Praktické informace

Představujeme letiště Curych

Vydáno 24. 4. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Curych (ZRH)

Curych

Curyšské mezinárodní letiště, oficiální název Flughafen Zürich AG, se nachází v kantonu Curych, přibližně 11 km severně od centra švýcarského města Curychu. Je to největší švýcarské mezinárodní letiště, sídlí zde švýcarské národní aerolinie Swiss International Air Lines a charterové aerolinie Edelweiss Air. Oficiální stránky letiště. Mapa letiště.

Měna – Oficiální měnou ve Švýcarsku je švýcarský frank, CHF.

Ubytování

Curych

Ubytování v blízkosti letiště

V docházkové vzdálenosti letiště je např. hotel Hyatt Place, Hyatt Regency nebo Radisson Blu Hotel. Transit hotel – tranzitní hotel a odpočinková místnost. Tipy na hotely v dojezdové vzdálenosti od letiště.

Ubytování ve městě

Curych nabízí celou škálu možností ubytování od pětihvězdičkových luxusních hotelů až po levnější penziony. Tipy na levné ubytování – penziony, hostely a hotely. Tipy na hotely u jezera. Zajímavé menší, osobně spravované butikové hotely v Curychu. Tipy na curyšské wellness hotely.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Curych

Veřejná doprava je integrovaná a poskytuje přímé spojení mezi letištěm a zbytkem Švýcarska a zajišťuje snadnou cestu dál s pravidelnými spoji v rámci Švýcarska a do sousedních zemí.

Jízdenky na MHD

Pro cestu do centra potřebujete jízdenku na 3 zóny (110–121), cena 7 CHF nebo 14 CHF pro 24hodinovou jízdenku. Kompletní ceník. S kartou Zürich Card máte MHD zdarma.

Kde zakoupit jízdenku

Jízdenky zakoupíte v automatu švýcarských železnic SBB před nástupištěm nebo v automatu dopravního systému Curychu ZVV cestou na autobusové a tramvajové zastávky. Můžete také použít mobilní aplikaci SBB případně Curych ZVV. Lístky lze také zakoupit v pobočce SBB nebo Service center na letišti.

Vlak

Vlaky odjíždí z letiště každých 10 minut, cesta trvá cca 15 minut a je to nejrychlejší způsob přepravy z letiště. Pro cestu do centra na hlavní nádraží (Zürich Hauptbahnhof) můžete využít regionální vlaky, městské vlaky (S-Bahn) i dálkové vlaky InterCity. Jízdní řády a spojení naleznete na stránkách SBB, případně Curych ZVV

Swiss Air Rail

Letecká společnost Swiss nabízí ve spojení s SBB garantované vlakové spoje, které vás na letiště dovezou a opět odvezou z vybraných železničních stanic ve Švýcarsku a oblastí poblíž hranic mimo Švýcarsko. Více informací zde.

Tramvaj

Můžete využít i tramvajové linky – linka 10 jede do centra, linka 12 směr Stettbach, doba jízdy je cca 34 minut. Jízdní řády a spojení naleznete na stránkách SBB, případně Curych ZVV.

Autobus

Okolní obce a severní část Curychu je propojena autobusovými linkami. Jízdenky můžete zakoupit v automatech před jednotlivými nástupišti. Spoje a jízdní řády.

Pronájem auta

Službu půjčení auta na letišti nabízí hned několik společností, např. Avis, Budget, Enterprise, Dollar Thrifty, Europcar, Hertz, National nebo Sixt. Pro porovnání nabídek jednotlivých společností můžete využít i stránek Rentalcars.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Taxi

Z letiště můžete využít i služeb oficiální taxislužby Airport Taxi. Letištní taxi vás dopraví z letiště v Curychu do centra Curychu za přibližně 50 CHF. Taxíky najdete u značeného stanoviště u obou terminálů.

Letenky

Curych

Přímé lety z Prahy (PRG) do Curychu (ZRH) zajišťuje společnost Swiss. Doba letu je přibližně 1 hodina 20 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Curych

Švýcarská kuchyně je kvalitní, vydatná a rozmanitá – inspirovaná německou, francouzskou a italskou kuchyní. Základem zdejší kuchyně jsou sýry z kravského mléka, mléko, smetana, ryby, brambory, zelenina a ovoce. Typická jídla, která můžete ochutnat:

Fondue – jedno z nejznámějších švýcarských jídel, které se skládá z roztaveného sýra smíchaného s bílým vínem. Do fondue se namáčejí kousky chleba pomocí dlouhé vidličky.

Raclette – další oblíbené jídlo se stejnojmenným sýrem, při kterém se kus sýra zahřívá, než se roztaví, a poté se lžičkou stírá na vařené brambory, klobásy a zeleninu.

Rösti – tradiční švýcarská bramborová placka, která se připravuje smažením na pánvi a často se podává jako příloha k masu nebo jako samostatné jídlo s různými příchutěmi.

Zürcher Geschnetzeltes – pokrm z krájeného hovězího masa, obvykle telecího, smaženého s cibulí a podávaného s omáčkou na bázi smetany a hovězího vývaru. Často se podává s bramborovou plackou rösti.

Birchermüesli – tradiční švýcarská snídaně vyrobená z ovesných vloček, jogurtu, ořechů, sušeného ovoce a čerstvého ovoce, jako jsou jahody nebo jablečný salát.

Zürcher Eintopf – švýcarská polévka vařená v jednom hrnci, obvykle obsahující zeleninu, maso (často hovězí nebo vepřové), brambory a koření.

Älplermagronen – tradiční švýcarské jídlo složené z těstovin, brambor, smetany, sýra, obvykle se podává s restovanou cibulí a jablečným kompotem.

Chocolate Fondue – pochoutka pro čokoládové milovníky, která se podobá tradičnímu fondue, ale tentokrát se namáčí ovoce, sušenky nebo kousky dortu do rozpuštěné čokolády.

Lebkuchen – švýcarské medové perníčky, které se často pečou s různými kořeněnými příchutěmi a zdobí se jemnou vrstvou cukrové polevy.

Basler Läckerli – klasické švýcarské sušenky, které pochází z Basileje. Vyrábějí se z medu, ořechů, sušeného ovoce a koření.

Další tipy na regionální speciality ve Švýcarsku. Zajímavosti o švýcarské čokoládě a tipy, kde je v Curychu koupit. Nejlepší restaurace podle uživatelů Tripadvisoru. Ikonické bary, kultovní restaurace a veganské restaurace v Curychu. České tipy na 10 nejlepších restaurací v Curychu.

Ambasáda

Curych

Česká republika má v Curychu honorární konzulát. Úřední hodiny a kontaktní informace naleznete zde.

Bezpečnost

Curych

Město Curych je často na předních příčkách žebříčku světových měst podle kvality života a k nim patří i bezpečnost. Curych je velmi bezpečným evropským městem. Doporučení turistům českým ministerstvem zahraničních věcí. Důležitá kontaktní čísla: policie 117, hasiči 118, první pomoc 144.

Památky

Curych

Staré město (Altstadt): Malebné historické centrum Curychu s úzkými uličkami, historickými budovami a dominantní katedrálou Grossmünster.

Grossmünster: Ikona curyšského panoramatu, románsko-gotická katedrála s dvojicí věží, která je symbolem města. Legenda praví, že kostel byl postaven na hrobech patronů města Felixe a Reguly. Kromě běžné prohlídky můžete využít i soukromé či skupinové prohlídky s průvodcem, podrobnosti naleznete zde.

Fraumünster: Další významná katedrála s věží, která je známá díky svým nádherným vitrážím od Marc Chagalla.

Bahnhofstrasse: Luxusní nákupní třída, jedna z nejexkluzivnějších na světě, lemovaná butiky, obchody se šperky, obchodními domy a módními obchody.

Uetliberg: Po krátké jízdě vlakem a 10 minutách chůze se dostanete na vrchol Uetlibergu, který nabízí nádherné panoramatické výhledy na Curych a jeho okolí.

Zürichsee (Curyšské jezero): Přírodní krása Curyšského jezera, kde si můžete užít procházky podél břehu, plavbu na lodi nebo relaxaci na pláži.

Národní muzeum (Landesmuseum): Rozsáhlé muzeum zaměřené na švýcarskou kulturu a historii, s bohatou sbírkou artefaktů a exponátů.

Zoo Zürich: Jedna z nejlepších zoologických zahrad ve Švýcarsku, mimo jiné proslulá díky svému slonímu parku nebo deštnému pralesu.

Opernhaus Zürich (Opera Curych): Elegantní operní dům, kde si můžete vychutnat představení klasické hudby, opery a baletu.

Kunsthaus Zürich (Curyšské muzeum umění): Významná umělecká galerie, která hostí rozsáhlou sbírku evropského umění od středověku po současnost.

Botanická zahrada: Curyšská botanická zahrada patří Curyšské univerzitě a k vidění jsou zde různé ekosystémy od tropických deštných pralesů po alpské louky. Vstup je zdarma.

10 tipů, co se dá v Curychu podniknout. Zürich City Guide App  Praktická aplikace na cesty po Curychu, která obsahuje aktuální informace a tipy na restaurace a akce v okolí, interaktivní mapu města, integrovanou kartu Zürich Card a další.

Turistická karta

Zürich Card je turistická karta ve variantě 24 hodin (29 CHF) a 72 hodin (56 CHF), která nabízí řadu výhod:

  • neomezené cestování všemi druhy veřejné dopravy (tramvaj, autobus, vlak, loď, lanovka) ve městě a okolním regionu
  • snížený nebo bezplatný vstup do muzeí
  • slevy na prohlídky s průvodcem
  • kulinářské zážitky a slevy do vybraných restaurací a barů

Městská hromadná doprava

Curych

Curych disponuje jedním z nejlepších systémů veřejné dopravy vůbec a dostanete se s ní kdekoliv po městě.

Jízdenky

Ceny jízdenek odpovídají počtu zón, které chcete projet. Mapa jednotlivých zón města. Zakoupit si můžete:

  • Single tickets – jednorázové jízdenky s dobou platnosti 30 min za 2,80 CHF, jízdenka s platností 1 hodinu za 4,60 CHF
  • 24hodinová jízdenka – 24hodinovou jízdenku za 5,60 CHF

S kartou Zürich Card máte MHD zdarma.

Kde zakoupit jízdenku

Jízdenky zakoupíte v automatu dopravního systému Curychu ZVV. Můžete také použít mobilní aplikaci a platit systémem “Check in – ride – check out” – průběžné placení jízdného odpovídajícího vaší cestě.

Tramvaje

Tramvajová síť zahrnuje mnoho linek, které pokrývají širokou oblast města a jeho okolí. Pro turisty jsou zde hlavní tramvajové linky:

Linka 4 – prochází historickým centrem města a můžete se projet okolo známé Bahnhofstrasse a zastavit se u ikonických památek, jako je například Grossmünster a Fraumünster.

Linka 10 – vede do čtvrti Zurich West, která je moderní kulturní a uměleckou čtvrtí. Zde můžete navštívit muzeum Löwenbräu, specializujícím se na současné umění nebo se procházet kolem kreativních studií, galerií a designových obchodů.

Linka 11 – směřuje na konečnou zastávku Rehalp, odkud můžete pěšky pokračovat k přírodnímu park Zürichberg.

Autobusy

Curych disponuje rozsáhlou autobusovou sítí, která zahrnuje jak městské linky, tak i regionální spoje. Zajímavé pro turisty jsou tyto linky:

Linka 2 – vede z centra města přes oblast jezera Curych (Zürichsee). Můžete si vychutnat výhledy na jezero, okolní přírodu, a zastavit se u atrakcí, jako je například Botanická zahrada nebo pláže u jezera.

Linka 33 – vede do malebného předměstí Curychu jménem Kilchberg. Zde se nachází známá Villa Patumbah, která je považována za jednu z nejkrásnějších historických budov ve městě.

Linka 69 – jede do východní část Curychu, kde se nachází Zoo Zürich. Jedna z nejlepších zoologických zahrad ve Švýcarsku, mimo jiné proslulá díky svému slonímu parku nebo deštnému pralesu.

Lodě

Město Curych leží na břehu jezera Zürichsee a tak je tu také síť trajektů, která poskytuje příjemnou a atraktivní možnost dopravy po jezeře. Hlavní trajektové přístaviště se nachází v centru města, blízko starého města a hlavního nádraží. Mezi zajímavé trajektové linky v Curychu patří:

Küsnacht-Rapperswil: Vede z Küsnachtu na levém břehu jezera do Rapperswilu, malebného města na pravém břehu jezera.

Curychsee-Rundfahrt: Okružní plavba po jezeře, která trvá přibližně dvě hodiny. Během této plavby projedete kolem zajímavých míst, jako je ostrov Ufenau, známý pro svůj klášter, a zámek Rapperswil.

Kompletní přehled tras trajektů. Na trajektech jsou obvykle k dispozici také kavárny a venkovní sedadla, kde si můžete vychutnat kávu nebo občerstvení během plavby.

Kolo

Prozkoumat město můžete také na kole. Kromě řady půjčoven kol ve městě funguje integrační program Züri rollt – bezplatné půjčení kola pouze za vratný depozit. K dispozici je také systém sdílených kol Züri Velo od PublicBike

Pěšky

Město a jeho okolí můžete samozřejmě prozkoumat i pěšky. Tipy na pěší procházky podél břehu jezera, městských částí nebo míst s výhledem. Přehled parků a zahrad vhodných na procházky a relaxaci. Tipy na pěší túry v kantonu Curych.

Taxi

V Curychu existuje řada taxislužeb, u kterých si můžete objednat taxi telefonicky. To obvykle vyžaduje čekací dobu 5–10 minut, než přijede taxi. Ve městě je také několik stanovišť taxíků, na kterých se jednoduše usadíte vpředu. Na hlavním nádraží v Curychu, stejně jako na Bürkliplatz a Curyšském jezeře, je obecně snadné najít a zavolat taxi bez větších potíží. Ve většině taxíků platíte základní taxu přibližně 6 CHF a dalších 3,80 CHF za každý ujetý kilometr.

Ve městě fungují i služby Uber a Bolt.

Vlaky

V Curychu a jeho okolí je k dispozici efektivní síť příměstských vlaků, která umožňuje snadné a pohodlné cestování do okolních měst a obcí. Curyšské hlavní nádraží nazývané Zürich Hauptbahnhof, nebo zkráceně HB, slouží jako centrální uzel pro příměstskou železniční dopravu. Zde se setkávají různé vlakové linky a spoje:

  • S-Bahn linky: S-Bahn je příměstská železnice, která spojuje Curych s okolními obcemi a městy.
  • InterCity (IC) a EuroCity (EC) linky: InterCity a EuroCity vlaky nabízejí spojení do dalších švýcarských měst, jako je Basilej, Ženeva a také do zahraničí, například do Německa, Francie nebo Itálie.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Curych

Hlavní sezóna (léto a prosinec) – Hlavní sezóna v Curychu obvykle připadá na letní měsíce červen až srpen. V těchto měsících přichází do Curychu mnoho turistů, kteří si užívají teplého počasí, festivaly a kulturní události. Dalším vrcholem turistické sezóny je prosinec, kdy se v Curychu konají vánoční trhy.

Vedlejší sezóna (zima) – Vedlejší sezóna v Curychu bývá obvykle v měsících leden, únor, březen a listopad.

Nejlevnější letenky se dají obvykle nakoupit v lednu. Typické ceny: 3 450 – 5 100 Kč.

Nejdražší letenky se dají obvykle nakoupit v dubnu. Typické ceny: 4 100 – 5 100 Kč.