Praktické informace

Představujeme letiště Alicante

Vydáno 17. 5. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Alicante (ALC)

Alicante

Letiště Alicante-Elche Miguel Hernández je mezinárodní letiště ve Španělsku, které leží mezi městy Alicante a Elche. Letiště je oblíbené kvůli své poloze a blízkosti přímořských letovisek. Letiště má 1 terminál. Oficiální stránky letiště. Mapa letiště. Aplikace letiště.

Ubytování

Alicante

Ceny ubytování v Alicante se odvíjí podle sezóny a nejvyšší jsou od června do září. Město Alicante je poměrně malé, ale přímořská letoviska sahají i několik kilometrů od centra. Nejlepší lokalitou pro ubytování je pochopitelně historické centrum, které nabízí blízkost památek, hradu, městské pláže, restaurace, obchody a MHD.

Další zajímavé lokality pro ubytování jsou u pláže Postiguet, protože je stále blízko do centra a v blízkosti hradu Santa Barbara. Velký výběr ubytování se také nabízí na nejdelší městské pláži San Juan. Řada zajímavých ubytování je také u pobřežní promenády, která stále nabízí dostupnost do centra i na pláže. Tip na 10 zajímavých hotelů v Alicante.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Alicante

Doprava z letiště Alicante je možná buď autobusem nebo autem.

Autobus

Autobusové zastávky pro lokální autobusy naleznete ve 2. patře odletové haly. Letiště je spojeno s městem Alicante autobusovou linkou C6, autobus zastavuje na vlakovém i autobusovém nádraží a dalších klíčových místech ve městě. Na zastávkách Alfonso X El Sabio a Plaza de los Luceros navazuje na městskou tramvajovou linku. Cena jízdy je 3,85 EUR, cesta do centra trvá cca 30 minut. Detailní informace o lince C6 včetně jízdního řádu.

Autobus do Elche

S městem Elche je letiště spojeno autobusovou linkou 1A nebo 1B. Cesta trvá cca 40 minut, cena 1,5 EUR.

Autobus do dalších míst

Autobusová linka 1B jezdí z letiště do Torrellana a Elche v jednom směru a do Playa El Altet a Arenales del Sol na pobřeží v druhém směru. Do plážového letoviska Santa Pola jezdí autobusy linky L8.

Dálkové autobusy

Autobusové zastávky pro dálkové autobusy naleznete v 2. patře. Společnost Alsa provozuje autobusy do měst Calpe, Devia, Janeva, Benidorm, Murcia, společnost Busbam do města Cartagena a společnost Avanza do Torrevieja.

Taxi

Oficiální letištní taxi služba je přidělena Radio Taxi Elche. Stanoviště taxi jsou u příletové haly. Cena se řídí vždy podle taxametru, cena na vlakové nádraží v Alicante je cca 22-28 EUR. Společnosti Uber a Bolt své služby v Alicante nenabízí.

Půjčení auta

Na letišti je několik společností nabízejících půjčení auta. Kompletní přehled naleznete zde. Ceny za vypůjčení na týden jsou v rozsahu 150–300 EUR.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Alicante

Přímé lety z Prahy (PRG) do Alicante (ALC) provozují společnosti easyJet, Smartwings a Eurowings. Let trvá přibližně 2 hodiny 55 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Alicante

Španělská kuchyně je bohatá na různorodé pokrmy, které se liší podle regionů a místních tradic. Zde je deset typických španělských jídel:

Paella (šafránové rizoto) – jedná se o směs rýže, mořských plodů (jako je kreveta, mušle, kalamáry), masa (často kuřecího nebo králičího), zeleniny a koření, často šafránu.

Tapas – tapas jsou malé porce různých pokrmů, které se podávají jako předkrmy nebo při pití. Mohou zahrnovat šunku, sýry, olivy, krokety nebo brambory bravas.

Gazpacho – osvěžující studená polévka z rajčat, okurek, papriky, cibule, česneku a olivového oleje. Je to skvělá volba pro horké letní dny.

Tortilla Española nebo také Tortilla de patatas – také známá jako španělská bramborová omeleta, tato ikonická španělská pochoutka se skládá z brambor, cibule a vajec. Podává se teplá i studená.

Jamón Ibérico – španělská šunka jamón ibérico je vyrobená z prasat plemene ibérico, je obzvláště chutná a luxusní.

Pulpo a la gallega (chobotnice po galicijsku) – chobotnice podávaná s bramborami, olivovým olejem a sladkou paprikou.

Churros – tento sladký pokrm je oblíbeným španělským dezertem. Churros jsou smažené těsto, obvykle tvarované do pruhů, posypané cukrem a podávají se s horkou čokoládou k namáčení.

Patatas Bravas – tento klasický tapas je tvořený kousky smažených brambor, často servírovaných s pikantní omáčkou.

Pisto – španělská verze francouzské ratatouille. Jedná se o zeleninovou směs vařenou v rajčatové omáčce a často podávanou s vejci.

Crema Catalana – tento dezert je podobný francouzskému crème brûlée, má však tenčí cukrovou krustu a je ovoněný skořicí a kůrou citrusů.

Přehled míst, kde si můžete koupit lokální gastronomické produkty (např. vína nebo tradiční sladkosti. Nejlepší restaurace v Alicante podle Tripadvisoru, další tipy na zajímavé podniky v Alicante. České tipy na restaurace v Alicante.

V některých restauracích se můžete zastavit na oběd ve stylu “menu del día”. Vyberete si první a druhý chod, pití a na závěr ještě dezert, nebo kávu. Někde vám nabídnou ještě aperitiv, a to vše za cenu od 10 EUR do 14 EUR. Nebojte se o “menu del día” poprosit obsluhu, pokud vám nabízí anglické menu – v těch meníčka často neuvádí.

Ambasáda

Alicante

Česká republika nemá v Alicante ani ambasádu, ani konzulární oddělení. Seznam 7 konzulárních oddělení ve Španělsku.

Bezpečnost

Alicante

Alicante je pro turisty bezpečným městem. Alicante má obecně nízkou míru kriminality. Nicméně, jako v jakémkoli jiném městě, je vhodné dodržovat obvyklá opatření, například sledovat své cennosti a vyhýbat se opuštěným oblastem v noci. Tísňová linka je 112.

Památky

Alicante

Alicante je překrásné město na jihovýchodě Španělska s bohatou historií.

Castillo Santa Bárbara: Starobylý hrad svaté Barbary na vrcholu kopce Benacantil s výhledem na město a moře. Je to symbol Alicante a nabízí nádherné panoramatické výhledy. Na hrad se dostanete výtahem z promenády Avenida Juan Bautista Lafora u pláže Postiguet za 2,70 EUR, minibusem z Puerta del Mar naproti muzeu MARQ za 1,45 EUR nebo třeba pěšky za cca 30 minut. Vstup na hrad je zdarma.

Explanada de España: Překrásná promenáda od přístavu Postiguet podél vody směrem k historickému centru s palmami a mozaikami, ideální pro procházky a odpočinek.

Playa del Postiguet: Oblíbená pláž s jemným pískem a azurově čistou vodou v centru města se nachází vedle přístavu a na úpatí hradu Santa Barbara. Dostanete se sem pěšky nebo tramvají z centra města.

Archeologické muzeum (MARQ): Moderní muzeum, které nabízí fascinující pohled na historii regionu od pravěku po středověk.

Muzeum současného umění (MACA): Muzeum umístěné v historickém paláci, které hostí širokou škálu děl moderního umění, včetně děl španělského umělce Salvadora Dalího.

Barrio de Santa Cruz: Malebná čtvrť s úzkými uličkami, květinami a tradičními domy, která nabízí autentickou španělskou atmosféru. Čtvrť se nachází na úpatí hory Benacantil u hradu Santa Barbara a má několik vyhlídek s výhledem na záliv, přístav a město Alicante.

Trh Mercado Central: Tradiční tržnice s čerstvými potravinami, kde můžete ochutnat místní speciality a pořídit si suvenýry.

Concatedral San Nicolás de Bari: Gotická katedrála svatého Mikuláše je jednou z nejvýznamnějších církevních staveb ve městě a stojí v samém srdci historického centra.

Ayuntamiento (radnice): Tato barokní radnice vznikla v průběhu 18. století na místě bývalé radnice. Hlavními ozdobnými prvky jsou sloupy na fasádě a dvě věže. Uvnitř je několik zajímavých místností, jako je Salón Azul, stylizovaný z období španělské královny Isabely, Salón de Plenos a kaple, ve které lze sloužit mše. Na úpatí hlavního schodiště budovy se nachází „Cota Cero“, která se používá k měření nadmořské výšky kdekoli ve Španělsku. Vstup zdarma.

La Playa de San Juan: Nejznámější a nejdelší pláž v Alicante, která se táhne od pláží El Campello až po Cabo de la Huerta. Pláž nabízí jemný zlatavý písek a pozvolný vstup do čisté vody. Podél pláže je pěší promenáda s palmami a také řada restaurací, barů, obchody s plážovým vybavením a suvenýry.

Přehled dalších pláží ve městě a jeho okolí, přehled parků a zahrad v Alicante, přehled festivalů ve městě. Tipy na zajímavá místa v provincii Alicante.

Turistické karty

Město Alicante nabízí pro turisty kartu zaměřenou pouze na MHD – Alicante Tourist Card. Více informací níže.

Městská hromadná doprava

Alicante

Město Alicante se dá pohodlně projít pěšky, přesto i zde funguje městská hromadná doprava v podobě autobusů a tramvají, které spojují hlavní body města s okolními oblastmi. Mapa všech linek MHD.

Jízdenky na MHD

Protože tramvaje a autobusy provozují různé společnosti, jednotlivé jízdenky jsou rozdílné. V nabídce jsou ale karty časové nebo na počet jízd společné pro oba druhy dopravy.

Karta Bono Móbilis Multiviaje

Karta Bono Móbilis stojí 2 EUR a lze ji zakoupit a dobít ve všech stanicích tramvají a kioscích po celém městě. 10 jízd 4,35 EUR (toto je cena po 50% slevě, kterou vláda vyhlásila do 31. ledna 2025). Více informací o této slevě.

Alicante Tourist Card

Karta nabízí po stanovenou dobu neomezený přístup k autobusové i tramvajové (zóna 1) dopravě. V ceně je navíc jeden výlet Turibusem – autobusovou dopravou s audioprůvodcem v několika světových jazycích. Cena karty je 24 h – 6,5 EUR, 48 h – 8 EUR, 72 h – 9 EUR (toto je cena po 50% slevě, kterou vláda vyhlásila do 31. ledna 2025). Kartu je možné zakoupit pouze v kanceláři TAM u zastávky Mercado.

Tramvaj

V Alicante tramvaje provozuje společnost FGV a nachází se zde 6 linek. Mapa tramvajových linek a zón a plánovač trasy. Linky jsou moderní a rychlé a využijete je především při cestách z centra do vzdálenějších míst města a mimo město.

Jízdenka

Jízdenky si zakoupíte v automatu u každé stanice tramvaje, platit je možné hotově i kartou. Můžete si koupit jednorázovou jízdenku za 1,45 EUR nebo uplatnit kartu Bono Móbilis či Alicante Tourist Card. Kompletní ceník jízdného. Detailní informace, jak se pohybovat tramvají po městě a jeho okolí.

Autobus

Město Alicante má hustou autobusovou síť zvanou MIA, která spojuje centrum města se všemi čtvrtěmi a okolními městy. Autobusovou dopravu ve městě provozuje společnost Vectalia, kde najdete i jízdní řády.

Jízdenky

Buď uplatníte kartu Bono Móbilis, Alicante Tourist Card nebo si můžete koupit jednorázovou jízdenku za 1,45 EUR u řidiče nebo v trafice, platit je možné hotově i kartou. Do autobusů se nastupuje předními dveřmi a vystupuje zadními. Detailní informace a tipy, jak se pohybovat autobusy po Alicante.

Turibus

Ve městě jezdí i Turibus – turistický autobus s audioprůvodcem v několika světových jazycích – který má jednu pevnou okružní trasu. Mapa trasy, zastávky, jízdní řád a ceník.

Kolo

Město můžete prozkoumat i na kole. Ve městě je řada půjčoven kol, které nabízí i túry po městě a okolí, např. Electra, BlueBike nebo BIKES&CITY. Mapa cyklistických tras v Alicante, typy na cyklistické trasy ve městě a okolí.

Loď

Pokud chcete navštívit ostrov Tabarca (vzdálený cca 20 km od města), který je administrativní součástí Alicante, můžete využít jako dopravu přívozy soukromých společností Tabarca Water Taxi, Civitatis nebo Kon Tiki Cruceros. Další nabídky na výlety lodí v Alicante.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Alicante

Hlavní sezóna (květen až říjen) – Hlavní turistická sezóna v Alicante probíhá od května do října. V těchto měsících je počasí obvykle teplé a slunečné, což přitahuje mnoho turistů zejména ze severní Evropy, kteří chtějí uniknout chladnějším podmínkám v jejich domovských zemích. Červenec a srpen jsou nejrušnější měsíce, protože jsou to měsíce letních prázdnin a mnoho lidí si vybírá tyto termíny pro dovolenou.

Vedlejší sezóna (listopad až duben) – Březen, duben, říjen a listopad jsou skvělými měsíci pro návštěvu Alicante, pokud preferujete klidnější atmosféru a příjemné počasí podobné českému jaru. Výhodou v této době jsou mimo jiné nižší ceny za ubytování, a to až o 30–50 %. Zimní měsíce jsou vhodné spíš pro městskou turistiku, ve městě je minimum turistů a levné ubytování.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání z Prahy (PRG) do Alicante (ALC) se dají zakoupit v lednu – Typické ceny: 3 000 – 5 100 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání z Prahy (PRG) do Alicante (ALC) se dají zakoupit v červenci – Typické ceny: 5 400 – 7 600 Kč.