Praktické informace

Představujeme letiště Mnichov

Vydáno 26. 6. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Mnichov (MUC)

Mnichov

Letiště Mnichov, oficiálně Letiště Franze Josefa Strauße Mnichov, je mezinárodní letiště v Německu, které leží přibližně 28 km severně od Mnichova. Je po letišti ve Frankfurtu nad Mohanem druhým největším v Německu. Je významným dopravním uzlem pro Lufthansu. Letiště má dva terminály. Transport mezi terminály je zajištěn kyvadlovou dopravou a na přesun vám bude stačit půl hodiny. Oficiální stránky letiště, informace o letišti v češtiněMapa letiště.

Ubytování

Mnichov

Ubytování na letišti

Hotely v docházkové vzdálenosti letiště jsou Hilton Munich Airport a v krátké dojezdové vzdálenosti NH München Airport.

Ubytování ve městě

Čtvrtě vhodné k ubytování:

Altstadt (Staré Město): Tato čtvrť se nachází v centru města a je ideální pro turisty, kteří chtějí být blízko hlavních památek, jako je Mariánské náměstí, Frauenkirche a Viktualienmarkt. Nabízí také širokou škálu restaurací, kaváren a obchodů.

Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt: Tato oblast se nachází nedaleko centra a je zde známé muzeum Deutsches Museum, ale také bary, restauracemi a nočními kluby. Je to skvělá volba pro ty, kteří chtějí být blízko památek a zároveň si užívat živé atmosféry.

Schwabing: Tato čtvrť je známá svou bohémskou atmosférou, uměleckými galeriemi a trendy kavárnami. Je to skvělé místo pro turisty, kteří chtějí objevovat místní kulturu a umění.

Maxvorstadt: Tato čtvrť je domovem několika prestižních muzeí, včetně Pinakothek der Moderne a Alte Pinakothek. Je to ideální místo pro milovníky umění a historie.

Haidhausen: Tato čtvrť se nachází na východním břehu řeky Isar a je známá svými malebnými uličkami, trhy a restauracemi. Je to skvělé místo pro turisty, kteří chtějí zažít místní atmosféru a kulturu.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Mnichov

Doprava z letiště do centra města je zajištěna železničními linkami S-Bahn a expresními autobusy.

Vlak

Linky S1 a S8 S-Bahn spojují letiště s centrem Mnichova v 10minutových intervalech. Linka S1 vede přes západ města a S8 přes východ. Cesta na hlavní nádraží v centru města trvá cca. 40 minut. Plánovač trasy.

Jízdenky

Díky integrovanému dopravnímu systému jízdenka platná na vlak je platná také na MHD ve městě. Jízdenky si můžete zakoupit v automatu u stanice, on-line (letiště je v zóně 5) nebo přes aplikaci dopravního podniku MVG.

 • Jednorázová jízdenka 13,60 EUR (5 zón)
 • 24hodinová jízdenka 15,50 EUR (5 zón)

Lufthansa Express Bus

Autobusy Lufthansa Express Bus jezdí každých 20 minut z hlavního nádraží v Mnichově přes Mnichov sever (Schwabing) na letiště v Mnichově a zpět. Obsluhovány jsou tyto zastávky: Hlavní nádraží v Mnichově, Mnichov sever (Schwabing), Terminál 2, Terminál 1 MAC. Doba jízdy z Letiště na Hlavní nádraží je 45 minut, doba jízdy z letiště na Mnichov sever (Schwabing) je 25 minut. První spoj z letiště jede v 6:25, poslední 22:25. Jízdenka stojí 12 EUR, zakoupit si ji můžete on-line nebo u řidiče.

Dálkové autobusy

Flixbus spojuje mnichovské letiště s mnoha místy v Německu a Evropě. Autobusové zastávky pro dálkové autobusy na mnichovském letišti jsou jen pár kroků od terminálu 2 na autobusových zastávkách 21 a 22. Terminál 1 je vzdálen pouhých 5 až 10 minut chůze.

Taxi

Stanoviště taxi jsou na letišti jak u terminálu 1, tak i u terminálu 2. Mapa stanovišť. Taxi z letiště do centra města je obvykle kolem 50 EUR (53,10 USD) a cesta trvá asi 40 minut.

Pronájem auta

Na letišti je zastoupení celé řady společností pronajímajících auta. Kompletní přehled společností naleznete zde.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Mnichov

Přímé lety z Prahy (PRG) do Mnichova (MUC) zajišťuje společnost Lufthansa, doba letu je cca 55 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Mnichov

Německá kuchyně je v mnoha ohledech podobná té české, typická německá jídla například jsou:

Bratwurst mit kartoffelsalat – grilovaná klobása servírovaná s bramborovým salátem, samotný bratwurst je také populární jídlo rychlého občerstvení.

Schweinshaxe – pečená vepřová kolenní kýta, často podávaná s knedlíkem a zelím.

Currywurst – specialita rychlého občerstvení – klobása pečená na grilu, politá kečupem a posypaná kari kořením.

Kartoffelsuppe – bramborová polévka, obvykle s kořením a zeleninou.

Topfenstrudel (bavorský tvarohový dezert) – sladký dezert s tvarohem, rozinkami a skořicí, podávaný s vanilkovou omáčkou.

Käsespätzle – tradiční německé těstoviny (spätzle) smíchané s tvarohem a smetanou, posypané sýrem a opečené.

Bratkartoffeln – nakrájené smažené brambory s cibulkou a slaninou.

Maultaschen – plněné masové taštičky se zeleninou servírované v polévce nebo smažené a podávané s omáčkou.

Schnitzel – klasický řízek, obvykle z vepřového nebo kuřecího masa, smažený v křupavé strouhance podávaný s vařenými brambory či bramborovou kaší.

Pivo – Němci jsou milovníky piva, a tak je tu k dostání velké množství druhů od chmelových ležáků Pils nebo pšeničné pivo Weizenbier.

České tipy na hospody v Mnichově. Další tipy na nejznámější pivní zahrádky, hospody a nejlepší bary v Mnichově. 10 nejlepších mnichovských restaurací podle TimeOutu. Nejlepší mnichovské restaurace podle Tripadvisoru.

Ambasáda

Mnichov

Česká republika má v Mnichově generální konzulát. Adresu, kontakty a úřední hodiny naleznete zde.

Bezpečnost

Mnichov

Mnichov je pro turisty bezpečnou destinací, ale jako v každém větším městě je třeba dávat si pozor na kapesní krádeže tam, kde je větší koncentrace lidí např. v městské hromadné dopravě a při nočních procházkách městem se vyhýbat opuštěným nebo neosvětleným místům. Tísňová linka je 112.

Památky

Mnichov

Marienplatz (Mariánské náměstí): Centrální náměstí s historickou radnicí a renesanční radniční věží a slavným Glockenspielem, který každý den přitahuje mnoho turistů.

Schloss Nymphenburg (zámek Nymphenburg): Královský zámek, který je obklopen rozlehlými zahradami, je považován za jednu z nejvýznamnějších barokních staveb v Německu.

Frauenkirche: Gotická katedrála s dvojicí věží z 15. století, která je symbolem Mnichova a slouží také jako místo odpočinku císařů a králů. Návštěvníci mohou vystoupat na jednu ze dvou stometrových věží katedrály a získat nádherný výhled na město.

Bayerisches Nationalmuseum (Národní muzeum Bavorska): Jedno z největších muzeí v Německu, které nabízí bohaté sbírky umění, řemesel a historických artefaktů, zahrnujících období od středověku po 20. století.

Englischer Garten: Jeden z největších městských parků na světě s jezírky a zahradami, kde si můžete užít procházky, cyklistiku, a dokonce i surfování na umělém vlnobití.

Deutsches Museum: Jedno z největších technických muzeí na světě, které nabízí interaktivní výstavy věnované vědě, technologii a průmyslovému dědictví.

Residenz mit Hofgarten: Historický komplex, který sloužil jako královská rezidence bavorských vládců. Jedná se o jedno z největších sídelních komplexů v Evropě a zahrnuje různé architektonické styly, včetně renesance, baroka a rokoka. K tomuto komplexu přiléhá Dvorní zahrada v barokním stylu.

Alte Pinakothek: Toto umělecké muzeum je známé svou sbírkou starých mistrů, jako jsou Rubens, Rembrandt a Dürer a pokrývá evropské malířství 14. až 18. století.

Viktualienmarkt (Viktuálský trh): Největší mnichovský trh, kde můžete ochutnat a koupit čerstvé potraviny, místní speciality a suvenýry a najdete zde také stánky s občerstvením a pivní zahrádky.

Olympiapark (Olympijský park): Park postavený pro letní olympijské hry v roce 1972 nabízí různé rekreační a sportovní aktivity, stejně jako výhled z olympijské věže. Pravidelně se zde pořádají koncerty, festivaly a sportovní akce.

Oktoberfest: Největší pivní festival na světě, který každoročně přiláká miliony návštěvníků z celého světa.

Turistické karty

Mnichov má dvě oficiální turistické karty: München Card a München City Pass, obě ve variantách s MHD zdarma nebo bez.

Munich Card

 • s možností platnost 1 (5,90 EUR) až 5 (9,90 EUR) dnů bez MHD zdarma
 • s možností platnost 1 (18,90 EUR) až 5 (45,90 EUR) dnů s MHD zdarma
 • karta nabízí (pouze) slevy až 70 % na vstupy do muzeí, galerií a nejzajímavějších památek ve městě

München City Pass

 • s možností platnost 1 (39,90 EUR) až 5 (74,90 EUR) dnů bez MHD zdarma
 • s možností platnost 1 (54,90 EUR) až 5 (109,90 EUR) dnů s MHD zdarma
 • karta nabízí vstup zdarma do 45 muzeí, galerií a nejvýznamnějších památek ve městě

Městská hromadná doprava

Mnichov

MHD v Mnichově provozuje dopravní podnik MVG a díky integrovanému systému vám stačí jedna jízdenka na všechny typy dopravy – metro, tramvaje, autobusy a příměstské vlaky S-bahn. Pro plánování trasy použijte stránky dopravního podniku nebo jejich aplikaci.

Jízdenky

Jízdenky si můžete zakoupit v automatech stanic metra nebo přes aplikaci dopravního podniku MVG nebo on-line. Cena se odvíjí od počtu projetých zón. Mapa jednotlivých tarifních zón.

Při pořízení turistické karty Munich Card nebo München City Pass s variantou MHD je MHD v Mnichově po dobu platnosti karty zdarma.

Metro (U-Bahn)

Mnichovské metro U-Bahn má 8 linek a momentálně 96 stanic a pokrývají většinu důležitých míst v metropoli. Stanice jsou označeny modrobílým “U”. Metro je v provozu denně od 4:15 do 1:00 a jezdí každých 5 až 10 minut. V pátek, sobotu a v noci před státními svátky jezdí vlaky celou noc.

Městské vlaky S-Bahn

Osm linek městských vlaků S-Bahn pokrývá téměř 150 různých stanic a spojuje centrum města s letištěm a koncentračním táborem Dachau. Linky jezdí do hotspotů, jako je Hauptbahnhof, Karlsplatz (Stachus), Marienplatz a Ostbahnhof. S-Bahn funguje denně přibližně od 4:15 do 1:00, přičemž vlaky jezdí každých 10 minut ve špičce a každých 20 minut během zbytku dne. V noci vlaky odjíždějí každých 20 až 40 minut. V pátek, sobotu a v noci před státními svátky jezdí vlaky celou noc. Mapa linek U-Bahn a S-Bahn.

Tramvaje

K dispozici je 13 denních linek a 4 noční linky, které pokrývají celkem 165 zastávek po celém Mnichově. 13 denních linek jezdí denně od 4:45 do 1:30 a 4 noční linky jezdí denně od 1:30 do 4:30. Mapa tramvajových linek.

Autobus

Mnichov má také efektivní a rozsáhlou autobusovou síť pokrývající většinu nejdůležitějších památek města. Nejužitečnější autobusovou trasou pro turisty je linka 100, která staví u všech mnichovských muzeí, což umožňuje pohodlné cestování mezi nimi. Autobusové linky fungují denně, většina linek jezdí od 5:00 do 1:00 a autobusy odjíždějí každých 10 až 20 minut. K dispozici jsou také noční autobusy pokrývající hlavní trasy po celou noc.

Taxi

Mnichovské taxíky jsou krémové barvy a všechny používají taxametr. Ceny za taxi:

 • nástupní cena: 5,50 EUR
 • cena za kilometr: 2,30 EUR
 • cena za čekací hodinu: 36 EUR

Průměrná cesta taxíkem po centru Mnichova obvykle stojí mezi 10 EUR a 12 EUR. V Mnichově své služby nabízí i společnosti Uber.

Kolo

Cestovat po městě můžete i na kole. Kromě řady půjčoven jsou k dispozici i sdílená městská kola se stanicemi po celém městě provozovaná dopravním podnikem. Více informací zde. Mapa cyklostezek ve městě.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Mnichov

Hlavní sezóna (květen až říjen + prosinec) – Hlavní sezóna v Mnichově obvykle probíhá od jara do podzimu s vrcholem v letních měsících, především v červnu, červenci a srpnu. Během těchto měsíců je město plné turistů, kteří přijíždějí kvůli početným událostem, festivalům, výstavám a procházkám po parcích. Tato doba je také ideální pro návštěvu zahrad, jako je Englischer Garten, kde se lidé scházejí k piknikům, sportovním aktivitám a odpočinku na slunci. V prosinci přivítá návštěvníky Mnichova vánoční výzdoba a trhy.

Vedlejší sezóna (listopad, leden, únor, březen) – Během těchto měsíců, kdy je chladno a deštivo, je město obvykle méně přeplněné turisty, a tak na druhou stranu nabízí klidnější atmosféru pro prohlídky památek nebo návštěvy muzeí a galerií. Vedlejší sezóna může také nabízet nižší ceny za ubytování a vstupy do některých atrakcí.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Mnichov (MUC) se dají zakoupit v listopadu – Typické ceny: 3 650 – 5 700 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Mnichov (MUC) se dají zakoupit v červenci – Typické ceny: 4 650 – 6 800 Kč.