Praktické informace

Jak s dětmi cestovat letadlem

Vydáno 15. 1. 2023 | Letuška.cz Redakce
Chystáte se na dovolenou s dětmi a poletíte letadlem? Přibalte si do tašky žvýkačky nebo pytlík bonbonů a neokoukanou knížku. A přečtěte si naše rady na cestu.

Rady a tipy: jak pohodlně cestovat s dětmi v letadle

Cesty s malými i většími ratolestmi na velké vzdálenosti nejsou nic neobvyklého. Cestování s dětmi v letadle ale má svá úskalí a pravidla. S dětmi člověk nenaplánuje řešení všech situací ani jejich náladu a trpělivost, pečlivá příprava se vám ale určitě vyplatí.

Tipy pro klidný let s dítětem

Singapore Airlines
  • Je rozdíl, zda cestujete s dítětem do 2 let, nebo s dítětem od 2 do 12 let. Podmínky pro cestování se výrazně liší. Letecké společnosti jsou na malé cestovatele připraveny, nabízejí speciální tarify a služby, které se řídí věkem dítěte.
  • Pokud je to možné, vyberte si noční let. Je větší pravděpodobnost, že dítě usne.
  • Přibalte do tašky bonbony nebo žvýkačky. Děti mohou těžko snášet zalehnutí uší při přistání.
  • O tom, že cestujete s dítětem, informujte cestovní kancelář nebo prodejce letenek při rezervaci.
  • Bude lepší, pokud budete sedět v první řadě nebo u okénka. V první řadě máte víc místa pro věci, které k péči o dítě potřebujete, u okénka se dítě může dívat ven.  
  • Zapisování dětí do pasu rodičů je minulostí. Každé dítě potřebuje pas. I miminko.   
  • Pokud cestujete s novorozencem nebo batoletem, nezapomeňte dudlík.
  • V letadle si můžete nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi. Přeprava dětské stravy na palubě letadla se však řídí bezpečnostními pravidly a musíte počítat s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat.
  • Děti do 5 let musí cestovat v doprovodu dospělého.

Cesta letadlem s dítětem do 2 let

Dítě na cestách

Podmínky leteckých společností se mohou lišit, doporučujeme informace ověřit ještě těsně před odletem. Děti do 2 let mohou cestovat na klíně dospělých nebo na vlastním sedadle. Dítě na klíně většinou cestuje zdarma. Například u ČSA za dítě na klíně zpravidla zaplatíte pouze 10 % ceny z použitelného tarifu (pokud podmínky tarifu umožňují poskytnout slevu pro dítě do 2 let (infanta). Za dítě s vlastním sedadlem zaplatíte 67 % použitelného tarifu (pokud to podmínky tarifu umožňují).

Při vzletu, přistání a v době, kdy svítí nápis „Připoutejte se“, musí vaše dítě sedět na klíně a být připoutáno bezpečnostním pásem spolu s vámi. Nebo může sedět ve vlastní autosedačce certifikované pro použití v letadle (označena štítkem ECE R44/03, případně nápisem This restraint is certified for use in motor and aircraft). Pro bezpečné uchycení autosedačky nesmí její spodní část přesáhnout šířku 42 cm a hloubku 41 cm. Některé společnosti omezují počet dětí, které s vámi cestují. Například na linkách provozovaných Českými aeroliniemi můžete cestovat maximálně se dvěma dětmi mladšími dvou let, ale druhé dítě musí mít potvrzenou rezervaci místa a vlastní autosedačku. Můžete si autosedačku zdarma půjčit. Při letu mohou děti dostat speciální dětské menu, je třeba jej objednat při rezervaci letenky. V letadle si můžete také nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi. Přeprava dětského jídla na palubě letadla se však řídí bezpečnostními pravidly a musíte počítat s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat.

Kam s kočárkem?

Příruční zavazadlo

Pro dítě do dvou let můžete odbavit jedno zavazadlo. Kromě toho můžete odbavit skládací kočárek (přenosný koš, spací tašku nebo autosedačku). Kočárek je možné vzít až k letadlu, kde je letušky uloží do zavazadlového prostoru letadla, po příletu bude kočárek připraven při výstupu. Rodiny s dětmi mají obvykle přednost před ostatními cestujícími.
Cesta letadlem s dítětem od 2 do 12 let

Dítě má svoje sedadlo a platí za letenku, někdy se slevou. Letecké společnosti nabízejí speciální dětské tarify. Děti v této věkové kategorii mají stejný nárok na přepravu zavazadla jako dospělí. Letušky se budou snažit vaše dítě zabavit, mají připraveny drobné dárky. Nespoléhejte se na to a vezměte i vy sami oblíbenou knížku nebo malou hru. Děti na palubě dostávají stejné jídlo jako dospělí, někdy mohou mít speciální občerstvení, tzv. children meal (bývá obvyklé, že se objednává při rezervaci letenky). V letadle sedí děti vedle rodičů.

Jak cestují těhotné ženy

FAQ

Do konce 34. týdne těhotenství můžete cestovat bez omezení, pokud nemáte zdravotní komplikace. Jestli máte problematické těhotenství, potvrdí to váš lékař či lékařka na předepsaném formuláři MEDIF. Pokud vaše těhotenství překročilo 34. týden, je třeba vždy předložit lékařské potvrzení. To nesmí být starší než 6 dní před nástupem na palubu.

Dítě cestuje bez vás. Jak funguje služba Nedoprovázené dítě?

Dětský koutek

I bez doprovodu se vaše děti dostanou tam, kam mají. Letušky a personál se o ně postará od vašeho předání až po převzetí v cíli. Služba Nedoprovázené dítě je určena pro věkovou kategorii 5–11 let. Děti do 5 let samy cestovat nesmějí. Jako nedoprovázené mohou cestovat i děti ve věku od 12 do 17 let. Za službu se platí a poplatek je většinou násobkem úseků letu. Dítě musí mít vlastní doklady – pas, víza (pokud jsou pro danou zemi požadována), případně zdravotní průkaz. Při odbavení dostane na krk speciální kartičku „Unaccompanied Minor“ (UM), kde je uvedeno číslo letu, jméno dítěte, jeho věk, jazyky, kterými je možno na dítě hovořit.