Praktické informace

Představujeme letiště Varšava

Vydáno 15. 4. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Varšava (WAW)

Varšava

Mezinárodní letiště Frédérica Chopina, Varšava – Okęcie je mezinárodní veřejné civilní letiště, nacházející se v Okęcie, čtvrti Varšavy, hlavního města Polské republiky. Letiště je pojmenováno po polsko-francouzském hudebním skladateli Frédéricu Chopinovi. Jedná se o největší polské letiště. Oficiální stránky letiště.

Měna  Zlotý je jednotka polské měny, má mezinárodní zkratku PLN.

Ubytování

Varšava

Pro vyhledání nejvhodnějšího ubytování můžete zvážit informace o jednotlivých oblastech ve Varšavě:

Śródmieście

Centrální čtvrť hlavního města, jsou zde nejvýznamnější turistické atrakce, kulturní instituce, restaurace a obsahuje nejvýznamnější budovy ve Varšavě, jako je Královský palác, Prezidentský palác, Palác vědy a kultury, Staré město, Nové město, Královská cesta, okres Lazienki.

Mokotów

Nejlidnatější varšavská čtvrť a také jedna z nejoblíbenějších mezi obyvateli města kvůli četným zeleným plochám (Mokotów Field Park, Sea-Eye Park a vodní nádrže). Ve staré části čtvrti je mnoho malých kaváren, restaurací, studentských hospod a vychvalovaných podniků (Mekka hipsterů).

Wola

Wola je považována za průmyslovou čtvrť Varšavy. Velká část se v současné době přeměňuje na obchodní zónu a je zde jeden z nejpůsobivějších a nejsofistikovanějších varšavských mrakodrapů. Najdete zde také Muzeum povstání, koupaliště a četné parky.

Muranów

Jedna z nejklidnějších a nejpříjemnějších lokalit pro život a jedna z nejvýraznějších rezidenčních čtvrtí světa. Je to také pamětní čtvrť, která představuje roztržku v srdci Varšavy, protože je to místo, kde nacisté zřídili hranice židovského ghetta a zdemolovali celou čtvrť, po které následovala deportace více než 300 000 Židů do koncentračních táborů. Nyní je čtvrť zcela přestavěna a modernizována.

Ursynów

Největší rezidenční čtvrť Varšavy a je zde jedna z největších přírodních rezervací regionu (Kabacki les), která je oblíbeným cílem rodinných výletů. Čtvrť má navíc dobré spojení do centra města metrem, autobusem a tramvají. Další výhodou je nižší nájemné oproti centru města.

Praga

Tato čtvrť přitahuje mnoho turistů kvůli svým předválečným domům, národnímu stadionu a nižšímu nájemnému. Je plná obchodů, umění, undergroundových barů, klubů a restaurací.

Kromě tradičních stránek na vyhledání ubytování, kde můžete najít velké množství nabídek od pronajímatelů a agentur, jsou následující OLX, Pepe Housing, Gumtree a Gratka.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Varšava

Doprava z letiště je zajištěna autobusovými a vlakovými linkami, které zastavují v klíčových varšavských dopravních uzlech.

Jízdenky

Všechny jízdenky jsou v rámci integrované MHD (metro, autobusy, tramvaje) přestupní a vztahují se i na vlaky SKM (linky S). Některé jízdenky platí i na vlaky označené písmenem R. Letiště se nachází v zóně 1. Podrobně vysvětlený systém MHD krok za krokem. Jízdenky koupíte v servisních místech, v automatech na zastávkách, ve všech stanicích metra, automatech umístěných přímo ve vozidle nebo hned přes několik aplikací. Ceník s přehledem všech jízdenek. Cena jízdenek:

 • 20 minut: 3,40 PLN
 • 75 minut: 4,40 PLN
 • 90 minut: 7 PLN
 • 24 hodin: 15 PLN
 • 72 hodin: 36 PLN

Vlak

V těsné blízkosti terminálu se nachází podzemní železniční stanice Varšava Chopinovo letiště – oficiální název pro vyhledávání v jízdním řádu “Warszawa Lotnisko Chopina”. Mapa vlakové stanice na letišti.

Linka RL

Vlakovou linku RL provozuje společnost Koleje Mazowieckie, kde naleznete jízdní řády a můžete si zakoupit lístky. Vlak zastavuje ve stanicích Warszawa-Centralna, Warszawa-Wschodnia, Warszawa-Zachodnia, Warszawa-Śródmieście a také na nádraží Modlin, odkud se kyvadlovou dopravou dostanete na letiště Modlin. Vlaky RL jezdí každou hodinu, na Warszawa Centralna jede vlak 21 minut, cena 7,80 PLN. Na vlakovou linku RL platí také tyto jízdenky varšavského dopravního podniku ZTM:

 • 24 hodin – 15 PLN
 • 72 hodin – 36 PLN

Linka S2 a S3

Vlakovou linku S2 a S3 provozuje varšavský dopravní podnik ZTM, kde najdete jízdní řády a můžete si zakoupit jízdenky. Linka S2 zastavuje ve stanicích Warszawa Wschodnia, Warszawa Śródmieście a Warszawa Zachodnia. Linka S3 zastavuje ve stanicích Warszawa Gdańska and Warszawa Zachodnia. Doba jízdy z letiště na Warszawa Zachodnia 16/20 min, jízdné 3,40 PLN.

Autobus

Autobusové zastávky jsou u spodního terminálu u příletové haly – mapa s lokací zastávek na letišti. S městem jí spojují tři autobusové linky (čtvrtá linka 331 funguje jen ve špičce v pracovních dnech).  

Linka 175 – Z letiště jede směrem Aleje Jerozolimskie (stanice metra), Warszawa Centralna, hlavní nádraží a vlakové nádraží Warszawa Śródmieście and Plac Zawiszy.

Linka 188 – Z letiště linka směřuje do východní části města, zastavuje na zastávce Politechnika, kde můžete přestoupit na metro.

Linka 148 – Linka směřuje na jih a východ města, zastavuje na zastávce Imielin, kde můžete přestoupit na metro.

Noční linka N32 – Noční linka N32 propojuje letiště s vlakovou stanicí Warszawa Centralna. Jízdní řády zde.

Taxi

Z letiště se můžete dostat i taxi službou. Doporučovaná taxi služba letištěm ELE taxi. Cena se odvíjí podle vzdálenosti – taxametru – do centra vyjde cesta na cca 50 PLN. Můžete využít také služeb Uber a Bolt.

Dálkové autobusy

V blízkosti železniční stanice na letišti jsou zastávky dálkových autobusů spojujících letiště se vzdálenějšími regiony v Polsku. MapaSeznam dopravců a jednotlivých linek.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Varšava

Přímé lety z Prahy (PRG) do Varšavy (WAW) zajišťuje společnost LOT Polish Airlines. Doba letu je 1 hodina a 10 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Varšava

Typická polská jídla, která můžete ochutnat při návštěvě Varšavy:

Pierogi – pirohy, nekynuté knedlíky, jsou plněné těstoviny podobné raviolům. Mohou být plněné mnoha různými ingrediencemi, jako jsou brambory s tvarohem, masem, zelím, houbami nebo ovocem.

Bigos – tradiční polské jídlo ze směsi dušeného zelí, masa (obvykle vepřového nebo hovězího), klobásy a dalších koření.

Żurek (Žurek) – polská kyselá polévka vyrobená z kvásku, která je typická pro polskou kuchyni. Obvykle je podávána s klobásou, bramborami, vejci a klobásami.

Kotlet schabowy – polská verze obalovaného vepřového řízku, obvykle podávaný s bramborovou kaší a nakládanými okurkami.

Kiełbasa – kiełbasa je polská klobása, která je známá po celém světě. Existuje mnoho různých typů klobás, které se liší podle regionu a receptury.

Zapiekanka – zapiekanka je druh polského sendviče, oblíbená v nabídce rychlého občerstvení, který je obvykle vyrobený z poloviny bagety, která je naplněna sýrem, houbami a dalšími ingrediencemi a pečená v troubě.

Pączki (koblihy) – koblihy, které jsou obvykle plněné marmeládou nebo různými druhy náplní a poté posypané cukrem.

Śledź (sleď) – sleď, který je obvykle marinován v octě nebo smetaně a často je podáván s cibulí, okurkami a brambory.

Barszcz (boršč) – polská červená řepová polévka, která je obvykle podávána s kysanou smetanou a bramborami.

Naleśniki (lívance) – naleśniki jsou polské lívance, které jsou obvykle plněné marmeládou, tvarohem nebo jinými náplněmi a poté posypané cukrem nebo polevou.

České tipy na restaurace ve Varšavě. Zahraniční tipy na zajímavé restaurace ve městě. Nejlepší restaurace ve Varšavě podle Tripadvisoru.

Ambasáda

Varšava

Česká republika má ve Varšavě své velvyslanectví. Adresa, úřední hodiny a kontakty zde.

Bezpečnost

Varšava

Z hlediska bezpečnosti je Varšava pro turisty bezpečnou destinací. Doporučujeme dodržovat základní pravidla bezpečnosti – být obezřetní, nenosit všechny cennosti na jednom místě a dávat si pozor na své věci v místě většího koncentrace lidí, jako např. MHD.

Památky

Varšava

Stare Miasto (Staré Město): Staré Město ve Varšavě je historické jádro města, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Nabízí malebné uličky, historické budovy, náměstí a gotickou Katedrálu sv. Jana Křtitele.

Krakowskie Przedmieście: Je jednou z nejznámějších ulic ve Varšavě a spojuje Staré Město s Královským palácem a dalšími významnými budovami. Nachází se zde také mnoho historických památek a paláců.

Zamek Królewski (Královský palác): Královský palác ve Varšavě je symbol moci a historie Polska. Jeho barokní architektura a bohatě zdobené interiéry jsou ohromující. Lístky k zakoupení zde.

Pałac na Wodzie (Palác na vodě): Palác na vodě je další významnou památkou ve Varšavě, která byla sídlem polských králů. Nachází se ve střední části Královského parku Lazienki a je obklopen krásnými zahradami – např. Královskou zahradou nebo Čínskou zahradou.

Muzeum Powstania Warszawskiego (Muzeum Varšavského povstání): Toto muzeum je věnováno Varšavskému povstání z roku 1944 a nabízí fascinující pohled na události tohoto dramatického období.

Muzeum Fryderyka Chopina (Muzeum Frederika Chopina): Toto muzeum je věnováno životu a dílu slavného polského skladatele Fryderyka Chopina a nabízí výstavy, koncerty a další aktivity spojené s jeho dědictvím.

Pałac Kultury i Nauki (Palác kultury a vědy): Tento výškový mrakodrap je nejznámější a nejdochovanější památkou socialistického realismu v zemi. Nabízí úžasný výhled na město z vyhlídkové plošiny. Otevírací dobu a nákup lístků on-line naleznete zde.

Wilanówský palác: Krásný barokní palác ve Varšavě, který se nachází v severní části města. Wilanowski palác je známý svými nádhernými interiéry, bohatě zdobenými sály, galeriemi a kaplemi. Kromě samotného paláce je součástí areálu také rozsáhlý park, který je známý svými elegantními zahradami, fontánami a sochami. V parku se nachází také několik dalších historických budov a pavilonů, které stojí za prohlídku. Wilanowský palác je dnes otevřen veřejnosti jako muzeum a turistická atrakce. Návštěvníci si mohou prohlédnout bohaté sbírky umění, historické artefakty a nábytek, stejně jako procházet okolní park a užívat si krásu tohoto výjimečného místa.

Elektrownia Powiśle: Moderní kulturní a obchodní centrum ve Varšavě, které se nachází v centru města, v blízkosti řeky Visly. Jedná se o bývalou elektrárnu, která byla přestavěna na multifunkční prostor, který nabízí spoustu obchodů, kaváren, restaurací a venkovního posezení.

Zahrada Dachowa BUW: Zahrada na střeše Knihovny Varšavské univerzity patří k největším střešním zahradám v Evropě a nabízí úžasný výhled na panorama města a je oblíbeným místem pro odpočinek, relaxaci a rekreační aktivity. Vstup zdarma.

Turistická karta – Warszaw pass

I Varšava má svou turistickou kartu – Warszaw pass. Nabízí variantu 24 h (149 PLN), 48 h (199 PLN) a 72 h (239 PLN) – koupit si ji můžete on-line nebo osobně v Paláci kultury a vědy. Přehled památek a atrakcí. Hlavní výhody:

 • volné vstupy na hlavní atrakce ve městě
 • u některých atrakcí přednostní vstup
 • slevy na ubytování a výlety

Městská hromadná doprava

Varšava

Varšava má hustou a moderní síť MHD, kterou zajišťují varšavské dopravní podniky ZTM, a se kterou se dostanete na místa po celém městě. Všechny druhy dopravy – metro, tramvaje, autobusy i městské vlaky – jsou integrované, stačí vám na ně jedna jízdenka, která je přestupní. Podrobně vysvětlený systém MHD krok za krokem. Mapa linek veřejné dopravy.

Jízdenky na MHD

Jízdenky koupíte v servisních místech, v automatech na zastávkách, ve všech stanicích metra, automatech umístěných přímo ve vozidle nebo hned přes několik aplikací. Ceník s přehledem všech jízdenek. Cena jízdenek:

 • 20 minut: 3,40 PLN
 • 75 minut: 4,40 PLN
 • 90 minut: 7 PLN
 • 24 hodin: 15 PLN
 • 72 hodin: 36 PLN

Jízdenku si označíte pouze při vstupu do vozidla nebo u vstupu do metra či nástupišti. Denní linky MHD začínají svůj provoz od 4:30 a končí krátce po půlnoci. Metro jezdí v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli do 3:00. Noční MHD zajišťuje několik autobusových linek označených N před svým číslem, v intervalu 30 nebo 60 minut.

Kolo

Město můžete prozkoumat i na kole. Ve Varšavě je systém půjčování kol Veturilo a máte k dispozici přes 380 stanic a přes 5 500 jízdních kol.

Turistické dopravní prostředky:

Turistická tramvaj 36 – Projet po městě se můžete turistickou tramvají 36 za cenu standardního lístku na MHD.

Autobus linka 100 – Prozkoumat můžete město i historickým autobusem linky 100, opět za cenu standardního lístku na MHD.

Přívozy – Břehy řeky Visly je možné na třech místech přeplout na přívoze zdarma.

Výlet lodí – Pokud máte více času, můžete se zúčastnit celodenní a vzrušující plavby do Serocku. Výlet začíná z mola ve varšavské Żerani a loď pokračuje podél Żerańského kanálu a z jeho paluby můžete obdivovat krásy přírody. Cena lístku 36 PLN, můžete je zakoupit on-line nebo u stanice metra Dworzec Wileński.

Historický vlak – Historický úzkokolejný vlak vyjíždí každou sobotu brzy odpoledne z nádraží v Piasecznu. Vede přes Zalesie Dolne přes Głosków, Runów a Złotokłos do Tarczynu. Na zpáteční cestě zastavuje v Runówě. Cesta včetně pikniku v Runówě trvá asi 4 hodiny. Do Piaseczna se dostanete z Varšavy pomocí např. vyhrazené historické autobusové linky č. 51.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Varšava

Hlavní sezóna (léto) – Hlavní turistická sezóna ve Varšavě obvykle probíhá od května do září, když je počasí teplé a slunečné. V těchto letních měsících se konají také mnohé festivaly, koncerty a kulturní události ve volném prostoru, což přispívá k živé atmosféře ve městě. Lidé si také rádi užívají venkovní aktivity jako pikniky v parcích či procházky podél řeky Visly.

Vedlejší sezóna (jaro, podzim) – Vedlejší turistická sezóna ve Varšavě obvykle probíhá na jaře (březen a duben) a na podzim (září a říjen), kdy je počasí mírnější a město není tak přeplněné jako během letních měsíců. Během těchto období jsou památky a atrakce stále otevřené pro veřejnost a nabízejí méně front a menší davy na turistických místech.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Varšava (WAW) jsou v lednu – Typické ceny: 2 800 – 4 200 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Varšava (WAW) jsou v květnu – Typické ceny: 4 700 – 7 000 Kč.