Praktické informace

Představujeme letiště Barcelona

Vydáno 4. 4. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Barcelona (BCN)

Barcelona

Letiště Barcelona-El Prat, známé též jen jako El Prat, se nachází 12 kilometrů jihozápadně od centra Barcelony. Barcelonské letiště má dva terminály vzdálené od sebe zhruba 2 kilometry. Rozdělení leteckých společností podle terminálů naleznete zde. Letiště má také svoji aplikaci s mapou letiště a přehlednou navigací k obchodům, restauracím a dalším službám. Oficiální stránky letiště.

Ubytování

Barcelona

Doporučujeme najít si ubytování v centru města kolem stanic metra Jaume, Drassanes a Liceu, protože je zde dobré dopravní spojení po celém městě a hlavní památky leží v docházkové vzdálenosti. Nabídka ubytování je v Barceloně pestrá, a i v centru za dobrou cenu. Přátelské prostředí a snídani v ceně nabízí i řada menších hotýlků a penzionů, které jsou často v centrální části města.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Barcelona

Transport mezi terminály je zajištěn kyvadlovou dopravou zdarma. Aplikace TMB App (Metro/Bus Barcelona) pro hledání spojů, plánování trasy, ale i nákup lístků – App Store / Google Play. Můžete si také koupit vícedenní jízdenky (2, 3, 4 a 5denní). 

Metrem

Linka metra L9 Sud jezdí z obou terminálů, pokud se chcete dostat do centra, je potřeba přestoupit ve stanici Torrasa na červenou linku L1 nebo ve stanici Collblanc na modrou linku L5. Cesta z letiště metrem stojí 5,50 EUR, ale můžete využít časově zvýhodněných jízdenek. Cesta metrem do centra (stanice Pl. Catalunia) vám zabere přibližně 45 min. Jízdenku zakoupíte na zastávce v automatu nebo on-line. Na cestu metrem nelze využít jízdenku T-Casual. Mapa metra.

Autobusem

Nejlevnější dopravu z letiště El Prat do Barcelony bez přestupů zajišťuje autobusová linka 46 – mapa zastávek a jízdní řád. Výhodou linky 46 proti metru je, že nemusíte přestupovat. Zastávky na autobus označené jako TMB bus Barcelona najdete přímo před budovou obou terminálů a doba jízdy do centra města (na zastávku Plaça d’Espanya) je zhruba 45 minut. Autobus jezdí v intervalech cca 15 minut od 4:50 do 23:50. V noci můžete využít linek N16 (T2), N17 (T1), nebo N18 (T1 and T2) jezdící zhruba ve 20minutových intervalech. Celková mapa autobusových spojů v Barceloně.

Jízdenky

Jednorázová jízdenka stojí 2,2 EUR (můžete ji zakoupit v automatu či u řidiče), ale výrazně ušetřit můžete nákupem některé ze zvýhodněných jízdenek. Balíček 10 jízdenek (T-Casual) zakoupíte v automatu u vstupu na vlakové nádraží u terminálu 2 nebo zde. Jízdenky můžete koupit též přes aplikaci. Hola Card (vícedenní jízdenky) zakupte on-line, ušetříte tak 10 %.

Airbus

Alternativní autobusovou dopravu společnosti Aerobus představuje spoj Airbus 1 (Pl. Catalunya – Terminál 1) a Airbus 2 (Pl. Catalunya – Terminál 2). Výhodou je rychlé spojení s centrem s minimem zastávek a to, že jezdí 24/7. Na tento spoj neplatí žádné lístky barcelonské MHD. Jízdenka stojí 6,75 EUR a můžete ji koupit na webu aerobus barcelona.es, přes e-shop Tiqets nebo přímo u řidiče při nástupu do autobusu.

Vlakem

Nejrychlejší dopravu představuje vlak linky Renfre R2 Nord (jízdní řád). Vlak má stanici pouze u Terminálu 2. Samostatný lístek stojí 4,60 EUR (letiště je v zóně 4) – ceník zdemapa spojů, ale můžete využít všechny jízdenky uvedené výše pro autobus 46 – výhodná je např. T-Casual), včetně Hola Card. Vlak jezdí zhruba v půlhodinových intervalech a jízda trvá přibližně 20 minut. První spoj jede po 5:00 hodin ráno, poslední před půlnocí.

Rozvoz z letiště k hotelu

Pokud se chcete dostat z letiště bez starostí a přestupování, můžete využít kyvadlovou dopravu (autobusy, minibusy), které jezdí z letiště přímo k hotelu a z hotelu zpět na letiště. Cena je ovšem o něco vyšší než při cestě hromadnou dopravou. Ověřit cenu dopravy k vašemu hotelu a případně si rozvoz objednat můžete zde, případně alternativní Hoppa, která je levnější.

Půjčení auta

Pokud chcete cestovat po Barceloně nebo celkově po Španělsku autem, tyto společnosti nabízí své služby přímo na letišti.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Taxi

Žlutočerná auta taxi služby naleznete před letištní halou v kteroukoliv denní i noční dobu. Ceny taxi služeb jsou v Barceloně regulované městem. Ceník naleznete zde nebo si můžete dopředu spočítat cenu s cenovou kalkulačkou. Taxi do centra Barcelony vás vyjde přibližně na 30–40 EUR.

Doprava do letovisek v okolí

Oblíbená letoviska v blízkosti Barcelony jsou v oblasti Costa Brava, Costa Dorada a Costa del Maresme. Směrem na sever jsou letoviska v oblasti Costa Brava a Costa del Maresme, kde můžete využít vlak R1 společnosti Renfe, jízdní řád zde. Směrem na jih od Barcelony je oblast Costa Dorada, kde opět můžete využít vlaky společnosti Renfre R2S, R13, R16 nebo R17. Pro dopravu do okolních letovisek můžete využít také rozvoz se službou Hoppa, spoj vás zaveze až k vašemu hotelu. Pro dopravu do letovisek Santa Susanna, Calella, Blanes, Malgrat de Mar, Pineda de Mar, Lloret de Mar a dalších můžete též využít autobusy Terravision.

Letenky

Barcelona

Přímé lety z Prahy (PRG) do Barcelony (BCN) zajišťují společnosti Eurowings, Smartwings, Iberia nebo Vueling Airlines. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Barcelona

Španělská kuchyně je bohatá na různorodé pokrmy, které se liší podle regionů a místních tradic. Zde je deset typických španělských jídel:

Paella (šafránové rizoto) – jedná se o směs rýže, mořských plodů (jako je kreveta, mušle, kalamáry), masa (často kuřecího nebo králičího), zeleniny a koření, často šafránu.

Tapas – tapas jsou malé porce různých pokrmů, které se podávají jako předkrmy nebo při pití. Mohou zahrnovat šunku, sýry, olivy, krokety nebo brambory bravas.

Gazpacho – osvěžující studená polévka z rajčat, okurek, papriky, cibule, česneku a olivového oleje. Je to skvělá volba pro horké letní dny.

Tortilla Española nebo také Tortilla de patatas – také známá jako španělská bramborová omeleta, tato ikonická španělská pochoutka se skládá z brambor, cibule a vajec. Podává se teplá i studená.

Jamón Ibérico – španělská šunka jamón ibérico je vyrobená z prasat plemene ibérico, je obzvláště chutná a luxusní.

Pulpo a la gallega (chobotnice po galicijsku) – chobotnice podávaná s bramborami, olivovým olejem a sladkou paprikou.

Churros – tento sladký pokrm je oblíbeným španělským dezertem. Churros jsou smažené těsto, obvykle tvarované do pruhů, posypané cukrem a podávají se s horkou čokoládou k namáčení.

Patatas Bravas – tento klasický tapas je tvořený kousky smažených brambor, často servírovaných s pikantní omáčkou.

Pisto – španělská verze francouzské ratatouille. Jedná se o zeleninovou směs vařenou v rajčatové omáčce a často podávanou s vejci.

Crema Catalana – tento dezert je podobný francouzskému crème brûlée, má však tenčí cukrovou krustu a je ovoněný skořicí a kůrou citrusů.

Tipy na restaurace v Barceloně

Pro inspiraci uvádíme Top 35 restaurací v Barceloně, české tipy na restaurace v Barceloně nebo se můžete podívat na Tripadvisor a vyhledat si podniky ve vaší blízkosti a přečíst si hodnocení návštěvníků.

Ambasáda

Barcelona

Velvyslanectví ČR ve Španělsku je v Madridu. V Barceloně má Česká republika honorární konzulát, kontaktní informace naleznete zde.

Bezpečnost

Barcelona

Barcelona je obecně považována za relativně bezpečné místo pro turisty, ale je dobré si dát pozor na kapsáře. Ve veřejné dopravě si své cennosti držte blízko sebe, zejména v přeplněných autobusech, metru a na rušných ulicích. Buďte opatrní na své cennostech, zejména v rušných turistických oblastech, na veřejných prostranstvích a v restauracích nebo kavárnách s venkovními posezeními. Vyhýbejte se temným uličkám a nechoďte sami na opuštěná místa. Další doporučení ministerstva zahraničních věcí naleznete zde.

Památky

Barcelona

Barcelona je plná historických, kulturních a architektonických památek. Zde je deset ikonických míst, která stojí za návštěvu v Barceloně:

Sagrada Família: Tato neoklasická bazilika navržená slavným architektem Antoniem Gaudím je jednou z nejznámějších památek v Barceloně. Je dominantou města, její výstavba začala v roce 1882 a stále není dokončena.

Park Güell: Tento unikátní park plný kamenných skulptur a květin také navrhl Gaudí a je plný jeho charakteristických architektonických prvků. Nabízí nádherné výhledy na město a je populárním místem pro procházky a odpočinek.

La Rambla: La Rambla je slavná ulice, která protíná centrum Barcelony. Je to rušná třída plná obchodů, restaurací, pouličních umělců a historických budov.

Hrad Montjuïc: Tato pevnost na vrcholu kopce Montjuïc poskytuje úžasné výhledy na město a moře. Je to historické místo, které bylo důležitým obranným bodem města po staletí.

Katedrála svatého kříže a svaté Eulálie: Tato gotická katedrála je jednou z největších památek v Barceloně a významným křesťanským kostelem.

Palau de la Música Catalana: Tato koncertní hala, navržená architektem Lluísem Domènechem, je jednou z nejkrásnějších v Evropě. Je známá svou bohatou dekorativní výzdobou a skleněnou střechou.

Barrí Gòtic (Gotická čtvrť): Tato historická čtvrť je domovem mnoha středověkých památek, jako jsou gotické kostely, úzké uličky a náměstí plná atmosféry.

Camp Nou: Tento slavný fotbalový stadion je domovem FC Barcelona a je jednou z největších fotbalových arén na světě. Pro fanoušky fotbalu je to nevyhnutelná zastávka.

Casa Batlló: Další z Gaudího architektonických skvostů, Casa Batlló je fantastická modernistická budova, která je známá pro své vlnité tvary a pestrobarevnou fasádu.

Montserrat: Montserrat je významným opatstvím nacházejícím se asi 50 kilometrů severozápadně od Barcelony v pohoří Montserrat. Z tohoto opatství, založeného v roce 1025, se můžete pokochat úžasnými výhledy, prozkoumat opatství nebo přilehlé muzeum. Tipy na to, jak se tam dostat a co vidět v okolí.

Turistické karty v Barceloně:

Barcelona card – MHD zdarma, vstup a slevy na mnoho památek, muzeí a atrakcí.

Barcelona card family – turistická karta pro rodiny s dětmi, od Barcelona card se liší především výběrem slev a vstupů na památky a atrakce pro děti.

Go City Barcelona All inclusive – karta nabízí vstupy na desítky památek, atrakcí a zážitků ve městě.

Go City Barcelona Explorer – narozdíl od předchozí karty si vybíráte počet památek a atrakcí, které chcete navštívit a cena se odvíjí podle jejich počtu.

Hola Barcelona card – turistická karta nabízející neomezené cestování veřejnou dopravou v Barceloně včetně metra, autobusů, vlaků, tramvají a lanovek na horu Montjuïc.

Bus turistic – karta na turistické autobusy (Hop On, Hop Off), které jezdí dvě trasy a pokrývají nejslavnější památky, vhodné pro lidi s omezeným časem na prohlídky.

Barcelona night card – pro ty, kteří chtějí zažít noční život v Barceloně, Barcelona Night Card nabízí přístup do klubů a barů s různými výhodami a slevami.

Městská hromadná doprava

Barcelona

Pro pohyb po Barceloně můžete využít rozsáhlou síť metra, vlaků, autobusů, tramvajových linek a také lanové dráhy. Informace o jízdních řádech, cenách vstupenek a další najdete na stránkách dopravního podniku TMB.

Jízdenky na MHD

Díky integrovanému dopravnímu systému můžete v rámci jedné jízdenky cestovat i několika dopravními prostředky. Děti do 4 let cestují v Barceloně zdarma. Nejvýhodnější typy jízdenek:

  • single ticket – 2,55 EUR: Jednorázová jízdenka na 75 minut, platí pouze pro autobus, jednu cestu metrem s výjimkou cesty z/na letiště a lanovku Montjuïc. Tato jízdenka neplatí ve vlacích a tramvajích.
  • celodenní jízdenka T-Dia – 11,20 EUR: jednodenní jízdenka pro neomezený počet jízd a přestupů.
  • jízdenka T-Casual na 10 jízd – 12,15 EUR: 10 jízd MHD všemi dopravními prostředky. Jízdenka je platná pro zónu 1, která pokrývá celé centrum, a dokonce i cestu z letiště. Jízdenku nelze použít pro metro linky L9 Sud. Jako 1 jízda se počítá doba 75 minut od označení jízdenky, nemá omezený počet přestupů. Jízdenka je osobní, nelze ji sdílet s dalšími lidmi.
  • jízdenka T-Familiar pro více osob, 8 jízd – 10,70 EUR: umožní podniknout 8 různých cest různým osobám.
  • celodenní a vícedenní jízdenky Hola card – všechny možnosti naleznete zde.

Barcelona card – zajímavou možností je pořídit si turistickou kartu Barcelona card, která nabízí neomezené cestování MHD a vstupy a slevy na mnoho památek a atrakcí ve městě

Kde koupit jízdenky na MHD

Na každé stanici metra, vlaků, větší stanici autobusů nebo letišti jsou automaty. Platit lze hotově nebo kartou. Jízdenky si můžete pořídit také on-line na stránkách dopravního podniku TMB nebo jejich mobilní aplikaci. I když si koupíte jízdenky on-line, je potřeba si je fyzicky vyzvednout např. v automatu po zadání kódu.

Metro

Metro patří mezi nejpopulárnější prostředky hromadné dopravy v Barceloně. Díky 12 linkám metro pokrývá celé město a rychle se jím dostanete, kam potřebujete. Mapu metra si můžete stáhnout zde. Provozní doba metra: 

  • pondělí až čtvrtek a státní svátky: od 5:00 do půlnoci
  • pátek: od 5:00 do 2:00
  • soboty (a některé státní svátky): od 5:00 až do nedělní půlnoci

Autobusy a noční doprava

Autobusové linky pokrývají celé město a dostanete se i tam, kam metro nejezdí. Počítejte však s tím, že cesta může být kvůli dopravním zácpám oproti metru delší. K nástupu do autobusu využívejte výhradně přední dveře, kde je označovač jízdenek. Pokud jezdíte s jednodenním nebo vícedenním lístkem, ten stačí označit pouze při prvním použití. V noci můžete využít autobusy Nitbus. Noční doprava funguje cca od 23:00 do 5:00 v 20minutových intervalech. Jízdní řády a autobusové linky.

Vlaky

Součástí integrovaného dopravního systému v Barceloně jsou i vlaky, které můžete využít k rychlému transportu z jednoho konce města na druhý. Vlaky využijete také při cestě z/na letiště nebo při výletu ke klášteru Montserrat. Na všechny vlaky v zóně 1 platí všechny vícedenní jízdenky na MHD. Skvělou volbou jsou vlaky pro cesty mimo město např. do přímořských letovisek. Cena lístku je určena podle počtu zón, kterými pojedete. Ceník a mapa železničních tras.

Tramvaje

Barcelona má dvě oddělené tramvajové trasy, jedna na západě města a jedna z centra směrem na severovýchod. Tramvaje většinou jezdí v širším centru nebo tam, kde není dobře dostupné metro či jiné typy hromadné dopravy. Jízdenku je potřeba stejně jako v autobusech dát do označovače uvnitř tramvaje. Jízdní řády, mapy tras a linky.

Turistický autobus (Bus Turístic)

Skvělý způsob dopravy pro turisty nabízí turistický autobus (Hop On, Hop Off). Na kterékoliv zastávce můžete nastoupit i vystoupit. Autobusy s otevřenou střechou jezdí v pravidelných intervalech, můžete si poslechnout výklad k jednotlivým památkám a dostanete se s ním k většině důležitých atrakcí města. Jízdenky a ceny.

Lanové dráhy

Přeprava lanovou dráhou patří k turisticky atraktivním způsobům přepravy a v Barceloně jich je rovnou několik.

Kolejová lanovka Montjuïc Funicular: Jezdí od stanice metra Paral-lel na okraj parku Montjuïc. Můžete zde využít jakoukoliv jízdenku městské hromadné dopravy.

Kabinková lanovka Montjuïc (Telefèric de Montjuïc): Na kolejovou lanovku navazuje kabinková lanovka, která vás z úpatí kopce vyveze až k pevnosti Montjuïc. Zde už jízdenky městské hromadné dopravy neplatí. Jízdenky můžete zakoupit on-line, jízdní řád, další informace nebo nákup lístků naleznete také zde.

Kabinová lanovka Aeri del Port (Teleférico del Puerto): Lanovka, která vás může vyvézt z barcelonského přístavu Port Vell na úpatí kopce Montjuïc, nabízí krásné výhledy na moře a město. Ani tady neplatí jízdenky MHD. Jízdní řád a ceník.

Kolejová lanovka Cuca de Llum na Tibidabo: Kolejová lanovka “zubačka” vede na kopec Tibidabo, kde je např. zábavní park nebo kostel Sagrat Cor. I zde neplatí lístky na MHD. Lístek můžete zakoupit on-line, pro více informací nebo také nákup lístku můžete využít i tento odkaz.

Kolejová lanovka Vallvidrera: Další způsob, jak dosáhnout vrcholu Tibidabo, je tato lanovka vlakového dopravce FGC, která začíná na vlakové stanici Plaça Catalunya a na které platí vícedenní jízdenky na MHD – jízdní řád.

Kola, Segway, GoCar vozy

Užít krásy Barcelony můžete i z jízdního kola. Celé město včetně centra nebo pláží je protkáno hustou sítí cyklostezek. Kola pronajímají např. firmy Donkey Republic nebo Bicing. Půjčit si můžete také Segway nebo malý žlutý GoCar vůz.

Taxi v Barceloně

V Barceloně mají ceny taxi služeb regulované městskou vyhláškou. Pokud si tedy odchytnete žlutočerné taxi, každé vás poveze za stejnou cenu. Na taxi cenové kalkulačce si můžete dopředu spočítat, kolik vás bude cesta stát. Další informace o jednotlivých tarifech a stanovištích taxi. V Barceloně působí také alternativní taxislužba Cabify nebo Free now. Uber a Bolt kvůli různým vyhláškám a omezením ve městě již několikrát své služby pozastavily, je potřeba si ověřit dostupnost při příjezdu.

Pěšky

Centrum metropole a jeho nejbližší okolí lze pohodlně projít i pěšky, ulice jsou dostatečně přehledné, široké a všude je dostatek chodníků, takže můžete v klidu nasát atmosféru města.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Barcelona

Hlavní sezóna (jaro až podzim)

Jaro (březen až květen) – Jaro přináší příjemné teploty (17-23 °C) a rozkvétající květiny v parcích. Je to ideální doba na prohlídku památek a užívání si venkovních aktivit.

Léto (červen až srpen) – Počasí je horké, červenec a srpen jsou vrcholem turistické sezóny, mohou být i delší fronty u populárních atrakcí. Pláže jsou v létě oblíbeným místem pro návštěvníky.

Podzim (září až listopad) – Podzim přináší příjemné teploty a poklidnější atmosféru než v létě. Je to stále vhodná doba pro turistiku a prozkoumávání města.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání se dají zakoupit v lednu – Typické ceny: 1 700–3 300 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání se dají zakoupit v srpnu – Typické ceny: 4 400–6 600 Kč.

Průměrná cena zpátečních letenek z Prahy do Barcelony se pohybuje 4 000 – 5 000 Kč.