Tipy Letušky

10 impulzů k návštěvě: Omán

Aktualizováno 6. 5. 2021 | Lokočová Linda
Letuška doporučuje zajímavá a dostupná místa na světě.

10 impulzů k návštěvě Ománu

Omán Maskat

Sultanát Omán nabízí bohaté a autentické tradice, bílé písčité pláže a moderní služby. Jedna z několika monarchií Perského zálivu vás nadchne svým arabským kouzlem. Starobylé hlavní město, památky a architektonické skvosty lákají turisty z celého světa.

Z Prahy pohodlně s jedním přestupem až do Maskatu

Omán Maskat

Letecká společnost Turkish Airlines nabízí nejvýhodnější letenky s jedním přestupem v Istanbulu. Výhodou tohoto spojení je možnost podniknout malý okruh Istanbulem a využít tak čas strávený na letišti. Pro zájemce, kteří preferují rychlejší cestu do cílové destinace, nabízí společnost Qatar Airways lety, kdy za necelých 9 hodin budete v cílové destinaci jen s jedním přestupem v Dauhá. Poznejte Sultanát Omán na vlastní oči.

Impulz č. 1: Hlavní město Maskat

Omán Maskat

V Maskatu budete obklopeni tradicemi ze všech stran. Ať se podíváte na budovy, navštívíte místní tržiště, zajdete do malebných restaurací, všude na vás bude dýchat kouzlo orientu.

Tip: Projděte si hned po ránu rybí trh nebo starou tržnici v Matře, která je zároveň významným přístavem.

Impulz č. 2: Písečné pláže v Qurumu

Omán Qurum

Na předměstí hlavního města se rozprostírá prostorná písečná pláž, která se řadí mezi ty živější, přesto nabízí spoustu klidu a soukromí k rozjímání. Za návštěvu určitě stojí i Qurum Natural Park, kde budete obklopeni precizně udržovanou zelení, vodními fontánami a bezpočtem cest a pěšinek k procházce.

Tip: Vezměte své děti do blízkého zábavního parku Marah Land. Pro děti zde mají jen jedno  pravidlo. „Prožívej radost, nebo jdi domů.“

Impulz č. 3: Pobřežní město Barka

Omán Barka

Severně od hlavního města najdete na pobřeží Ománského zálivu vilájet, jinými slovy provincii, kde hlavní hospodářskou komoditou jsou ryby. Chovají se zde kozy, koně, velbloudi a skot. V blízkosti Barky se nachází nejznámější pláž celé země, pláž al-Savádí.

Tip: Zajděte si do pevnosti al-Felajž na divadelní představení, která se zde konají speciálně pro turisty.

Impulz č. 4: Horké minerální prameny v Nachalu

Omán Nachal

Na cestovatele, kteří se vydají dále na sever, čeká turisticky málo navštěvované město Nachal, které se pyšní překrásnou vojenskou pevností. Díky důmyslnému zavlažování je celá oblast výrazně zelenější, než ostatní části země.

Tip: Posaďte se na vyhřáté kameny do stínu palem, ponořte své nohy do vody a pozorujte místní děti, jak si radostně hrají s blahodárným vodním živlem.

Impulz č. 5: Trhy s dobytkem v Nazvá

Omán Nazvá

Bývalé hlavní město Ománu si zachovalo své původní kouzlo do dnešních dnů. Například každý pátek uvidíte ománské muže oblečené do stejnokrojů, jak čekají na průvod krav. Po přehlídce si muži mohou krávy zakoupit.    

Tip: Navštivte pevnost Nazvá ze 17. století, kterou nechal vybudovat sultán Bin Saif al Ya´aruba.

Impulz č. 6: Hliněná pevnost v Bahle

Omán Bahla

Jedno z nejstarších měst v Ománu, s pozůstatky osídlení z doby více jak 3000 let před Kristem, nabízí mírné klima, svěží vánek a bezpočet přírodních úkazů, které rozhodně stojí za povšimnutí. Například pevnost Bahla, která dala jméno celému městu, pochází ze 13. století, je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO a UNESCO se aktivně podílí na celkové rekonstrukci.

Tip: Prozkoumejte jeskyně, které se nacházejí na svazích místních hor.

Impulz č. 7: Majestátní hrad v Jabrinu

Omán Jabrin

Okolo roku 1670 Imám Bil’arab bin Sultan z dynastie Yaruba nechal vybudovat velkolepý hrad, který je dodnes velmi hojně navštěvován a umožňuje tak nahlédnout do éry zlatých časů Ománu. Když v roce 1692 Imám zemřel, byl k v