Tipy Letušky

Klientka Letušky píše reportáž z Říma

Vydáno 3. 5. 2016 | Letuška.cz Redakce
Přečtěte si, co všechno můžete zažít během eurovíkendu v Římě, který Letuška pořádá. Zážitky pro vás sepsala naše klientka. Odletět můžete i vy.

Klientka Letušky píše reportáž z Říma

Řím jsme si užili se vším všudy. Již cesta letadlem v nás vzbudila příjemnou cizokrajnou atmosféru. Za Alpami se z mraků začaly nořit klikaté italské dálnice, italská městečka, viděli jsme také Benátky na východním pobřeží Jaderského moře. A jak se mračna nad horami najednou rozplynula, rozzářily se malé čtverečky políček různých barev. Po chvíli letu jsme již kroužili nad Fiumicinem, Letištěm Leonarda da Vinciho v Římě.

 

Jak se dostat z letiště do centra Říma? Snadné, píše cestovatelka

Letiště pro nás i přes svou rozlohu a množství zmatečně pobíhajících cestujících nepředstavovalo žádné komplikace. Ani cestování MHD v Římě nebylo tak děsivé, jak vás varovali ve všech turistických průvodcích. S dopravou jsem byla naprosto spokojena i přes absenci jízdních řádů na zastávkách autobusů.

  • Všechna spojení s přesnými časy jsme našli na internetu, protože na zastávkách nejsou jízdní řády. 
  • V nejhorším případě byly intervaly mezi dvěma spoji autobusu alespoň dostačující.
  • Permanentku je možné využít na všechny druhy dopravy (bus, tramvaje a metro) vyjma přímé spoje z letiště na hlavní nádraží Termini.

 

Klidný hotel na okraji Říma, v ceně bazén i fitness

Hotel Mercure Roma West, kde nám Letuška zajistila ubytování, se nachází na periferní oblasti za vnějším okruhem Říma. Výhodou je klid od turistů a nesrovnatelně nižší ceny v supermarketu a nákupním středisku (oboje bylo poblíž) oproti cenám v centru. Personál byl velice příjemný, pokoje luxusní a v ceně jsme měli také bazén a fitness. Velmi dobře nám vařili, snídaně byly velice bohaté na výběr, snad jen káva se mi nezdála moc reprezentativní.

 

Dva dny toulání po památkách, kam zajít? 

Co mne s přítelem na začátku cesty trápilo, byla otázka, jak projdeme za dva dny celý Řím a stihneme si prohlédnout všechny památky? Je to opravdu obtížný rébus. Do cesty se vám motají haldy turistů z různých zemí, prodavači růží a cetek, kteří vás pronásledují (jeden s růžemi to vzdal až po půl kilometru)… Určitě vám doporučujeme následující:

  • Vyhlídka u Monumento a Garibaldi, nebo Forum Romanum.
  • Velmi zajímavá je Piazza del Popolo, obrovské naprosto symetrické náměstí, v jehož ose stojí sloup s egyptskými hieroglyfy. Když stojíte v ose, vidíte dva zrcadlové chrámy: Santa Maria Montesanto a Santa Maria dei Miracoli a i všechny budovy kolem jsou symetrické s budovami na druhé půlce náměstí.
  • Stojí za to si náměstí prohlédnout z vyhlídky Balconata del Pincio, odtud uvidíte celý Řím.
  • Samozřejmě nesmíte minout Vatikán, přičemž očekávejte největší koncentraci turistů v celém Římě. Je zajímavé, jak se velikost celého komplexu bortí pod náporem tisíců (přičemž cílem staveb bylo přeci ukázat opak) hlav natahujících se, co nejvýše to jde. Není divu. Každý chce vidět Michelangelovo vrcholné dílo – zdobený strop v Sixtinské kapli, či Michelangelovu Pietu v Basillica Sancti Petri, či obří kruhové sloupořadí.
  • Je tu spousta dalších míst, od nichž těžko odtrhnete svůj pohled, jako třeba Koloseum, památník Victora Emanuella II, Castel Sant Angelo, most Sant Angelo a mnoho dalších. 

Tip: kam zdarma nebo jak bez fronty

Pokud si chcete nějakou památku prohlédnout zevnitř, doporučuji si vstupy zakoupit on-line na internetu. Zdarma si můžete prohlédnout např. Basiliku sv. Petra, areál Vatikánu, avšak na většině míst se platí. Římských památek je nepřeberné množství. 

Římanům mumraj nevadí, jsou zvyklí

Řím ve mně zanechal velmi příjemnou vzpomínku, zejména také díky nátuře místních obyvatel. Většina Římanů je na turisty zvyklá. V okrajových částech, kde nikdo moc anglicky neumí, nám vždy vše ochotně vysvětlí horlivým mácháním rukama či nohama. Vynikají v obrazotvornosti gestikulace, což dokládají i vtipné značky či zákazy: třeba obrázek na tlačítku zastávka na znamení znázorňuje autobus s okýnkem a řidičem, otevírající se dveře, vycházejícího panáčka na detailně vykreslenou zastávku s peronem. K dokonalosti chybí pouze mráček a sluníčko – to vše je na ploše 20 x 20 milimetrů.

Do Říma s Letuškou 

"Návštěvu Říma s Letuškou každému doporučuji nejen kvůli super ceně, ale i službám jejich agentů," loučí se na závěr klientka Adéla Kormoutová, která zajímavou reportáž sepsala.