Praktické informace

Představujeme letiště Frankfurt nad Mohanem

Vydáno 16. 3. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Frankfurt nad Mohanem (FRA)

Frankfurt nad Mohanem

Letiště Frankfurt nad Mohanem je největší německé letiště a nachází se na území velkoměsta Frankfurt nad Mohanem (12 km od centra). Leteckou základnu zde mají společnosti Lufthansa a její dceřiná společnost Condor. Oficiální stránky letiště Frankfurt nad Mohanem, mapa letiště.

Ubytování

Frankfurt nad Mohanem

Hotely u letiště

V blízkosti letiště nebo dokonce v docházkové vzdálenosti od letiště je několik hotelů, kde můžete přenocovat. Seznam hotelů. Pro ubytování ve městě, se můžete podívat na přehled nejlepších hotelů ve městě podle TripAdvisoru.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Frankfurt nad Mohanem

Vlak

Regionální vlakové nádraží letiště obsluhuje RMV (Rhein-Main-Verkehrsverbund) s přímým spojením do Frankfurtu nad Mohanem, Hanau, Aschaffenburgu, Mainz a Wiesbadenu. Můžete využít vlaky S-Bahn S8 a S9 nebo Regional Express (RE) s čísly RE59, RE2 a RE3. Vlakové nádraží letiště se nachází v přízemí letiště pod terminálem 1. Sledujte ukazatele "Regionalbahnhof". Z terminálu 2 se na terminál 1 přesunete zdarma shuttle autobusy nebo vlakem Sky Line.

Jízdní řády a lístky

Pro plánování trasy nebo koupi lístků můžete využít také jejich aplikaci RMVGo.

Dálkové vlakové nádraží provozované německou železnicí Deutsche Bahn na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem nabízí cestu z letiště do celého Německa a evropských měst. Stanice se nachází u terminálu 1, sledujte ukazatele “Frankfurt Flughafen Fernbahnhof”. Koupit jízdenku a vyhledat spoje můžete u německého dopravce.

Lufthansa Express Rail

Pokud letíte do Frankfurtu nad Mohanem se společností Lufthansa a potřebujete se dostat vlakem do vybraných německých měst, můžete využít jejich službu Lufthansa Express Rail, díky které vám vyberou vlakový spoj navazující na váš let s garancí transferu v případě zrušení nebo zpoždění.

Lokální autobusy

Do Frankfurtu nad Mohanem a okolních obcí můžete využít i lokální autobusy. Autobusové zastávky se nacházejí naproti Terminálu 1 na úrovni příjezdu a Terminálu 2 na úrovni 2.
Přehled všech linek a na jakých terminálech mají zastávku. Jízdenky si můžete koupit v automatu RMV u zastávky nebo přes jejich aplikaci RMVGo.

Do města Darmstadt můžete také využít přímou autobusovou linku AirLiner. Jízdenky můžete koupit u řidiče nebo přes aplikaci HEAG mobilo.

Dálkové autobusy

U letiště se nachází autobusové parkoviště P36, které obsluhují společnosti FlixBus, Flibco a BlaBlaCar, které nabízí spoje do německých měst a do měst v celé Evropě.

Hotel shuttle – hotelové autobusy

Řada hotelů nabízí přímé autobusové spojení z letiště přímo do hotelu a zpět. Seznam hotelů a lokace zastávek.

Lufthansa Express Bus

Pokud letíte se společností Lufthansa a potřebujete do francouzského Štrasburku, můžete využít jejich přímý spoj Lufthansa Express Bus. Výhodou je návaznost na let i garance transferu v případě zrušení nebo zpoždění.

Pronájem auta

Pro cestu z letiště můžete využít také pronájem auta. Seznam společností působících na letišti.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Frankfurt nad Mohanem

Přímé lety z Prahy (PRG) – Frankfurt nad Mohanem (FRA) zajišťuje společnost Lufthansa, let trvá cca 1 hodinu. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Frankfurt nad Mohanem

Německá kuchyně je v mnoha ohledech podobná té české, typická německá jídla například jsou:

Bratwurst mit kartoffelsalat – grilovaná klobása servírovaná s bramborovým salátem, samotný bratwurst je také populární jídlo rychlého občerstvení.

Schweinshaxe – pečená vepřová kolenní kýta, často podávaná s knedlíkem a zelím.

Currywurst – specialita rychlého občerstvení – klobása pečená na grilu, politá kečupem a posypaná kari kořením

Kartoffelsuppe – bramborová polévka, obvykle s kořením a zeleninou

Apfelstrudel – štrůdl neboli jablečný závin, někde servírovaný s vanilkovým krémem

Käsespätzle – tradiční německé těstoviny (spätzle) smíchané s tvarohem a smetanou, posypané sýrem a opečené

Bratkartoffeln – nakrájené smažené brambory s cibulkou a slaninou

Maultaschen – plněné masové taštičky se zeleninou servírované v polévce nebo smažené a podávané s omáčkou

Schnitzel – klasický řízek, obvykle z vepřového nebo kuřecího masa, smažený v křupavé strouhance podávaný s vařenými brambory či bramborovou kaší

Pivo – Němci jsou milovníci piva, a tak je tu k dostání velké množství druhů od chmelových ležáků Pils nebo pšeničné pivo Weizenbier.

Nejlepší frankfurtské restaurace podle TripAdvisoru. Další tipy na zajímavé restaurace ve Frankfurtu nebo se můžete podívat na cestovatelský blog zaměřený na jídlo.

Ambasáda

Frankfurt nad Mohanem

Česká republika má svou ambasádu v Berlíně, ve Frankfurtu nad Mohanem je honorární konzulát – adresa, úřední hodiny a kontaktní informace zde.

Bezpečnost

Frankfurt nad Mohanem

Frankfurt nad Mohanem je pro turisty bezpečnou destinací, ale jako v každém větším městě je třeba dávat si pozor na kapesní krádeže tam, kde je větší koncentrace lidí např. v městské hromadné dopravě a při nočních procházkách městem se vyhýbat opuštěným nebo neosvětleným místům.

Památky

Frankfurt nad Mohanem

Städel Museum (Frankfurtské muzeum umění): Renomované umělecké muzeum s bohatou sbírkou evropského umění od středověku po současnost.

Frankfurter Dom (Katedrála svatého Bartoloměje): Monumentální gotická katedrála z 14. století, dominantní stavba ve středu města.

Römerberg: Malebné historické náměstí s bohatou historií obklopené renesančními a středověkými domy s fontánou v jejím středu. Pravidelně se zde konají vánoční trhy.

Main Tower: Výšková budova nabízející panoramatický výhled na město a řeku Mohan z vyhlídkové plošiny ve výšce 200 metrů.

Museumsufer (Muzejní čtvrť): 39 samostatných muzeí nacházejících se podél břehů řeky Mohan, včetně muzeí jako je Archäologisches Museum Frankfurt (Frankfurtské archeologické muzeum) a Deutsches Architekturmuseum (Německé muzeum architektury)

Palmengarten (Palmová zahrada): Botanická zahrada s rozsáhlými sbírkami rostlin z celého světa, zahrada nabízí také projížďku lodí nebo místa na piknik.

Goethe-Haus a Goetheho muzeum: Rodný dům a přilehlé muzeum věnované Johannu Wolfgangu von Goethovi, slavnému německému básníkovi a spisovateli, který zde žil a tvořil.

Zoo Frankfurt: Jedna z nejstarších zoologických zahrad v Německu s bohatou sbírkou zvířat z celého světa.

Oper Frankfurt: Velkolepá operní budova sloužící jako domov pro renomovaný operní soubor, který nabízí široký repertoár operních a baletních představení.

Eschenheimer Turm (Eschenheimská věž): Historická věž v centru Frankfurtu nad Mohanem a jeden z mála dochovaných pozůstatků středověkých hradeb města. Nachází se v blízkosti moderního a obchodního centra, což dává kontrast mezi historií a současným životem ve městě, v jeho podloubí se nachází kavárna.

Turistická karta – Frankfurt Card

Frankfurt Card nabízí bezplatné cestování veškerou hromadnou dopravou včetně mezinárodního letiště Frankfurt. Tato cestovní karta je k dispozici na jeden nebo dva dny a nabízí až 50% slevu na prohlídky města, vstupy do muzeí a další atrakce nebo slevy na nákupy. Kartu si můžete pořídit osobně v turistických centrech nebo třeba i na letišti. Koupit si ji můžete také on-line.

Alternativou je turistická karta RheinMeinCard, která kromě bezplatné hromadné dopravy nabízí slevy do muzeí, rekreační a kulturní místa nejen ve Frankfurtu nad Mohanem, ale i v širší oblasti kolem města.

Městská hromadná doprava

Frankfurt nad Mohanem

Frankfurtský dopravní integrovaný systém provozuje RMV a ten zahrnuje metro, tramvaje, vlaky i autobusy. Jako plánovač trasy můžete využít stránku RMV nebo jejich aplikaci RMVGo.

Jízdenky na MHD

Jízdenky si můžete koupit v automatu RMV u zastávky nebo vstupu do metra nebo přes jejich aplikaci RMVGo. Přehled dostupných lístků, které je možné si pořídit. Frankfurt Card nabízí bezplatné cestování veškerou hromadnou dopravou včetně mezinárodního letiště Frankfurt. Tato cestovní karta je k dispozici na jeden nebo dva dny a nabízí až 50% slevu na prohlídky města, vstupy do muzeí a další atrakce nebo slevy na nákupy. Kartu si můžete pořídit osobně v turistických centrech nebo třeba i na letišti. Koupit si ji můžete také on-line.

Metro

Ve Frankfurtu nad Mohanem je metro (U-Bahn) s devíti linkami, část linek vede po povrchu. Orientace v metru díky německému i anglickému značení je poměrně snadná. Mapa U-Bahn

S-Bahn – městská železnice

Rychlou dopravu po městě zajišťuje městská železnice S-Bahn (linky S1 až S9). S-Bahn můžete využít při cestách po městě, i za město. Na všech druzích dopravy platí totožné jízdenky. Na většině zastávek naleznete mapu sítě i mapu blízkého okolí. Mapa S-Bahn a regionálních linek.

Tramvaje

Síť místních tramvají měří dnes něco kolem šedesáti kilometrů a doplňuje síť metra a městské železnice.

Autobusy

Autobusové nádraží je součástí vlakového nádraží. Autobusová doprava zde tvoří, jako všude jinde, důležitý doplněk tramvají, městské železnice a dráhy metra. Využijete ji zejména v noci, kdy speciálně označené vozy vyjíždějí pravidelně po kratších časových intervalech. Přehled nočních spojů.

Vlaky

Frankfurt nad Mohanem je i důležitou křižovatkou v železniční dopravě. Budova nádraží se nachází v samotném centru města. S Českou republikou má Frankfurt nad Mohanem zajištěno spojení denně.

Kolo

Cestovat po městě můžete i na kole. Ve Frankfurtu nad Mohanem je nabízí společnost nextbike, která má stanice po městě, kolo si odemknete díky jejich aplikaci.

Loď

Po řece Mohan se můžete vydat i vyhlídkovou lodí na lince Primus Line s doprovodnými komentáři v němčině a angličtině o nejdůležitějších památkách podél řeky.

Car sharing

Pokud chcete být flexibilní, můžete si pro své cesty zapůjčit auto. Seznam společností nabízejících vypůjčení auta.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Frankfurt nad Mohanem

Hlavní sezóna (jaro a léto) – Hlavní turistická sezóna ve Frankfurtu nad Mohanem obvykle nastává během jara a léta, zejména v měsících květen až září. Během těchto měsíců je počasí obvykle příjemné a příznivé pro venkovní aktivity, jako jsou procházky po městě, návštěvy zahrad a parků, nebo relaxace u řeky Mohan. V této době je ve městě také více kulturních událostí, festivalů a veřejných akcí.

Vedlejší sezóna (podzim a zima) – Vedlejší turistická sezóna se obvykle vyskytuje během podzimu a zimy, zejména v měsících listopad až březen. Během těchto měsíců může být počasí chladnější a méně stabilní, což může odradit některé návštěvníky od cestování. Nicméně i v této době je ve Frankfurtu nad Mohanem mnoho zajímavých událostí a atrakcí, jako jsou vánoční trhy, umělecké výstavy nebo koncerty, které vás mohou přitáhnout.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání se dají zakoupit v únoru a březnu – Typické ceny: 3 900 Kč

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání se dají v květnu až září – Typické ceny: 8 000 Kč

Průměrná cena zpátečních letenek z Prahy do Frankfurtu nad Mohanem je 4 000 Kč.