Praktické informace

Letadlem s dítětem do 2 let

Vydáno 28. 1. 2015
Malé dítě nevydrží dlouho sedět. Jak se připravit na všechny možnosti, které nastanou? Může se stát, že dítě let prospí. Ale znáte to sami, děti neposedí a chtějí kouzelný svět paluby letadla podrobně prozkoumat. A cestovat od zádi k přídi tam a zpět... Jaká pravidla pro cestování s malými dětmi platí?

Plánujete cestu letadlem a máte s sebou dítě do 2 let? Poradíme vám

Všichni rodiče se asi před letem modlí, aby malé dítě cestu prospalo. Jaká jsou pravidla pro létání s malými dětmi? Podmínky leteckých společností se mohou lišit, doporučujeme informace ověřit ještě těsně před odletem. Děti do 2 let mohou cestovat na klíně dospělých nebo na vlastním sedadle. Dítě na klíně většinou cestuje zdarma. Například u ČSA za dítě na klíně zpravidla zaplatíte pouze 10 % ceny z použitelného tarifu (pokud podmínky tarifu umožňují poskytnout slevu pro dítě do 2 let (infanta). Za dítě s vlastním sedadlem zaplatíte 67 % použitelného tarifu (pokud to podmínky tarifu umožňují).

Při vzletu, přistání a v době, kdy svítí nápis „Připoutejte se“, musí vaše dítě sedět na klíně a být připoutáno bezpečnostním pásem spolu s vámi. Nebo může sedět ve vlastní autosedačce certifikované pro použití v letadle (označena štítkem ECE R44/03, případně nápisem This restraint is certified for use in motor and aircraft). Pro bezpečné uchycení autosedačky nesmí její spodní část přesáhnout šířku 42 cm a hloubku 41 cm. Některé společnosti omezují počet dětí, které s vámi cestují. Například na linkách provozovaných Českými aeroliniemi můžete cestovat maximálně se dvěma dětmi mladšími dvou let, ale druhé dítě musí mít potvrzenou rezervaci místa a vlastní autosedačku. Můžete si autosedačku zdarma půjčit. Při letu mohou děti dostat speciální dětské menu, je třeba jej objednat při rezervaci letenky. V letadle si můžete také nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi. Přeprava dětského jídla na palubě letadla se však řídí bezpečnostními pravidly a musíte počítat s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat.

Co udělat s kočárkem?

Bez kočárku si asi dovolenou u moře s miminkem neužijete. Jaká platí pravidla? Pro dítě do dvou let můžete odbavit jedno zavazadlo. Kromě toho můžete odbavit skládací kočárek (přenosný koš, spací tašku nebo autosedačku). Kočárek je možné vzít až k letadlu, kde je letušky uloží do zavazadlového prostoru letadla, po příletu bude kočárek připraven při výstupu. Rodiny s dětmi mají obvykle přednost před ostatními cestujícími.

Cesta letadlem s dítětem od 2 do 12 let

Díte má svoje sedadlo a platí za letenku, někdy se slevou. Letecké společnosti nabízejí speciální dětské tarify. Děti v této věkové kategorii mají stejný nárok na přepravu zavazadla jako dospělí. Letušky se budou snažit vaše dítě zabavit, mají připraveny drobné dárky. Nespoléhejte se na to a vezměte i vy sami oblíbenou knížku nebo malou hru. Děti na palubě dostávají stejné jídlo jako dospělí, někdy mohou mít speciální občerstvení, tzv. children meal (bývá obvyklé, že se objednává při rezervaci letenky). V letadle sedí děti vedle rodičů.