Praktické informace

Představujeme letiště Stockholm

Vydáno 12. 5. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Stockholm (ARN)

Stockholm

Letiště Stockholm-Arlanda je mezinárodní letiště ležící v obci Sigtuna poblíž města Märsta v kraji Stockholm, zhruba 42 kilometrů na sever od Stockholmu a téměř 40 kilometrů po silnici na jihovýchod od Uppsaly. Formálně má letiště 4 terminály (reálně odbavuje na 3) a centrální část SkyCity. Oficiální stránky letiště, letištní aplikace, mapa letiště.

Měna – Ve švédsku je oficiální měna švédská koruna, kód SEK. 

Ubytování

Stockholm

Ubytování na letišti

Na letišti je v docházkové vzdálenosti několik hotelů: Radisson Blu Airport Terminal Hotel Arlanda, Clarion Arlanda Airport, Comfort Hotel Arlanda Airport. 2 km od letiště je ještě hotel Radisson Blu Arlandia Hotel, kam vás doveze autobus zdarma.

Ubytování ve městě

Nejatraktivnější je samozřejmě ubytování v centru města a jeho širším okolí: Gamla Stan, Norrmalm, Vasastan, Södermalm, Östermalm a Kungsholmen. Je zde řada obchodů, restaurací a nejdůležitější památky jsou v docházkové vzdálenosti. Pokud budete hledat ubytování dál od centra, volte ty, které jsou v blízkosti metra nebo vlaku. Ve Stockholmu nabízí ubytování také řada botelů (hotelů na lodi) za příznivé ceny. Tipy na udržitelné hotely ve Stockholmu.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Stockholm

Z letiště se do Stockholmu dostanete vlaky, autobusy nebo expresními autobusy.

Vlak

Vlak představuje nejrychlejší způsob přepravy do města.

Arlanda Express

Vlak na letišti zastavuje na dvou zastávkách – Arlanda South (terminál 2, 3 a 4) a Arlanda North (terminál 5). Lístek zakoupíte u informačních přepážek letiště, v automatu u eskalátorů směrem k vlakům nebo on-line (nezadává se datum, lístek platí na všechny spoje, dokud ho nevyužijete). Vlaky jezdí každých 15 minut, doba jízdy je 18 minut, cena jízdného 340 SE (sleva pro dva – 460 SEK a čtyři cestující – 700 SEK). Přehled všech slev.

Regionální vlak – Mälartåg

Regionální vlaky společnosti Mälartåg z letiště do Stockholmu jezdí ze stanice Arlanda Central (pod terminálem SkyCity). Lístek zakoupíte u informačních přepážek, v automatu, on-line nebo přes jejich aplikaci. Vlaky jezdí jednou za hodinu, doba jízdy je 20 minut, cena jízdného 218 SE.

Příměstské vlaky

Příměstské vlaky “Pendeltåg” provozuje stockholmský dopravní podnik SL. Z letiště jede Pendeltåg linky 40 z Arlanda Central (pod terminálem SkySity). Jízdenku zakoupíte v pokladně u stanice nebo přes mobilní aplikaci SL. Cesta je delší než u ostatních linek, protože vlak staví na více zastávkách po cestě a ve Stockholmu zastavuje na několika stanicích. Vlaky jezdí každou půlhodinu, doba jízdy je 39 minut, cena jízdného 177 SEK.

Dálkové vlaky

K cestě do centra města můžete využít i dálkové vlaky švédského železničního dopravce SJ. Vlaky jezdí podle jízdního řádu, doba jízdy 19 minut, cena jízdného je od 190 SEK.

Autobus

Autobusové linky z letiště provozuje několik společností, všechny vyjíždí z terminálu 2 a 4, autobusy společnosti SL vyjíždí ze SkyCity.

Společnost Vy Flygbussarna provozuje tři linky:

  • Arlanda Airport – Stockholm C
  • Arlanda Airport – Liljeholmen
  • Arlanda Airport – Brommaplan

Autobusy jezdí každých 15 minut (ráno a večer každých 30 minut), doba jízdy cca 50 minut, cena 129 SEK. Autobusy zastavují ve Stockholmu na několika zastávkách.

Další společnosti provozující autobusové linky – SL, UL, Vybuss, Härjedalingen, Masexpressen, Ybuss, Flixbus.

Do města Uppsala

Univerzitní město Uppsala je od letiště vzdáleno podobně jako centrum Stockholmu a s letištěm je spojeno vlakovými i autobusovými linkami.

Vlak

Autobus

Taxi

Stanoviště taxi najdete u terminálu 2 a 5, cena se řídí dle taxametru a do centra města vyjde do 800 SEK. K dispozici jsou také služby společností Uber a Bolt.

Půjčení auta

Pokud si chcete půjčit auto, na letišti je několik společností – kompletní přehled – ceny začínají na 250 EUR za týden.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Stockholm

Přímé lety z Prahy (PRG) do Stockholmu Arlanda (ARN) provozují společnosti Eurowings, Smartwings a Scandinavian Airlines, let trvá zhruba 1 hodinu a 55 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Stockholm

Základem švédské kuchyně jsou ryby, maso a brambory. Typická švédská jídla, která můžete ochutnat:

Köttbullar (masové kuličky) – malé masové koule z mletého masa, často podávané s bramborovou kaší, hnědou omáčkou a brusinkovým džemem. Ve Švédsku jsou velmi populární a říká se, že každá švédská rodina má svůj tradiční recept na masové kuličky.

Gravad lax – marinovaný losos s kořením, mořskou solí, cukrem a koprem.

Raggmunk (bramborový lívanec) – bramborový lívanec s vepřovým masem, často podávaný s kousky vepřového a brusinkovou omáčkou

Älggryta (losí guláš) – guláš s netradičním masem – losím. Guláš dále obsahuje cibuli, brambory, koření a často i houby a bobule.

Janssons frestelse – bramborový nákyp s cibulí, sledi (nebo šproty) a smetanou.

Kroppkakor – bramborové knedlíky plněné slaninou, cibulkou a vepřovým masem.

Semla – tradiční švédský dezert se skládá z kvasné housky plněné mandlovou pastou a šlehačkou, která je často podávaná během období před Velikonocemi.

Pyttipanna – je jednoduché a oblíbené jídlo ve Švédsku ze směsi vařených brambor, cibule a nakrájeného masa (hovězího nebo vepřového), obvykle podávaná s vejci, okurkami nebo kysanou smetanou.

Ärtsoppa och pannkakor – tradiční švédské jídlo – hrášková polévka s palačinkami, k palačinkám se servíruje smetana a džem.

Falukorv – jedná se o tradiční švédskou klobásu vyrobenou z mletého masa, která se často podává s bramborovou kaší nebo zeleninou.

Smörgåsbord (švédský stůl) – způsob podávání jídla, kdy nejrůznější pokrmy jsou vyloženy na jednom stole a strávníci si berou, na co mají chuť. Ve Švédsku se skládají z různých chodů a příloh, základem je ryba (treska, losos), salámy, šunka, sýr a jako příloha brambory a zelenina.

Nejlepší stockholmské restaurace podle Tripadvisoru. Tipy na michelinské restaurace, nejlepší veganské a vegetariánské restaurace, restaurace s tradičními švédskými jídly, nejlepší klasické restaurace, restaurace s nejlepšími brunchy, nejlepší restaurace na stockholmském předměstí.

Jít do “fik” na “fika”. Slovo fik se stalo slangem pro kavárnu, pekárnu nebo cukrárnu. Fika znamená sejít se u kávy a dortu nebo pečiva. Tipy na kavárny, pekárny a cukrárny ve Stockholmu, designové kavárny, kavárny na předměstí. Tipy na nejlepší bary ve Stockholmu.

Ambasáda

Stockholm

Česká republika má ve Stockholmu své velvyslanectví. Adresu, úřední hodiny a kontaktní informace naleznete zde.

Bezpečnost

Stockholm

Stockholm je velmi bezpečné město, stejně jako celá Skandinávie. Přesto si dávejte pozor na kapsáře, kteří se běžně vyskytují ve všech větších městech kolem nádraží a ve veřejné dopravě. Obecně platí, že ve Stockholmu nejsou žádné nebezpečné “no-go zóny” a Švédové jsou velmi důvěřiví. Kriminalita na venkově a na turistických cestách v horách hrozí spíše ze strany jiných zahraničních návštěvníků, ale pravděpodobnost, že se vám v přírodě stane něco vinou cizí osoby, je opravdu mizivá. Pokud budete dodržovat obvyklá opatření a být obezřetní, měli byste se ve Stockholmu cítit bezpečně. Tísňová linka ve Švédsku je 112.

Památky

Stockholm

Gamla Stan (Staré město): Historické centrum Stockholmu na ostrově Stadsholmen je plné malebných uliček, historických náměstí, barevných budov a památek. Mezi nejznámější památky patří:

Drottningholmský palác: Královská rezidence na ostrově Lovön, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete zde navštívit větší část interiérů, krásné zahrady. Dostanete se tam lodí nebo autobusem.

Djurgården: Na ostrově Djurgården kromě rozlehlých lesů a parků naleznete i celou řadu muzeí, kaváren, restaurací a zábavní park Gröna Lund. Na ostrov se dostanete autobusem (linka 67), tramvají (linka 7) nebo trajektem (linka 80 nebo 82). Seznam muzeí na ostrově Djurgården:

  • Muzeum Vasa – Námořní muzeum Vasa je domovem pro úžasnou válečnou loď Vasa, která se potopila na své první plavbě v roce 1628. V muzeu je také restaurace a denně prohlídky s průvodcem v angličtině.
  • Nordiska museet (Severské muzeum) – Mapuje švédskou kulturu a etnografii.
  • Skansen – nejstarší venkovní muzeum na světě, hlavními atrakcemi jsou replika švédského městečka, zoo, lanovka a akvárium.
  • ABBA The Museum – muzeum zasvěcené hudební skupině ABBA.
  • The Viking Museum – muzeum zasvěcené švédské historii a Vikingům.

Stockholmská radnice: Tato impozantní budova z červených cihel je dominantou města a mimo jiné se zde každoročně vyhlašují laureáti Nobelovy ceny. Z radniční věže se nabízí krásné výhledy na město. Vstupenky si můžete zakoupit zde.

Nationalmuseum (Národní muzeum): Toto umělecké muzeum je domovem rozsáhlé sbírky švédského umění od středověku po současnost, včetně děl od švédských mistrů jako je Carl Larsson, Anders Zorn a Carl Fredrik Hill.

Södermalm: Na tomto ostrově je mnoho kaváren, obchodů, restaurací, uměleckých galerií, muzea fotografie Fotografiska nebo muzea hedvábí K.A. Almgren. Je to skvělé místo pro procházky, nakupování a poznávání místní atmosféry.

Stockholm archipelago (Stockholmské souostroví): Rozsáhlé souostroví tvoří více než 30 000 ostrovů, ostrůvků a útesů, které nabízí nádhernou krajinu, pláže, pěší túry a možnosti vodních sportů. Je to ideální místo k úniku z městského shonu a k odpočinku v přírodě. Tipy na nejlepší restaurace ve Stockholmském souostroví.

Hötorgshallen: Slavná tržní hala v centru Stockholmu se nachází na náměstí Hötorget, odkud má svůj název. Tato tržnice je oblíbená jak mezi místními obyvateli, tak i turisty, kteří sem přicházejí za širokou nabídkou čerstvých potravin, specialit a regionálních produktů. Najdete zde také mnoho restaurací a stánků nabízejících hotová jídla, kde si můžete vychutnat tradiční švédskou kuchyni a další mezinárodní speciality.

Monteliusvägen: Stezka vedoucí přes park po kopcích ostrova Södermalm, z níž se naskýtají krásné výhledy na celý Stockholm.

Hlavní události ve městě.

Turistické karty

Stockholm má svou turistickou kartu Stockholm pass ve variantách podle počtů dnů: 1 (869 SEK), 2 (1 179 SEK), 3 (1 419 SEK), 4 (1 679 SEK) a 5 (1 829 SEK). Díky kartě můžete navštívit celou řadu muzeí, památek a atrakcí ve městě. Mezi hlavní atrakce v ceně karty patří vstupy do:

Městská hromadná doprava

Stockholm

Městskou hromadnou dopravu ve Stockholmu zajišťuje dopravní podnik SL. MHD zde představuje metro, tramvaje, autobusy a lodě. Pro plánování spojení použijte aplikaci SL nebo stránky dopravní podniku.

Jízdenky na MHD

Díky integrovanému systému vám bude na všechny druhy MHD stačit jedna jízdenka. Jízdenku si můžete koupit přes aplikaci SL, bezkontaktní kartou nebo Smart card. Smart card je karta, na kterou si nabíjíte jízdenky, cena pořízení 20 SEK, koupíte ji v každé stanici metra nebo trafikách. Platit bezkontaktní kartou lze pouze za jednotlivé jízdy a vyplatí se, pokud nemáte v plánu za den mnoho cest MHD.

Metro

Metro představuje rychlou dopravu po celém Stockholmu a okolí. Linky metra jsou rozdělené barvou a číslem. Mapa linek metra. Všechny linky metra se kříží v T-Centralen, kde je zároveň hlavní vlakové a autobusové nádraží. Linky metra jsou v provozu od 5:00 do 0:30, z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jezdí nepřetržitě. Intervaly vlaků jsou zhruba každých 5 minut. Stockholmské metro je také známé jako nejdelší umělecká galerie na světě, protože mnoho jeho stanic zdobí díla různých umělců – 14 nejhezčích stanic metra.

Tramvaj

Ve Stockholmu je v provozu momentálně 5 linek tramvají. Za zmínku stojí linka 7, která jede na populární ostrov Djurgården. Pokud si chcete koupit jednorázovou jízdenku, na zastávkách tramvají je čtečka, kde je potřeba zaplatit Smart Card nebo bezkontaktní kartou, v případě aplikace stačí jen aktivovat jízdenku. Jízdní řády všech tramvajových linek.

Autobus

Autobusové linky využijete při cestách do okrajů města, ale řada z nich zajíždí i do centra. Nastupuje se pouze předními dveřmi, u řidiče je čtečka, kde se načte QR kód z aplikace, případně Smart card nebo bezkontaktní karty. V modrých autobusech při výstupu je potřeba stisknout tlačítko pro otevření dveří. V noci jsou v provozu autobusové linky 91 až 96 v půlhodinových intervalech. Jízdní řády autobusových linek

Městské a příměstské vlaky

Dopravu městem a na stockholmská předměstí zajišťují také městské a příměstské vlaky provozované dopravním podnikem SL, vztahuje se na ně tedy jízdenka MHD. V každé stanici je turniket, kde si načtete QR kód aplikace, bezkontaktní kartu nebo Smart card. Jízdní řády vlaků

Lodě a trajekty

Stockholmský dopravní podnik SL provozuje několik linek za cenu běžné jízdenky na MHD. Za zmínku stojí linka 80, která vás doveze na ostrov Djurgården a 82, která spojuje Gamla Stan, ostrov Djurgården a Skeppsholmen. Jízdní řády a linky lodí. Na některých molech jsou semafory – kulaté značky – kde páčkou případně tlačítkem dáte posádce lodi vědět, že chcete nastupovat.

Soukromé trajekty a výletní lodě

Kromě veřejných linek, provozují lodní linky také soukromí dopravci. Platíte si zde jízdné pro danou trasu, cena je určena vzdáleností. Mezi nejrozšířenější patří tyto společnosti:

Další informace o trajektech a výletních lodích.

Taxi

Taxi si můžete odchytit kdekoliv ve městě. Ceny taxi služby jsou regulovány, řídí se podle taxametru, sazbu naleznete i na dveřích taxíku. Ve městě je řada taxi společností i taxi aplikací, např. Sverige Taxi, Taxi Stockholm nebo Taxi Kurir. V provozu zde jsou také služby Uber a Bolt.

Kolo

Pokud chcete prozkoumávat město ze sedla kola, můžete si vybrat například Gamla Stans Cykel, Cykelstallet, Rent a bike nebo Stockholm Adventures.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Stockholm

Hlavní sezóna (duben až září) – Hlavní turistická sezóna ve Stockholmu obvykle trvá od dubna do září s vrcholem v červenci a srpnu. Tyto měsíce nabízejí příjemné počasí, delší denní světlo a širokou škálu aktivit a událostí pro návštěvníky. V tomto období je město plné turistů, kteří přicházejí za prohlídkou historických památek, vycházkami po nábřeží, návštěvami muzeí a dalšími atrakcemi.

Vedlejší sezóna (říjen až březen) – Vedlejší turistická sezóna ve Stockholmu je typicky v období od října do dubna. Během těchto měsíců je počasí chladnější a méně příznivé pro venkovní aktivity, a proto je méně turistů. Nicméně město i nadále nabízí mnoho kulturních akcí, výstav, festivalů a dalších událostí, což z něj činí zajímavé místo k návštěvě i mimo sezónu. Navíc můžete využít nižší ceny ubytování a menšího množství turistů, což může být pro některé cestovatele atraktivní.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání se dají zakoupit v říjnu – Typické ceny: 2 300 – 4 250 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání se dají zakoupit v červenci – Typické ceny: 3 750 – 5 800 Kč.