Praktické informace

S lyžemi a snowboardem v letadle

Vydáno 2. 1. 2016
Letecké společnosti pečují i o lyžaře. Zjistěte si ale předem u letecké společnosti, jaké má podmínky pro přepravu vašich lyží.

Letíme lyžovat a lyže bereme s sebou do letadla

Jezdíte na lyže autobusem? Zkuste to letecky! Je však rozdíl, pokud letíte s nízkonákladovou aerolinkou, nebo klasickou aerolinií.  

Co všechno je lyžařská výstroj

  • Za lyžařskou výstroj je obvykle považován jeden pár lyží, holí, bot nebo jeden snowboard s jedním párem bot nebo jeden pár vodních lyží. Někdy se k zavazadlu počítá i helma. 
  • Lyžařská výstroj musí být zabalena v ochranném obalu.
  • U většiny společností je zdarma povolena přeprava jedné lyžařské výstroje o hmotnosti do 15 kg. Jiné podmínky mohou mít nízkonákladové aerolinie, vždy ale přepravní podmínky prostudujte dopředu.
  • Některé aerolinky, například Emirates, přepravují lyžařské vybavení s celkovými rozměry (délka + šířka + výška) do 150 cm. "Cestujícím s jednotlivými předměty, které překračují výše uvedené rozměry, ovšem nepřekračují 300 cm (118 palců), bude účtován dodatečný poplatek. Jednotlivé předměty s celkovými rozměry přesahujícími 300 cm (118 palců) nelze přepravovat jako odbavená zavazadla a musí být zaslány jako náklad," vysvětlují Emirates podmínky přepravy do Severní i Jižní Ameriky a Kanady.   
  • Podmínky se u jednotlivých aerolinek mohou lišit. Doporučujeme dopředu pečlivě prostudovat přepravní podmínky. Všímejte si zejména váhového limitu a ceny za nadměrná zavazadla.

Tip pro lyžaře

V sezoně se snaží některé letecké společnosti přilákat zákazníky a pro přepravu sportovního vybavení nabízejí například slevy na druhou lyžařskou výstroj a podobně.       

Co dělat s lyžařským vybavením na letišti

  • Pokud berete lyže s sebou do letadla, je nutné to letecké společnosti nahlásit minimálně 24 hodin před odletem, aby s podobně rozměrným zavazadlem bylo počítáno již před vaším příchodem na letiště.
  • Sportovní vybavení, jehož hmotnost překročí limit pro bezplatnou dopravu zavazadel, je přepravováno za standardní poplatky. S výjimkou jedné lyžařské výstroje do 15 kg, která je přepravována zdarma.
  • Sportovní vybavení je většinou odbaveno na přepážce Nadrozměrná zavazadla (Oversize Baggage).