Praktické informace

Jak s dětmi cestovat letadlem

Vydáno 28. 1. 2015
Chystáte se na dovolenou s dětmi a poletíte letadlem? Přibalte si do tašky žvýkačky nebo pytlík bonbonů a neokoukanou knížku. A přečtěte si naše rady na cestu.

Rady a tipy jak pohodlně cestovat s dětmi v letadle

image

Cesty s malými i většími ratolestmi na velké vzdálenosti nejsou nic neobvyklého. Cestování s dětmi v letadle ale má svá úskalí a pravidla. S dětmi člověk nenaplánuje řešení všech situací ani jejich náladu a trpělivost, pečlivá příprava se vám ale určitě vyplatí.

Tipy pro klidný let s dítětem

  • Je rozdíl, zda cestujete s dítětem do 2 let, nebo s dítětem od 2 do 12 let. Podmínky pro cestování se výrazně liší. Letecké společnosti jsou na malé cestovatele připraveny, nabízejí speciální tarify a služby, které se řídí věkem dítěte.
  • Pokud je to možné, vyberte si noční let. Je větší pravděpodobnost, že dítě usne.
  • Přibalte do tašky bonbony nebo žvýkačky. Děti mohou těžko snášet zalehnutí uši při přistání.
  • O tom, že cestujete s dítětem, informujte cestovní kancelář nebo prodejce letenek při rezervaci.
  • Bude lepší, pokud budete sedět v první řadě nebo u okénka. V první řadě máte víc místa pro věci, které k péči o dítě potřebujete, u okénka se dítě může dívat ven.  
  • Zapisování dětí do pasu rodičů je minulostí. Každé dítě potřebuje pas. I miminko.   
  • Pokud cestujete s novorozencem nebo batoletem, nezapomeňte dudlík.
  • V letadle si můžete nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi. Přeprava dětské stravy na palubě letadla se však řídí bezpečnostními pravidly a musíte počítat s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat.
  • Děti do 5 let musí cestovat v doprovodu dospělého.

Cesta letadlem s dítětem do 2 let

Podmínky leteckých společností se mohou lišit, doporučujeme informace ověřit ještě těsně před odletem. Děti do 2 let mohou cestovat na klíně dospělých nebo na vlastním sedadle. Dítě na klíně většinou cestuje zdarma. Například u ČSA za dítě na klíně zpravidla zaplatíte pouze 10 % ceny z použitelného tarifu (pokud podmínky tarifu umožňují poskytnout slevu pro dítě do 2 let (infanta). Za dítě s vlastním sedadlem zaplatíte 67 % použitelného tarifu (pokud to podmínky tarifu umožňují).

Při vzletu, přistání a v době, kdy svítí nápis „Připoutejte se“, musí vaše dítě sedět na klíně a být připoutáno bezpečnostním pásem spolu s vámi. Nebo může sedět ve vlastní autosedačce certifikované pro použití v letadle (označena štítkem ECE R44/03, případně nápisem This restraint is certified for use in motor and aircraft). Pro bezpečné uchycení autosedačky nesmí její spodní část přesáhnout šířku 42 cm a hloubku 41 cm. Některé společnosti omezují počet dětí, které s vámi cestují. Například na linkách provozovaných Českými aeroliniemi můžete cestovat maximálně se dvěma dětmi mladšími dvou let, ale druhé dítě musí mít potvrzenou rezervaci místa a vlastní autosedačku. Můžete si autosedačku zdarma půjčit. Při letu mohou děti dostat speciální dětské menu, je třeba jej objednat při rezervaci letenky. V letadle si můžete také nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi. Přeprava dětského jídla na palubě letadla se však řídí bezpečnostními pravidly a musíte počítat s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat.

Kam s kočárkem?

Pro dítě do dvou let můžete odbavit jedno zavazadlo. Kromě toho můžete odbavit skládací kočárek (přenosný koš, spací tašku nebo autosedačku). Kočárek je možné vzít až k letadlu, kde je letušky uloží do zavazadlového prostoru letadla, po příletu bude kočárek připraven při výstupu. Rodiny s dětmi mají obvykle přednost před ostatními cestujícími.
Cesta letadlem s dítětem od 2 do 12 let

Díte má svoje sedadlo a platí za letenku, někdy se slevou. Letecké společnosti nabízejí speciální dětské tarify. Děti v této věkové kategori