Tipy Letušky

Poklady jižního Portugalska

Vydáno 9. 7. 2024 | Letuška.cz Redakce
Navštivte s Letuškou Algarve, region na jihu a západě Portugalska, známý svými písčitými plážemi, útesy a kopcovitou krajinou.

Nejkrásnější místa v portugalském Algarve

Algarve

Algarve, okouzlující region na jihu Portugalska, je známý svými ohromujícími plážemi, malebnými městečky a dramatickými skalními útvary. V tomto článku se s vámi podělím o ty nejkrásnější místa, která jsem objevila během svého ročního pobytu v tomto úžasném koutě světa.

Nejkrásnější pláže v Algarve

Algarve

O Portugalských plážích bych mohla psát celé hodiny. Ráda bych se s vámi podělila o ty, které mě oslovily nejvíce. Přesto bych chtěla na úvod zmínit, že navštívením jakékoliv z nich nešlápnete vedle. Pokud dáváte přednost přírodním plážím před městskými, líbí se vám dramatické útesy, divoká krajina a upřednostňujete poloprázdné pláže před davem turistů, určitě zaujmou i vás.

Toto jsou tedy za mě TOP pláže Algarve!

Západní pobřeží – Praia do Castelejo

Algarve

Páži Castelejo se nachází na klidnějším atlantickém pobřeží Algarve v přírodním parku Costa Vicentina. Pláži dominují obrovské černé břidlicové útesy, hrdě se tyčící ze zlatavého písku. U pláže je dostatek parkovacích míst a během sezóny je zde otevřená restaurace. Po cestě na pláž se určitě zastavte na vyhlídce Miradouro da Cordoama, která nabízí úchvatný pohled na pláž Castelejo, sousedící pláž Cordoama a kilometry dalších nádherných pláží táhnoucích se podél pobřeží.

Souřadnice: 37.100021, -8.945660

Západní pobřeží – Monte Clerigo a Amoreira

Algarve

Krásná a nedotčená pláž, kterou z jedné strany zdobí malé písečné duny. Z okolních útesů můžete obdivovat celou scenérii: barevné portugalské domky, geologické skalní útvary odkrývající se pod hladinou při odlivu a rybáře čekající na útesech na svůj úlovek. Za návštěvu stojí také nedaleká pláž Praia da Amoreira. Zaparkovat můžete na útesu u restaurace, odkud se dá po cestičce sejít až dolů na pláž. Na konci cesty jen přejdete mělkou řeku, která se na pláži vlévá do Atlantiku, a jste v cíli. Na pláž se můžete dostat i z druhé strany, kde nemusíte překračovat řeku, ale je to celkem objížďka.

Souřadnice Monte Clerigo vyhlídka: 37.339408, -8.856099

Souřadnice parkování Amoreira: 37.348040, -8.846796

Západní pobřeží – Bordeira a Amado

Algarve

Pláž Bordeira je krásná a divoká. Táhne se podél písečných dun až do vzdálenosti tří kilometrů. Vyhlídka a promenáda nad pláží nabízejí úžasný výhled na západ slunce a slouží zároveň jako začátek okružní stezky. Po dřevěných chodnících se můžete procházet po útesech nebo vzít auto a vydat se na vyhlídkovou cestu podél pobřeží. Silnice vás dovede až k pláži Amado, která je podle mě ještě krapet krásnější. Její okolí je protkáno turistickými stezkami, takže odtud můžete vyrazit na krátkou procházku nebo jen tak relaxovat, užívat si klid a okolní přírodu.

Souřadnice Bordeira vyhlídka: 37.198771, -8.905454

Souřadnice pláž Amado: 37.167513, -8.902854

Západní pobřeží – Odeceixe

Algarve

Odeceixe je přímořská vesnička, která se rozprostírá na kopcích nedaleko jedné z nejkrásnějších pláží Evropy. Nachází se na pomezí regionů Algarve a Alentejo, a přestože je trochu vzdálenější, stojí za to ji navštívit. Jedinečnou scenérii, zejména při pohledu z výšky, vytváří řeka de Seixe, která se klikatí kolem pláže a ústí do oceánu. Pláž je obklopena vodou ze tří stran, což vytváří dojem, že jste na písečném ostrově. Kromě samotné pláže mě uchvátila i nádherná stezka, která je součástí portugalské rybářské cesty (Fishermen's Trail), zvláště pokud se odtud vydáte směrem na jih. Ocitnete se obklopeni přírodou, kde vás z jedné strany provází šumění vln narážejících do útesů a z druhé strany vás okouzluje krása okolních květů, zeleně, klid a všudypřítomná vůně přírody, které se nelze nabažit.

Souřadnice vesničky na útesu a pláže: 37.440813, -8.797583

Jižní pobřeží – Praia das Furnas a Praia da Figueira

Algarve

Pláž Praia das Furnas vás okouzlí jemným pískem a především jeskyněmi, které nabízejí soukromí i stín. Nejlepší je sem přijet za odlivu, kdy se pláž odhalí ve své plné kráse.

Nedaleká Praia da Figueira má podobný charakter. Je sice bez jeskyní, ale na rozdíl od pláže Furnas sem není možné dojet autem, což jí dodává určité kouzlo. Od parkoviště vás k pláži čeká asi 13minutová procházka malebnou přírodou.

Souřadnice Praia das Furnas: 37.055310, -8.854665

Souřadnice Praia da Figueira: 37.061027, -8.839621 (parkování: 37.068143, -8.843789)

Jižní pobřeží – Praia de Faro a okolní ostrovy

Algarve

Pokud vás útesy už omrzely, vydejte se prozkoumat dlouhé písečné pláže v okolí Fara, kde se mimochodem nachází i letiště. Z centra starého města Fara nebo ze sousedícího městečka Olhão se snadno dostanete lodí na okolní ostrovy. Mě osobně velmi zaujal ostrov Ilha da Armona, na který mimo turistické taxi lodě, jezdí za pár euro i pravidelná linka hromadné dopravy.

Na ostrově jako by se čas zastavil. Prochází jím jen jedna ulice, spíše široký chodník. Nenajdete tu žádná motorová vozidla, pouze domky v portugalském stylu a několik starších Portugalců, rybářů, kteří společně obědvají se svými sousedy. Je zde také obchod a restaurace, kde můžete doplnit zásoby. Toto místo má jedinečnou atmosféru; procházka po ostrově a pozorování pomalu plynoucího života vám vykouzlí úsměv na tváři. Pokud budete od přístavu pokračovat rovně, cesta vás dovede až na nádhernou pláž, kde se budete cítit jako na ostrově v Karibiku.

Souřadnice: 37.013365, -7.794576

Jižní pobřeží – Praia do Barranco

Algarve

Tato tak trochu hippie pláž není pro každého, ale díky své jedinečnosti ji nemohu opomenout. Příjezdová cesta je náročná, což přispívá k pocitu dobrodružství při odříznutí od okolního světa a signálu. Pokud se sem rozhodnete vydat, dejte si pozor na navigaci. Google Maps vás mohou vést špatnou cestou. Doporučuji použít satelitní mapu, podle které snadno poznáte správnou cestu. K pláži se dá dojít i pěšky, ať už ze strany Sagres, i když to je celkem dálka, nebo z nějaké snadno přístupné pláže směrem na východě.

Život zde plyne pomalu a zdá se, že nikdo nikam nespěchá. Po pláži svobodně pobíhají psi a na parkovišti stojí hned několik dodávek hippíků a surfařů. Místní vlna je jednou z mých oblíbených v Portugalsku, jelikož se otevírá krásně pomalu. Mnoho turistů a baťůžkářů zde během své poutě na noc složí hlavu ve stanu či pod širým nebem. Nahoře ve skále je několik jeskyní, často také obývaných nahodilými bohémy, milovníky přírody či tuláky. Vždy samozřejmě záleží, na koho zrovna narazíte, ale z mé zkušenosti jsou tu lidé přátelští a večer vás rádi pozvou k ohni na kus řeči o životě.

Souřadnice: 37.042500, -8.894985

Burgau: Rybářská vesnice

Algarve

Burgau je malebná rybářská vesnička s krásnou pláží a útesem. Vychutnejte si čerstvou rybu v jedné z místních restaurací nebo si dopřejte odpolední kávu s výhledem na průzračný oceán, zatímco sledujete portugalské rybáře, jak se vrací na břeh s čerstvým úlovkem.

Burgau je ideálním místem jak na jednodenní výlet, tak na prodlouženou dovolenou. Nabízí klidnou atmosféru s několika restauracemi, útulnými bary a možnostmi procházek po okolních útesech. Místní pláž s průzračnou vodou je skvělým místem pro odpočinek a relaxaci.

Souřadnice: 37.071843, -8.774732

Silves: Historické město

Algarve

Vnitrozemské město Silves bylo před Farem hlavním městem Algarve. Ačkoli většina starobylých staveb podlehla zkáze při ničivém zemětřesení v roce 1755, impozantní maurský hrad zde stále stojí. Silves byste si neměli nechat ujít především, pokud do Algarve zavítáte v srpnu. V okolí hradu se koná týdenní středověký festival, jehož termíny se sice každoročně mění, ale obvykle probíhá druhý týden v měsíci. Tento festival vás přenese do 11. až 13. století, kdy se ulice zaplní lidmi v historických kostýmech, probíhají zde rekonstrukce bitev, středověký trh a je zde i bohatá nabídka jídel a nemluvě o víně, které teče proudem.

Souřadnice: 37.188949, -8.440175

Ponta da Piedade v Lagosu: Dechberoucí výhledy

Algarve

Oficiální začátek této krásné vyhlídkové trasy je u pláže Dona Ana, odkud se po dřevěných chodnících vydáte směrem k majáku až k samotnému mysu. Po cestě je několik vyhlídek, kde můžete obdivovat kouzelné pobřeží, zdobené zlatavými až červenými útesy. Nepřehlédněte schody poblíž majáku a sestupte po nich dolů do jeskyně. Otevře se vám krásný výhled na skalnaté oblouky, spojující se s hladinou oceánu. Odtud můžete jet lodí a užít si tak pohled na jeskyně a skály zase z trochu jiné perspektivy. Další variantou je pokračovat pěšky směrem k pláži Canavial. Druhá část trasy je zvláště půvabná při západu slunce, kdy se krajina zabarví ještě více do zlato-žlutých odstínů a paprsky zapadajícího slunce se odráží ve vodě.

Samotné město Lagos také stojí za návštěvu a je vynikajícím výchozím bodem pro objevování krás jižního Portugalska. Naleznete zde nepřeberné možnosti ubytování, restaurací, tradičních rybáren, kaváren, barů a bohatý noční život. Procházky po starém městě vás zavedou mezi mnoho pouličních umělců, kteří dotvářejí úžasnou atmosféru města.

Souřadnice, odkud vedou schody do jeskyně: 37.080396, -8.668890

Mys svatého Vicente: Až na konec světa

Algarve

Cabo de São Vicente, portugalský mys, představuje nejjihozápadnější bod Evropy. Historicky bylo toto místo považováno za konec světa, a to nejen geograficky, ale také symbolicky. Z jeho okolí portugalští mořeplavci podnikali své první odvážné zámořské plavby, což dává tomuto místu nesmírný historický význam.

Pohled na 60 metrů vysoké útesy ošlehané větrem, bouřlivé vlny oceánu a Atlantik, rozprostírající se široko daleko v člověku vyvolá pocit, že jste opravdu na konci světa. Okolní příroda je tak dramatická a krásná, že ji člověk dokáže pozorovat klidně hodiny. Nejúchvatnější je odtud pohled na západ slunce, kdy slunce klesá k oceánu a celá krajina se zahalí do rudých odstínů. Nezapomeňte si přibalit teplý svetr, protože tu bývá větrno. Pokud dostanete hlad, můžete si tu koupit poslední hot dog před Amerikou, ke kterému obdržíte i certifikát.

Nejbližším městem je Sagres, známý ráj surfařů, odkud můžete vyrazit na procházky přírodou nebo objevovat úchvatné pláže v okolí.

Souřadnice: 37.023128, -8.995753

Monchique: Malebné městečko ukryté v srdci hor

Algarve

Pohoří Monchique je vzdálené jen 40 minut od pobřeží. Během cesty klikatými silničkami se vám otevřou pohledy na krajinu plnou zelených kopců. Cestou projedete několik vesnic, až nakonec dorazíte do města Monchique. Úzké uličky, které stoupají strmým svahem a odkrývají bujné, zelené výhledy, dodávají městu exotický ráz, zvýrazněný vůní ovocných stromů. Odtud můžete vyrazit pěšky, nebo autem, na nejvyšší horu Algarve Fóia (902 m), odkud se naskýtá úchvatný výhled na rozlehlou část jižního i západního pobřeží.

Za návštěvu stojí i okolní vesnice, moje oblíbená je Alferce, kde se můžete procházet přírodou po dřevěných mostech a lávkách nebo jen tak nasávat atmosféru portugalského venkova či ochutnat domácí alkohol Medronho, typický pro region Monchique. V oblasti Monchique se také mimo jiné koná každý pátek legendární Pizza party uprostřed přírody.

Souřadnice: 37.318010, -8.556266

Okolní pláže slavné Benagil cave

Algarve

Možná by vás překvapilo, kdyby tento článek neobsahoval zmínku o slavné Benagilské jeskyni. Je bezesporu úchvatná a není divu, že se stala tak populární. Pokud vás ale děsí představa zástupů stovek kajaků a jeskyně přeplněná lidmi, raději její návštěvu vynechte nebo vyrazte alespoň mimo sezónu.

Procházky po útesech v okolí ale stojí za to. Bez ohledu na to, zda se vydáte na slavnou trasu The Seven Hanging Valleys Trail, která začíná na nádherné pláži Praia da Marinha a končí u pláže Centeanes, nebo se rozhodnete prozkoumat neproslavenou, ale stejně kouzelnou druhou stranu, například od pláže Praia da Marinha směrem na východ, neuděláte chybu.

Souřadnice pláž Marinha: 37.089733, -8.412835

A kam raději nevyrazit

Algarve

Město Carvoeiro má své kouzlo, ale není žádným tajemstvím, že je velmi turistické. Stejně tak i Albufeira, která je za mě příliš přechválená. V Portugalsku jsou mnohem krásnější místa, která stojí za návštěvu.

Osobně jsem vůbec nenalezla zalíbení ve městě Portimao. Nicméně, jak víme, každý má jiný vkus a jinou představu o své dovolené.

Kdy vyrazit do Algarve?

Algarve

Mně se v Algarve nejvíce líbilo v dubnu a květnu. Všude je ještě méně lidí, po zimě je příroda krásně zelená, voňavé květiny rostou jak u vytržení a sluníčko nabírá na síle. Zároveň zatím nefouká letní severní vítr, který je nejsilnější od června do začátku srpna.

Na podzim je v Algarve také méně lidí a krásné počasí, ale krajina spálená letním sluncem je na pohled trochu smutnější. Zima má taky něco do sebe, člověk má ty úchvatné pláže kolikrát jen pro sebe. Občas sice zaprší, ale jsou i týdny, kdy člověk může ležet na pláži a nosit letní šaty. Všechno tu navíc v zimě bují a kvete jako u nás na jaře, a tak je to ideální období na procházky.

Jak se dostat do Algarve?

Algarve

Rezervujte si letenku na Letuška.cz a poleťte s námi do Fara, hlavního města Algarve například s aerolinkou TAP Air Portugal. Abyste mohli objevit všechna skrytá zákoutí a ty nejkrásnější pláže, půjčte si auto. Z Fara až na ten nejjihozápadnější cíp, ve článku zmíněný “konec světa”, je to pouhých 1,5 hodiny, takže se nebojte, že budete celou dovolenou trávit v autě. Krásných míst je v Algarve nespočet, a naštěstí nejsou vzdálena daleko od sebe. Pokud chcete procestovat jižní i západní pobřeží, ubytujte se například v okolí města Lagos, odkud můžete vyrážet na výlety po okolí.

    Jak rezervovat letenky s Letuškou do Portugalska

    Letuška
    • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
    • Napište nám poptávku s počtem cestujících a přibližnými termíny přes Kontaktní formulář.
    • Mapa. Přehled všech letů najdete na mapa.letuska.cz.