Praktické informace

Představujeme letiště Malta

Vydáno 23. 5. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Malta (MLA)

Malta

Letiště Malta se nachází na ostrově Malta mezi lokalitami Luqa a Gudja. Je jediné mezinárodní letiště na Maltě a obsluhuje celé souostroví. Letiště se nachází 5 km jihozápadně od hlavního města Valletty. Svou základnu zde mají aerolinky KM Malta Airlines (dříve Air Malta) a Ryanair. Letiště má jeden terminál. Oficiální stránky letiště.

Ubytování

Malta

Ubytování v blízkosti letiště

V docházkové vzdálenosti od letiště se nachází hotel Talbot & Bons a Joseluce.

Ubytování na Maltě

Valletta: Hlavní město Malty, Valletta, nabízí širokou škálu hotelů, penzionů a apartmánů. Ubytování ve Vallettě umožňuje snadný přístup k historickým památkám, muzeím, obchodům a restauracím. Je ideálním výchozím bodem pro prozkoumání ostrova Malta.

St. Julian's a Sliema: Oblíbené destinace na pobřeží s dobrou dopravní dostupností, známé svým nočním životem, restauracemi a zábavními zařízeními. Zdejší ubytování zahrnuje luxusní hotely, butikové hotely, ale i cenově dostupné apartmány. Díky většímu množství linek autobusů je odtud dobrá dopravní dostupnost po celém ostrově.

Mellieha: Toto přímořské město na severu Malty je ideální volbou pro ty, kteří hledají klidnější a relaxační prostředí a převážně plážovou dovolenou. Mellieha nabízí nádherné pláže, výhledy na moře a ubytování zde zahrnuje hotely, apartmány a rekreační domy.

St. Paul's Bay a Bugibba: St. Paul's Bay je malebné přímořské městečko, které se nachází na pobřeží a nabízí řadu pláží a nižší ceny než v Mellieha. Bugibba je živá a rušná turistická oblast, která sousedí se St. Paul's Bay, která je známá svým bohatým nočním životem, obchody a zábavními zařízeními. Obě místa mají dobrou dopravní dostupnost.

Gozo: Pro ty, kteří chtějí uniknout rušné atmosféře hlavního ostrova, může být ubytování na Gozo dobrou volbou. Tento ostrov nabízí klidnější a odlehlejší prostředí, ideální pro relaxaci a prozkoumávání přírody.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Malta

Z letiště se dopravíte buď autobusem, pokud přiletíte v noci, pak taxi nebo hotelovou kyvadlovou dopravou.

Autobus

Autobusové linky, provozované Malta Public Transport, z letiště směřují na většinu míst na ostrově. Zastávky autobusů jsou přímo před letištěm – mapa zastávek autobusů u letiště. Trasy Tallinja Direct (TD) jsou rychlejší spoje, protože autobus zastavuje na menším počtu zastávek. Od 23:00 do 5:30 nejsou v provozu z letiště žádné autobusové linky.

Jízdenky

 • jednorázová jízdenka 2,50 EUR (platnost 2 hodiny)
 • noční a trasy TD – jednorázová jízdenka 3 EUR (platnost 2 hodiny)
 • jízdenka na 12 jízd za 15 EUR
 • Karta Explore 7 dní (s výjimkou tras TD) – 21 EUR
 • Karta ExplorePlus Meep Card (obsahuje trasy TD, plus doplňky) – 39 EUR
 • karta Explore Flex – karta s uloženou hodnotou, počáteční cena 6 EUR, což je také kredit, který se vám za jízdy postupně odečítá, kartu můžete dobíjet. Ke kartě nabízí dva balíčky 24hodinový za 6 EUR a čtyřdenní za 21 EUR.

Jednorázové jízdenky lze zakoupit pouze u řidiče hotově nebo kartou. Karty Explore a jízdenku na 12 jízd lze zakoupit pouze na vybraných místech – seznam míst – nebo v automatu v příletové hale, případně na zastávce. Pro vyhledání jízdního řádu použijte stránky dopravce nebo jejich aplikaci.

Taxi

Taxislužba z letiště je k dispozici 24 hodin denně, zaštítěné sdružením Malta Taxi, kde si můžete také stáhnout jejich aplikaci. Ceny taxi z letiště mají pevně stanovené ceny do jednotlivých míst – přehled míst a jednotlivé ceny. K dispozici jsou také služby společností Bolt a Uber, které zde bývají levnější.

Půjčení auta

Pokud chcete prozkoumat ostrov autem, případně se dostat na odlehlejší pláže, auto si můžete vypůjčit na letišti, kde je nabízí velká řada společností – kompletní seznam společností. Ceny mimo sezónu začínají na 60 EUR za týden, v sezóně na 130 EUR.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Hotelová kyvadlová doprava

Malta Transfer provozuje oficiální kyvadlovou dopravu z/na letiště do nejoblíbenějších destinací na Maltě, včetně Valletty, Sliemy, St. Julian's, Gzira, Qawra, Bugibba, St. Paul's Bay a Xemxija. Jedná se o sdílenou službu a lze ji rezervovat u přepážky Malta Transfer v prostoru pro vyzvednutí zavazadel na letišti, on-line. Místo vyzvednutí Malta Transfer se nachází na parkovišti pro autobusy.

Letenky

Malta

Přímé lety z Prahy (PRG) do Malty (MLA) momentálně provozuje pouze společnost KM Malta Airlines. Let trvá 2 hodiny 30 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Malta

Na Maltě se můžete těšit na řadu lahodných pokrmů. Maltská kuchyně je ovlivněna geografickou blízkostí Itálie, ale také britskou, arabskou, a dokonce indickou kuchyní. Zde je seznam deseti typických maltských jídel, která zde můžete ochutnat:

Fenek (králík) – oblíbené maltské jídlo, které je často připravováno podobně jako zajíc. Můžete ho dostat připravený na grilu nebo vařený v omáčce, nejtradičnější varianta je dušený králík na víně s bramborami a zeleninou (Stuffat tal-fenek).

Pastizzi – taštičky z listového těsta plněné čerstvým sýrem ricotta, hráškem, špenátem nebo čokoládou.

Lampuka (dorado) – oblíbený druh ryby na Maltě, která je často podávána grilovaná nebo smažená, často s omáčkou z rajčat a kapary.

Ġbejna – jsou malé kuličky sýra vyrobené z ovčího mléka, které jsou obvykle sušené nebo nakládané a podávané jako předkrm nebo součást tradičních maltských pokrmů.

Kapunata – maltská verze italského caponaty je zeleninová omáčka, která obsahuje baklažány, rajčata, cibuli, kapary a olivy, obvykle podávaná jako příloha nebo součást sendvičů.

Bragioli – hovězí roláda upravovaná na červeném víně a plněná kapary, olivami nebo vajíčky.

Timpana – tradiční maltský pokrm je podobný italským lasagním, ale používá trubičkové těstoviny a je plněný masem, rajčaty, vejci a sýrem.

Qassatat – maltské koláče plněné ricottou, špenátem nebo hovězím masem a obvykle jsou podávány jako svačina nebo lehké občerstvení.

Soppa tal-Armla – tradiční maltská polévka, která je obvykle připravována s různými druhy sezónní zeleniny, fazolemi, těstovinami a bylinkami.

Ftira – chlebová bulka plněná různými ingrediencemi, jako jsou olivy, tuňák, kapary nebo rajčata.

Kinnie – maltský nealkoholický nápoj vyrobený z bylin a pomerančů, který má osvěžující a hořkou chuť. Je to oblíbený doplněk ke spoustě jídel na Maltě.

Nejlepší restaurace na Maltě podle Tripadvisoru. Tipy na 50 nejlepších restaurací, nejlepší kavárny a cukrárny / prodejny se zmrzlinou.

Ambasáda

Malta

Česká republika nemá na Maltě svůj zastupitelský úřad, pouze honorární konzulát. Adresa, kontaktní údaje a úřední hodiny zde.

Bezpečnost

Malta

Z hlediska kriminality lze Maltu považovat za velmi bezpečnou destinaci a závažné zločiny jsou zde naprosto výjimečné. Je dobré si dát pozor na své osobní věci v autobusech, na plážích a v klubech, nicméně i zde je riziko výrazně nižší než v jiných evropských státech. Voda z vodovodní sítě je nezávadná, ale jde o odsolenou vodu z moře. Doporučuje se pít balenou vodu. Tísňová linka je 112.

Památky

Malta

Hlavní město Valletta: Valletta je historické centrum Malty, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Nabízí k vidění řadu památek, jako je například:

 • Grand Harbour – Velký přístav, je přirozeným přístavem, který má strategický význam díky své poloze a přirozeným přístupovým cestám. Grand Harbour nabízí malebné panoramatické výhledy na historická opevnění Valletty a okolní krajinu. Nábřeží Grand Harbour je obloženo historickými budovami, včetně fortifikací, lodních stanic a obchodních domů, které připomínají bohatou námořní historii Malty.
 • St. John's Co-Cathedral – Katedrála svatého Jana z 16. století je postavená řádem maltézských rytířů. Kostel je bohatě zdoben barokním uměním, včetně nádherných soch, obrazů a fresek od významných umělců té doby, jako byli Mattia Preti a Caravaggio
 • Upper Barrakka Gardens – Veřejné zahrady, které jsou umístěny na vyvýšeném místě nad Grand Harbour, což jim poskytuje úchvatné výhledy na přístav, pevnost St. Angelo a okolní ostrovy. V zahradách najdete různé památky, sochy, kaskádovité fontány a vyhlídkové terasy.
 • Fort St. Elmo – Impozantní pevnost z 16. století postavená jako součást opevnění obrany Valletty a Grand Harbour. Dnes je pevnost St. Elmo otevřená veřejnosti jako muzeum (Národní válečné muzeum) a historická památka a nabízí se z ní krásné výhledy na zátoku a město Valletta.
 • Basilica of Our Lady of Mt. Carmel – Římskokatolický kostel z 16. století je známý svou kopulí, interiérem s uměleckými díly, sochami a bohatě zdobeným oltářem
 • Grand Master's Palace – Tento impozantní palác byl postaven v 16. století jako sídlo velmistra řádu maltézských rytířů. Palác je atraktivní pro svou krásnou barokní architekturu a bohaté vnitřní zařízení. Interiéry paláce jsou zdobeny vzácnými uměleckými díly, nábytkem a historickými předměty, které dokumentují bohatou historii a kulturu Malty a řádu maltézských rytířů.
 • Casa Rocca Piccola – Historický palác, který je stále obývaný potomky maltské aristokratické rodiny de Piro. Casa Rocca Piccola je otevřená veřejnosti jako muzeum a historická památka. Návštěvníci zde mohou prozkoumat různé části paláce, včetně obývacích pokojů, jídelny, kaple a zahrad.

Megalitické chrámy: Na Maltě se nachází megalitické chrámy, které jsou staré přes 5 000 let a patří mezi nejdochovanější v Evropě. Nejznámější z nich jsou chrámy Ħaġar Qim a Mnajdra na Maltě, Ħal Tarxien nedaleko Valletty, Ggantija na ostrově Gozo a Hypogeum. Hypogeum je podzemní komplex megalitických chrámů, který se nachází v Paule na Maltě a patří k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím v oblasti Středozemního moře.

Blue Grotto (Modrá jeskyně): Blue Grotto je přírodní útvar nacházející se na jihozápadním pobřeží ostrova Malta. Je to síť jeskyní a mořských skalních útvarů s dominantním skalním obloukem, které se vyznačují nádhernými modrými a tyrkysovými odstíny vody, které vytvářejí ohromující vizuální efekt a jsou nejintenzivnější v dopoledních hodinách. Podívat se na Blue Grotto můžete jak z venkovní vyhlídky, tak si pronajmout loď, která vás zavede kolem jeskyní, abyste si mohli vychutnat krásné barvy vody a prozkoumat úchvatné mořské scenérie. Turistické lodě vyplouvají z blízkého přístavu ve vesničce Wied iż-Żurrieq. Kromě plavby kolem jeskyní nabízí Blue Grotto také možnosti šnorchlování a potápění. Okolní mořské prostředí je bohaté na mořský život a podmořské scenérie, což dělá z tohoto místa oblíbený cíl pro milovníky vodních aktivit.

Tři města: Tři města nebo Trojměstí na Maltě – Vittoriosa (Birgu), Senglea (Isla) a Cospicua (Bormla) – jsou historická opevněná místa, která sehrála významnou roli při obraně Malty, zejména během Velkého obléhání v roce 1565.

 • Cospicua (Bormla): Cospicua je jedno z největších a nejhustěji osídlených měst z Trojměstí. Má bohatou námořnickou historii a zachovalé opevnění, které sloužilo k obraně před nájezdy a útoky.
 • Vittoriosa (Birgu): Vittoriosa je historické město, které je považováno za nejstarší z Tří měst. Nachází se zde pevnost St. Angelo, která hrála klíčovou roli během Velkého obléhání Malty v roce 1565 nebo katedrála St. Lawrence.
 • Senglea (Isla): Senglea je nejmenším z Trojměstí, ale má bohatou historii spojenou s námořními bitvami a obranou Malty. Má jedinečnou polohu, která poskytuje úchvatný výhled na přístav a okolní krajinu.

Všechny tři města jsou snadno přístupná díky autobusovým linkám, přístav Bormla navíc spojuje s hlavním městem Valletta pravidelná lodní doprava.

Mdina: Historické město Mdina, nazývaná také "Tiché město", se nachází na vrcholu kopce ve středu ostrova, což mu poskytuje panoramatické výhledy na okolní krajinu s bohatou historií sahající až do antiky. Nabízí k vidění malebné uličky, opevnění a hradby, katedrálu sv. Pavla a impozantní výhledy na okolní krajinu.

Dingli Cliffs: Dingli Cliffs jsou nejvyššími útesy na Maltě a nabízejí úchvatné výhledy na moře a okolní krajinné scenérie. Je to ideální místo pro procházky a piknik. Prohlédnout si je můžete i z lodi v rámci celodenních výletů, které se konají z Valletty.

Comino: Comino je malý ostrov nacházející se mezi Maltou a Gozem. Nejvýznamnější atrakcí na Cominu je Blue Lagoon (Modrá laguna), úsek mořského pobřeží s průzračně modrou vodou a krásnými plážemi. Modrá laguna je populárním místem pro plavbu, šnorchlování a odpočinek na slunci.

Gozo: Gozo je ostrov nacházející se severozápadně od hlavního ostrova Malta. Gozo je známé svou krásnou přírodou, malebnými plážemi, historickými památkami a klidnou atmosférou. Mezi nejznámější památky na ostrově Gozo patří:

 • Citadela v Rabatu: Citadela je historická opevněná pevnost nacházející se ve městě Victoria, hlavním městě Goza. Tato impozantní pevnost nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu.
 • Inland Sea (Vnitrozemské moře): Inland Sea je malá laguna spojená s mořem přes úzkou skalní soutěsku. Je oblíbeným místem pro šnorchlování a potápění.
 • St George’s Basilica: Bazilika sv. Jiří je jedním z největších kostelů na Maltě a je známá svými nádhernými mozaikami a architekturou.
 • Ramla Bay: Ramla Bay je největší pláž na ostrově Gozo s písečným břehem a tyrkysovým mořem. Je to oblíbené místo pro odpočinek a koupání.

Malta National Aquarium: Malta National Aquarium je moderní akvárium nacházející se v městě Qawra na severovýchodním pobřeží ostrova Malta. Akvárium nabízí návštěvníkům možnost procházet prosklenými podvodními tunely a prozkoumat různé ekosystémy a mořský život Středozemního moře a dalších světových oceánů. Mezi hlavní expozice patří:

 • Středomořská expozice: Tato část akvária představuje různé druhy ryb, žraloků, mořských želv a dalších tvorů, které jsou typické pro Středozemní moře. Návštěvníci mohou vidět modely útesů a jeskyní, které simulují přirozené prostředí těchto tvorů.
 • Expozice oceánu: Tato část akvária ukazuje širokou škálu mořského života nalezeného v oceánech po celém světě. Mezi vystavenými druhy jsou žraloci, rejnoci, tropické ryby a korály.
 • Dotyková expozice: Jedná se o interaktivní část akvária, kde se mohou návštěvníci dotknout různých mořských tvorů, jako jsou hvězdice, kraby a mořské ježky.

Popeye Village: Popeye Village vznikla z filmových kulis pro film Popeye z roku 1980. Dnes je to turistická atrakce s restauracemi, obchůdky se suvenýry, bary, kinem a interaktivními zábavnými možnostmi.

Turistické karty

V nabídce jsou pro Maltu turistické karty Malta pass, Heritage Malta Multisite Pass a Malta Multi Pass.

Malta pass – ve variantě jednodenní – 29,95 EUR, dvoudenní – 42,95 EUR a třídenní – 52,95 EUR, v nabídce je:

Heritage Malta Multisite Pass – cena 60 EUR, platnost 30 dnů, v nabídce je:

Malta Multi Pass – ve variantách třídenní – 70 EUR, čtyřdenní – 95 EUR, šestidenní – 80 EUR a sedmidenní – 120 EUR, v nabídce je:

 • vyhlídkový autobus po Maltě
 • vyhlídková plavba lodí
 • rozsah památek a atrakcí se liší podle varianty karty – kompletní seznam a přehled

Městská hromadná doprava

Malta

Na Maltě je v provozu hustá síť autobusových linek a dostanete se do většiny míst na ostrově.

Autobus

Veškerou dopravu v zemi zajišťuje společnost Malta Public Transport, kde můžete použít plánovač trasy. Nastupuje se předními dveřmi, všechny zastávky jsou na znamení – na zastávce je nutné zamávat, v autobuse při vystupování stisknout tlačítko “Stop”.

Jízdenky

 • jednorázová jízdenka 2,50 EUR (platnost 2 hodiny)
 • noční a trasy TD – jednorázová jízdenka 3 EUR (platnost 2 hodiny)
 • jízdenka na 12 jízd za 15 EUR
 • Karta Explore 7 dní (s výjimkou tras TD) – 21 EUR
 • Karta ExplorePlus Meep Card (obsahuje trasy TD, plus doplňky) – 39 EUR
 • karta Explore Flex – karta s uloženou hodnotou, počáteční cena 6 EUR, což je také kredit, který se vám za jízdy postupně odečítá, kartu můžete dobíjet. Ke kartě nabízí dva balíčky 24hodinový za 6 EUR a čtyřdenní za 21 EUR.

Jednorázové jízdenky lze zakoupit pouze u řidiče hotově nebo kartou. Karty Explore a jízdenku na 12 jízd lze zakoupit pouze na vybraných místech – seznam míst – nebo v automatu v příletové hale případně na zastávce. Pro vyhledání jízdního řádu použijte stránky dopravce nebo jejich aplikaci.

Autobusy Hop On Hop Off

Turistické autobusy na Maltě nabízí pohodlný a flexibilní způsob, jak prozkoumat hlavní atrakce ostrovů s komentovaným průvodcem. Systém vám umožňuje v rámci jednoho lístku vystoupit na libovolné zastávce a prozkoumat si památky a atrakce svým vlastním tempem a poté se znovu připojit k prohlídce, kdykoliv budete připraveni. Autobusy obvykle jedou po dobře navržených trasách, které zahrnují oblíbené památky, historická místa a malebné vyhlídky. Autobusy Hop On Hop Off jsou zvláště vhodné pro první návštěvníky, rodiny nebo ty, kteří preferují strukturovaný průzkum a nechtějí se zabývat veřejnou dopravou nebo řízením auta. U vybraných turistických karet jsou turistické autobusy v ceně.

Taxi

Tradiční maltské bílé taxi si můžete buď odchytit na stanovištích taxi nebo projíždějící na ulici. Bílé taxíky ne vždy používají taxametr, takže byste se měli před nástupem ujistit o jízdném předem. Objednat si můžete také Malta Taxi přes jejich aplikaci. Cena se určí podle taxametru. V provozu jsou zde také služby Uber, Bolt a eCabs, které bývají o poznání levnější než klasické taxi a dají se využít pro cestování mimo město za příznivé ceny.

Pronájem auta

Půjčení auta na Maltě je výhodné, pokud chcete mít svobodu prozkoumávat Maltu svým vlastním tempem, objevovat skryté drahokamy a místa, která jsou mimo vyšlapané cesty a která mohou být hůře dostupná veřejnou dopravou. Umožňuje vám také přizpůsobit si itinerář, nehledět na jízdní řády autobusů, a tak maximalizovat čas a pohodlí. Kompaktní velikost Malty zajišťuje, že snadno pokryjete více destinací za jediný den, takže auto je efektivní volbou a je výhodné zvlášť, pokud plánujete cestovat se skupinou nebo rodinou. Mějte na paměti jedinečné jízdní podmínky na Maltě, jako je jízda po levé straně silnice, úzké uličky a občas hustý provoz. Všechny autopůjčovny sídlí na letišti Malta. Malta je součástí EU, k vypůjčení vám stačí národní řidičský průkaz. Ceny v sezóně začínají od 150 EUR za týden, v zimě od 60 EUR za týden. Autem z půjčovny se můžete přepravit i trajektem na další ostrovy.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Můžete si také půjčit elektrický skútr – nejrozšířenější je společnost Whizascoot, kde po registraci si skútr odemknete přes jejich aplikaci.

Loď

Pokud se chcete podívat na ostrovy Gozo a Comino, nejsnazší je přeprava lodí. Trajekty vyjíždí z přístavu Cirkewwa, kam se dostanete autobusovými linkami z celé Malty.

Trajekt na Gozo

Společnost Gozo Channel provozuje trajekty 24 hodin denně – jízdní řád. Cesta z přístavu Cirkewwa na Gozo (přístav Mgarr) je zdarma, z Goza zpět na Maltu stojí 4,65 EUR. Samotná jízda trajektem trvá cca 25 minut. Z Valletty se můžete také dostat trajektem společnosti Virtu Ferries Gozo, ale služba je k dispozici pouze pro cestující bez auta. Cena je 7,50 EUR, doba jízdy 45 minut.

Trajekt na Comino

Z přístavu Cirkewwa jezdí trajekty i na ostrov Comino přímo k Blue Lagoon od společnosti Comino Ferries, cena je 15 EUR, doba jízdy na Comino je 25 minut.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Malta

Hlavní turistická sezóna (duben až říjen) – Hlavní turistická sezóna na Maltě obvykle trvá od dubna do října s vrcholem červenec až říjen. Během těchto měsíců je počet turistů v oblasti nejvyšší, protože nabízí teplé a slunečné počasí, ideální podmínky pro koupání a prozkoumávání památek.

Vedlejší turistická sezóna (listopad až březen) – Vedlejší turistická sezóna obvykle začíná od listopadu do března. Během těchto měsíců jsou teploty nižší s větším množstvím srážek. Také počet turistů je o poznání nižší než v letních měsících, výrazně nižší jsou i ceny služeb a letenek.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání z Prahy (PRG) na Maltu (MLA) se dají zakoupit v dubnu – Typické ceny: 3 100 – 5 350 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání z Prahy (PRG) na Maltu (MLA) se dají zakoupit v prosinci – Typické ceny: 4 900 – 6 850 Kč.