Praktické informace

S kterými předměty vás do letadla nepustí

Vydáno 19. 3. 2015 | Letuška.cz Redakce
Jehlice na pletení, kyslíkové bomby na potápění, plastová pistolka ani nůžky nebo kovový pilníček na nehty. I tyto předměty patří do seznamu věcí, které do tašky na palubu letadla nepatří.

Praktické rady a tipy – co si s sebou do letadla nebrat

Letenky i ubytování máte, zbývá zabalit kufr a nezapomenout na žádnou ze svých cestovních propriet? Víme, které věci bude lepší nechat doma. Nůžky, řezák, konzervy nebo velký šampon by vám mohli zabavit při prohlídce.

Taška na palubu, či do zavazadlového prostoru?

  • Kabinové (příruční) zavazadlo – taška nebo jiné zavazadlo, které si cestující může vzít bezplatně s sebou na palubu.
  • Zapsané (odbavené) zavazadlo – zavazadlo, které je na palubě letadla, ale nemáte k němu při letu přístup.

Ne v příručním zavazadle

Zbraně, střelivo, nože všech délek čepelí, výbušniny, jedy, radioaktivní látky, žíraviny, tekutiny nad 100 ml, nože na otevírání dopisů, nůžky, skalpely, holicí břity kromě bezpečnostních mechanických holicích strojků nebo holících sad na jedno použití se zakrytou čepelí, hračky nebo repliky zbraní z plastu či kovu, pletací jehlice, kovové pilníčky na nehty, lyžařské a turistické hole, tlakové nádoby (propanbutanové a potápěčské lahve), slzné a pepřové spreje, obušky, baseballové pálky, golfové hole, hokejky, pádla, skateboardy, kulečníková a jiná tága, rybářské pruty a udice, samozápalné materiály a látky, infekčně nebo biologicky nebezpečné předměty a látky, zábavnou pyrotechniku, tekutiny v neoriginálním balení (slivovice, víno i nealkoholické nápoje a jiné tekutiny), injekční stříkačky s výjimkou zdravotních důvodů, jídelní příbory, vývrtky, řemeslnické nářadí.

Ne zbraně, nože, drogy

 

Mezinárodní předpisy hovoří jasně: cestující si na palubu nesmí vzít zbraně, střelivo, nože nebo další bodné a sečné předměty ani jakékoliv hračky, které se reálným zbraním podobají. Do letadla vás nepustí, pokud v tašce budete mít plynové láhve, výbušniny, jedy, radioaktivními látky nebo žíraviny. Které další předměty do letadla nesmí?

Nesmí vůbec do letadla

  • Chemické a toxické látky (kyseliny, autobaterie, žíraviny, rtuť a chlor, slzné a paralyzující látky, dávivé plyny, jedy, bakterie a viry, hasicí přístroje a jim podobné).
  • Hořlaviny (benzin a plyn do zapalovačů, ředidla, alkoholické nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 70 %, propanbutanové lahve).
  • Tlakové nádoby (kyslíkové láhve pro potápěče, tlakové láhve na lékařský kyslík, tlakové láhve na svařování – lze přepravovat pouze prázdné s otevřeným ventilem).
  • Permanentní magnety (stejnosměrné motory a motorky s permanentním magnetem jako stator nebo rotor, elektrická zařízení, která se po zapnutí chovají jako magnet, samostatné permanentní magnety, vysílací zařízení v zapnutém stavu).
  • Nadměrná zavazadla, která nelze zkontrolovat na rentgenovém zařízení (kola, stroje, jejich části a jiné)


Tekutiny do 100 ml

 

Přísná pravidla pro množství tekutin, která si můžete přibalit do příručního zavazadla, platí ve všech zemích Evropské unie, v Norsku, Švýcarsku, USA, Kanadě a na Islandu. Nevyhnete se jim ani tehdy, pokud v některé z vyjmenovaných zemí pouze přestupujete.

  • Do 100 ml. Veškeré tekutiny, které s sebou chcete mít na palubě, musí být uzavřeny v obalech do 100 mililitrů.
  • V jednom plastovém sáčku. Zároveň musíte všechny tyto stomililitrové lahvičky, tuby a krabičky naskládat do jednoho uzavíratelného průhledného plastového sáčku o maximálním objemu 1 litr a maximálních rozměrech 20 x 20 centimetrů.

Letecké společnosti za tekutiny označují i veškeré spreje, pěny, deodoranty, pasty a jelení loje nebo rtěnky.

Výjimečně a s náležitým potvrzením (například dokladem od lékaře nebo názornou ochutnávkou tekutiny před kontrolujícími zaměstnanci letiště) si na palubu můžete vzít množství léků potřebné po dobu cesty nebo mateřské mléko a další stravu pro děti.

Přečtěte si víc: Kolik tekutin si můžete vzít do letadla

Jaká pravidla platí pro hudební nástroje a sportovní náčiní?

Omezení se dočkáte i v případě, že si s sebou budete chtít vzít sportovní náčiní nebo hudební nástroj. V obou případech se musíte smířit s vysokou pravděpodobností, že vaše výbava poputuje do zavazadlového prostoru. Alternativu nabízejí například aerolinie Emirates nebo Alitalia.

Své ceněné hudební či sportovní pomůcce můžete zakoupit sedadlo vedle sebe. Doporučení se dočkáte i v případě přepravy dalších cenných věcí. U těch jednoznačně platí, že byste si je měli sbalit do příručního zavazadla.