ideální čas pro všechny cestovatele, kteří se chtějí nejen vykoupat, ale také si projít turistické trasy a poznávat města i přírodu. Thajsko je známé i svými nádhernými plážemi a ostrovy, jako Phuket, Krabi, Koh Samui či Phi Phi, a koncem roku jsou ideální podmínky pro potápění i šnorchlování. Navíc na konci roku, obzvláště před vánočním shonem, může být dovolená v Thajsku ideálním způsobem, jak se uvolnit a relaxovat.

Jak rezervovat letenky s Letuškou do Thajska

Letuška

  • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
  • Napište nám poptávku s počtem cestujících a přibližnými termíny přes Kontaktní formulář.
  • Mapa. Přehled všech letů najdete na mapa.letuska.cz.