Praktické informace

Představujeme letiště Dublin

Vydáno 26. 6. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Dublin (DUB)

Dublin

Letiště Dublin se nachází v Collinstowne v hrabství Fingal v Dublinu a je to největší letiště v Irsku. Letiště se nachází cca 10 km od města Dublin. Letiště je hlavní základnou irské společnosti Aer Lingus a nízkonákladového dopravce Ryanair. Letiště má 2 terminály, které jsou od sebe vzdáleny 5 minut chůze. Oficiální stránky letiště. Mapa letiště.

Ubytování

Dublin

Ubytování v blízkosti letiště

Hotely na letišti jsou Radisson Blu Hotel Dublin Airport a Maldron Hotel Dublin Airport, v blízkosti letiště jsou Carlton Hotel Dublin Airport a Premier Inn Dublin Hotel, u obou je zajištěna kyvadlová autobusová doprava.

Ubytování ve městě

V Dublinu existuje několik čtvrtí, které jsou ideální pro turisty, protože nabízejí dobré ubytování a snadný přístup k hlavním turistickým atrakcím a dalším zajímavostem.

Temple Bar: Temple Bar je ikonická a živá čtvrť v centru Dublinu, známá svými bary, restauracemi, uměleckými galeriemi a pouličním uměním. Je to skvělé místo pro ty, kteří chtějí být v samém srdci dění a mít snadný přístup k nočnímu životu a kulturním událostem.

City Centre (Centrum města): Centrum města Dublinu je také dobrá volba pro ubytování, protože se nachází blízko ke všem hlavním turistickým atrakcím, obchodním centrum, restauracím a muzeím.

St. Stephen's Green: Tato oblast se nachází poblíž krásného parku St. Stephen's Green a je v blízkosti centra města. Nabízí klidnější atmosféru, a přesto snadný přístup k hlavním turistickým atrakcím a obchodním centrům.

Georgian Quarter: Tato historická čtvrť je známá svými elegantními georgiánskými domy a klidnými ulicemi. Je to skvělá volba pro ty, kteří hledají klidnější místo k pobytu, ale stále s vynikající dostupností do centra města.

Docklands a Silicon Docks: Docklands je moderní a rychle se rozvíjející čtvrť poblíž řeky Liffey. V Silicon Docks sídlí řada technologických firem. Nabízí moderní ubytování, nákupní centra, restaurace a atrakce jako je EPIC – Muzeum irského přistěhovalectví. Je to skvělá volba pro ty, kteří hledají nové a trendy prostředí.

Kilmainham: Tato čtvrť je známá svým historickým významem a nachází se zde i několik důležitých památek, jako je Kilmainham Gaol (věznice) a Irish Museum of Modern Art. Je to skvělá volba pro ty, kteří se zajímají o irskou historii a kulturu.

Tipy na unikátní místa k ubytování v Dublinu.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Dublin

Doprava z dublinského letiště je řešena především autobusovými linkami několika dopravců. Všechny autobusy jezdí ze zastávek v krátké docházkové vzdálenosti od letištních terminálů. Mapa autobusových zón na letišti Dublin, autobusových zastávek a umístění autobusových dopravců.

Leap card

Pokud plánujete cestovat po Dublinu, díky kartě Leap Card budete mít jízdné o 30 % levnější. Je potřeba zaplatit 5 EUR vratný depozit a nahrát si minimálně 5 EUR na kartu (přes mobil nebo na prodejních místech). Jízdné se poté odečítá z karty po přiložení ke čtečce v dopravním prostředku.

Leap Visitor Card

Druhou alternativou je Leap Visitor Card s variantami:

 • 24 hodin – 8 EUR
 • 72 hodin – 16 EUR
 • 168 hodin – 32 EUR

Karty zakoupíte u několika prodejců na letišti, přes mobilní aplikaci nebo on-line.

Dublin Bus

Společnost Dublin Bus provozuje z letiště dvě linky 16 a 41. Linka 16 jezdí od 7:00 do 0:30, linka 41 je v provozu nonstop. Jízdenky koupíte v automatu na zastávce nebo u řidiče. Jízdenka stojí 2,40 EUR (2 EUR s Leap Card), doba jízdy 45 minut.

Dublin Express

Společnost Dublin Express provozuje z letiště dvě linky 782 a 784. Linky jsou v provozu od 4:45 do 23:30. Jízdenky koupíte na stránkách dopravce nebo u řidiče (pouze kartou). Jízdenka stojí 8 EUR, zpáteční 10 EUR, doba jízdy cca 45 minut.

Aircoach

Linky autobusů Aircoach z letiště jsou 700, 702 a 703. Jízdenka stojí 7 EUR, zpáteční 9 EUR, doba jízdy cca 45 minut. Jízdenky zakoupíte u pobočky společnosti na letišti, u řidiče nebo on-line na stránkách dopravce.

Autobusové linky do dalších míst v okolí

Do okrajových částí od centra nebo dalších míst v okolí jsou v provozu linky autobusů společnosti Go Ahead, z letiště linka 33a (směr Balbriggan) a 102 (směr Sutton DART), Dublin Coach linky 750 (směr Dundrum) a Airport Hopper s linkou směr Tallaght a Maynooth.

Autobusové linky do dalších měst

Z letiště je možné autobusem pokračovat do dalších měst v Irsku, např. Belfast, Galway, Sligo nebo Cork. Po vyhledání spojení si můžete koupit lístek u jednotlivých dopravních společností.

Taxi

Stanoviště taxi je u obou terminálů. V Irsku jsou taxislužby regulované. Jízdné se počítá podle taxametru (nástupní 4,20 EUR a 1,30 EUR/km, případně 0,46 EUR/minutu), cena do centra je cca 35 EUR. V provozu jsou i služby Uber a Bolt.

Půjčení auta

Pokud plánujete prozkoumat Irsko autem, na letišti je celá řada půjčoven aut a ceny se pohybují mimo sezónu od 190 EUR za týden, v sezóně od 300 EUR za týden.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Dublin

Přímé lety z Prahy (PRG) do Dublinu (DUB) provozují společnosti Aer Lingus a Ryanair. Let trvá cca 2 hodiny 40 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Dublin

Irská kuchyně používá především suroviny tradičně dostupné v Irsku a je ovlivněna anglickou kuchyní. Využívá se maso, ryby nebo mořské plody, často se připravují pokrmy z kapusty a ostatní zeleniny. Základní potravinou jsou také brambory, které jsou součástí irské stravy od 17. století. Typická jídla, která můžete v Irsku ochutnat:

Irish Stew – tradiční irské jídlo připravované s jehněčím nebo hovězím masem, bramborami, cibulí a mrkví, vařené v hustém vývaru s bylinkami. Alternativou je Guinness Stew, kdy se k ochucení použije Guiness pivo, což přidává bohatou a hlubokou chuť.

Coddle – tradiční jídlo z Dublinu, které se skládá z vařeného vepřového masa, slaniny, brambor, cibule a bylinek, vařených společně v hrnci.

Colcannon – irský pokrm, který slouží jako příloha, se připravuje z vařených brambor, které se v hrnci rozšťouchají s dušenou hlávkovou kapustou nebo hlávkovým zelím a přidává se k nim máslo, mléko nebo smetana, kuchyňská sůl a pepř černý, někdy se jídlo doplňuje také cibulí, pórkem, česnekem nebo pažitkou.

Boxty – irské bramborové placky, které mohou být podávány jako příloha nebo samostatné jídlo, obvykle doplněné o slaninu nebo vejce.

Irish Breakfast – hojná snídaně sestávající z vajec, slaniny, uzeného masa, bramborových placek, fazolí, rajčat a toastu, často doplněná o černý čaj.

Seafood Chowder – rybí polévka s různými druhy mořských plodů, bramborami, celerem, cibulí a smetanou.

Irish Soda Bread – tradiční irský chléb, který je připraven s pomocí jedlé sody místo kvasnic, což dává chlebu charakteristickou strukturu a chuť.

Seafood pie – směs mořských plodů smíchaných s omáčkou a zapečených pod vrstvou listového těsta nebo bramborového pyré.

Bacon and Cabbage – jednoduché, ale chutné jídlo, které je tvořeno vařeným slaninovým hřbetem podávaným s vařeným bílým zelím a bramborami.

Apple Crumble – dezertní jídlo, které se skládá z nakrájených jablek smíchaných s cukrem a skořicí, pokrytých křupavou směsí mouky, másla a cukru a pečených v troubě.

Z nápojů jsou nejznámější Irish Whiskey (oproti skotské je třikrát destilovaná), tmavé pivo Guinness nebo likér Baileys.

Nejlepší restaurace podle Tripadvisoru a podle TimeOutu. České tipy na 15 nejlepších restaurací a nejlepších hospod v Dublinu. Další tipy na nejlepší dublinské hospody, veganské a vegetariánské restaurace, kavárny a bary, a nejlepší bary s irskou živou hudbou.

Ambasáda

Dublin

Česká republika má v Dublinu svou ambasádu. Kontaktní informace, adresu a úřední hodiny naleznete zde.

Bezpečnost

Dublin

Jako v každém velkém městě je dobré si dát pozor na své věci kvůli kapsářům v místech větší koncentrace lidí. Čtvrť, které je dobré se v noci vyhnout, je Pearse Street a okolí vlakového nádraží, kde je zaznamenaná nejvyšší kriminalita z celého Dublinu. Tísňová linka je 112.

Památky

Dublin

Trinity College a knihovna Long Room: Prestižní univerzitní komplex Trinity College postavený v 16. století po vzoru univerzit Oxford a Cambridge. Navštívit můžete jeho historický kampus a knihovnu Old Library, která patří k nejkrásnějším knihovnám na světě, jejíž součástí je Long Room, dlouhá místnost s dubovými policemi zaplněnými knihami od podlahy až po strop. K vidění je zde i jejich nejznámějším dílo Book of Kells, což je iluminovaný rukopisný evangeliář vytvořený keltskými mnichy. Centrálním bodem univerzity je Parliament Square, okolo kterého jsou postaveny všechny hlavní univerzitní budovy, z nejzajímavějších Chapel Hall a Examination Hall. Uprostřed Parliament Square je k vidění zvonice Campanile, jeden ze symbolů Dublinu.

Dublin Castle (Dublinský hrad): Hradní komplex se nachází v centru Dublinu. Nejstarší dochovanou částí (rok 1228) je původní obranná věž The Record Tower, na níž bezprostředně navazuje neogotický kostel Chapel Royal (rok 1814). Dublin Castle sloužil jako rezidence britských místodržících a dnes je oficiálním sídlem irské vlády a probíhají zde inaugurace irského prezidenta.

St. Patrick's Cathedral: Tato katedrála irské protestantské církve je největší katedrálou v Irsku a považuje se za jedno z nejvýznamnějších náboženských míst v Dublinu. Je pojmenována po svatém Patrikovi, patronovi Irska.

Katedrála Christ Church: Katedrála římsko-katolické církve z 11. století se nachází v historické části města. V interiérech je mimo jiné k vidění krypta z 12. století, která je největší ve Spojeném království a Irsku.

Guinness Storehouse: Interaktivní muzeum pivovaru Guinness je jednou z nejoblíbenějších atrakcí v Dublinu. Navštívit zde můžete naučné expozice o historii piva Guinness, procesu výroby a samozřejmě ochutnat čerstvé pivo s výhledem na město z panoramatického baru Gravity Bar.

Temple Bar: Tato slavná čtvrť je známá svými bary, irskými hospodami, kavárnami, uměleckými galeriemi a pouličním uměním. Nejznámější hospodou je Temple Bar Pub, podle které byla celá čtvrť pojmenovaná. Tipy, co můžete v této čtvrti zažít a podniknout.

Socha Molly Malone: Zhruba 250 metrů jižně od Temle Bar a kousek od Trinity College v ulici Suffolk Street je k vidění socha fiktivní rybářky prodávající ryby a mořské plody a je zmiňovaná v písni „Cockles and Mussels“, která je neoficiální hymnou města.

National Museum of Ireland: Zahrnuje v sobě několik muzeí věnovaných určité tématice a každé sídlí v jiné budově.

 • Decorative Arts and History – nachází se na severním břehu řeky Liffey. Dozvíte se více o historii Irska a prohlédnout si můžete dobovou módu, šperky a další dekorativní předměty.
 • Archeology – nachází se mezi St Stephen’s Green a Trinity College. Zahrnuje archeologické nálezy z doby bronzové, z dob Vikingů, středověku, historii města a životě v Dublinu.
 • Natural History – nachází se vedle archeologické pobočky. Zaměřuje se na irskou faunu – uvidíte například největšího pstruha na světě nebo obří jeleny, kteří dříve v Irsku žili.

U archeologické pobočky se také nachází Národní galerie Irska, kde je k vidění rozsáhlá sbírka irského a evropského umění od středověku po současnost, včetně děl takových mistrů jako je Caravaggio, Rembrandt nebo Monet.

Grafton Street: Hlavní nákupní ulice v Dublinu, kde je mnoho butiků, obchodů se suvenýry, restaurací, kaváren a pouličních zpěváků (buskers). Je to skvělé místo pro nakupování, procházky a sledování místního života.

Ha'Penny Bridge: Ha'Penny Bridge (zkráceno z Half Penny Bridge) je jedním z nejznámějších a nejikoničtějších mostů v Dublinu. Tento historický obloukový most překračuje řeku Liffey a spojuje čtvrti Temple Bar na jižním břehu s Northside a je oblíbenou turistickou atrakcí.

Phoenix Park: Jedná se o jeden z největších městských parků v Evropě, s rozsáhlými zelenými plochami, divokou zvěří a historickými památkami (např. Áras an Uachtaráin, sídlo prezidenta Irska), Dublin Zoo nebo čajovnou a kavárnou.

Další tipy, co vidět v Dublinu a neobvyklé věci, co můžete dělat v Dublinu. Festivaly a události, které se v Dublinu konají.

Turistické karty

V nabídce jsou pro Dublin dvě turistické karty od Go City Card:

Go City Card All Inclusive ve variantách 1 den za 74 EUR až 5 dnů za 149 EUR nabízí:

 • vstup na 40 atrakcí a památek ve městě, jako jsou např. Christ Church Cathedral, St. Patrick's Cathedral, Guinness Storehouse neboGame of Thrones Museum
 • autobusy Hop On Hop Off
 • úplný výčet atrakcí

Go City Card Explorer – odvíjí se od počtu atrakcí, které chcete navštívit od 3 za 69 EUR až 7 za 119 EUR. Karta platí 60 dnů.

Městská hromadná doprava

Dublin

MHD ve městě je zastoupena autobusy, tramvajemi a vlaky, které provozují odlišné společnosti, každá s vlastním systémem jednotlivých či přestupních jízdenek. Na všechny ale můžete využít slevovou kartu Leap Card platnou po celém Irsku. Také celodenní a vícedenní jízdenky Leap Visitor Card platí pro všechny druhy dopravy v Dublinu. Stránky pro plánování trasy všemi dopravními prostředky v Dublinu.

Jízdenky a Leap Card

TFI Leap Card

Pokud plánujete cestovat po Dublinu, případně i celém Irsku, díky kartě Leap Card budete mít jízdné o 30 % levnější. Karty zakoupíte u prodejců, přes mobilní aplikaci nebo on-line. Je potřeba zaplatit 5 EUR vratný depozit a nahrát si minimálně 5 EUR na kartu (přes mobil nebo na prodejních místech). Jízdné se poté odečítá z karty po přiložení ke čtečce v dopravním prostředku. V Dublin jsou ceny, které platí v tramvajích, všech městských a příměstských autobusech i městských vlacích:

 • 90 minut (přestupní v rámci všech typů dopravy) – 2 EUR
 • Short Zone cca do 3 km 1,30 EUR
 • podrobnosti o dalších cenách zde

Leap Visitor Card

Druhou alternativou je Leap Visitor Card s variantami:

 • 24 hodin – 8 EUR
 • 72 hodin – 16 EUR
 • 168 hodin – 32 EUR

Jednotlivé jízdenky

Pokud v Dublinu využijete MHD jen jednou až dvakrát, stačí vám jednotlivé jízdenky, jejichž ceny jsou odlišné pro každý typ dopravy.

Tramvaj

Tramvaje provozuje společnost Luas. V provozu jsou dvě tramvajové linky (červená a zelená), které spojují předměstí Dublinu s jeho jádrem. Zelená linka vede z Broombridge na severu do Brides Glen na jihu a červená linka vede ze Saggartu na západě do The Point na východě. Tramvaje jezdí každých pět minut ve špičce a každých 10–15 minut v ostatních časech. Služba běží přibližně od 5:30 do 12:30 od pondělí do pátku, od 6:30 do 12:30 v sobotu a od 7:00 do 23:00 v neděli a o svátcích. Jednotlivé jízdenky zakoupíte v automatu na zastávce, kartu Leap Card přiložíte ke čtečce na zastávce při nástupu i výstupu.

Autobus

Hlavní linky provozuje společnost Dublin Bus a spojují většinu částí města prostřednictvím sítě více než 100 tras. Linky Dublin Bus jsou v provozu od 5:30 do 23:30. V provozu jsou také noční linky Nite Link, kde platí jiná cena jízdného.

Go-Ahead Ireland je další dublinská autobusová společnost, která provozuje více než 20 linek po celém městě.

Jednotlivé jízdenky

 • Short Fare (cca do 3 km) – 1,70 EUR
 • Long Fare (přestupní pouze na autobusy, platnost 90 minut) – 2,60 EUR
 • podrobnosti o dalších cenách zde.

Jízdenky lze zakoupit u řidiče autobusu pouze v přesné hotovosti. Při využití karty Leap Card – u krátké vzdálenosti (do 3 km) je třeba uvést zastávku řidiči při nástupu. U delších vzdáleností kartu Leap Card přiložíte ke čtečce u řidiče pouze při nástupu (a dále pak na navazujících spojích).

Vlak

Ve městě funguje řada příměstských linek, nejfrekventovanější je DART, který vede podél pobřeží od Malahide a Howth na severu po Greystones na jihu. Cestou projíždí srdcem Dublinu a vyhnete se tak dopravním zácpám v centru města. Vlaky jezdí každých 10 až 20 minut od pondělí do soboty. Služby začínají kolem 6:00 a končí o půlnoci. Vnitrostátní a regionální spoje jezdí z nádraží Heuston, Connolly a Pearse Station v centru města. Pro více informací o trase se podívejte na Irish Rail. Kartu Leap Card je třeba označit u čtečky při nástupu i výstupu

Taxi

Pokud potřebujete rychle odvézt, jsou užitečné aplikace pro taxi, jako je Lynk a Free Now. Můžete si také telefonicky domluvit vyzvednutí s místní taxislužbou. Po městě najdete také stanoviště taxíků, ale můžete si ho odchytit běžně i na ulici. V Irsku jsou taxislužby regulované. Jízdné se počítá podle taxametru (nástupní 4,20 EUR a 1,30 EUR/km, případně 0,46 EUR/minutu). Podrobný ceník naleznete zde. V provozu jsou i služby Uber a Bolt.

Kolo

Kolo je oblíbeným dopravním prostředkem v Dublinu díky rozsáhlé síti cyklostezek a městskému systému sdílení kol Dublin Bikes. Tato komunální kola jsou k dispozici na strategických místech po celém Dublinu – mapa jednotlivých míst. Poplatek je 3,50 EUR za den, 5 EUR za 3 dny, v jehož ceně máte 30minutové jízdy zdarma. Pokud přesáhnete 30 minut, započítává se vám další jízdné (např. 1 hodina 0,50 EUR, 2 hodiny 1,50 EUR).

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Dublin

Hlavní turistická sezóna (květen až prosinec) – Hlavní turistická sezóna v Dublinu obvykle trvá od května do prosince s vrcholem v červenci a srpnu. Ideální měsíce jsou od května do září, a to kvůli počasí i díky mnoha událostem a festivalům, které se v tomto období konají.

Vedlejší turistická sezóna (leden až duben) – Vedlejší turistická sezóna v Dublinu je v období od ledna do dubna. Tyto měsíce jsou obvykle klidnější, s menším počtem turistů a nižšími cenami ubytování a dalších služeb. Počasí v této sezóně může být chladnější a vlhčí, ale stále existuje spousta kulturních událostí a aktivit, které lákají návštěvníky. Turisté, kteří preferují klidnější atmosféru a nižší ceny, by mohli shledat tuto sezónu ideální pro návštěvu Dublinu. Kromě toho, pokud se vydáte do Dublinu během nejdeštivějších měsíců, můžete objevovat některá turistická místa jako Irish Museum of Modern Art nebo muzeum Guinness bez toho, abyste zmokli. Nakonec vás Irsko v každém ročním období nechá zapomenout na chlad a déšť. Po celý rok si můžete užít teplé atmosféry v městských barech a zejména v slavném Temple Bar.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Dublin (DUB) jsou v lednu – Typické ceny: 1 650 – 3 650 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Dublin (DUB) jsou v červenci – Typické ceny: 4 950 – 7 600 Kč.