Tipy Letušky

S kým letět, pokud vás baví nízkonákladové letenky

Vydáno 1. 1. 2016 | Letuška.cz Redakce
Londýn, Barcelona, Řím, Paříž, Milán... To jsou města, kam létáme nejčastěji. Proč platit za drahou leteckou přepravu, když můžete koupit nízkonákladovou letenku. Jaké jsou možnosti a výhody?

Jak letět levně do Evropy a dál?

Líbí se vám cestování nalehko, jen s batohem nebo příručním zavazadlem, a navíc levně? Je to možné s nízkonákladovou letenkou neboli low costem. Cena takové nejlevnější letenky se pohybuje řádově už od stovek korun. Zaplatíte méně, ale nízkonákladové společnosti vám nabízejí zpravidla jen sedadlo v letadle a místo pro vaši malou tašku, která má předepsané rozměry. Za další služby, které jsou běžné u klasických letů – například zavazadlo navíc, online odbavení předem na internetu, denní tisk na palubě letadla a další, zaplatíte zvlášť. Typickým rysem nízkorozpočtových dopravců je nabídka pouze ekonomické třídy. Zajišťování servisu v první nebo business třídě totiž cenu letu prodražuje. Hlavním motivem tedy není nabídnout cestujícímu komfort, ale letenku levně.


Výhody nízkonákladových letenek

  • Hodně peněz ušetříte, pokud letíte jen s kabinovým zavazadlem. Podobně jako při cestování s klasickou leteckou společností, i u nízkonákladových aerolinek je možné si vzít s sebou na palubu letadla jedno příruční zavazadlo předepsaných rozměrů zdarma. Za každý další odbavený kufr navíc se vaše levná letenka prodraží. Podmínky nízkonákladových aerolinek se liší a je třeba je ověřit předem, doporučujeme vždy prostudovat podmínky prodeje. Dostupné jsou na internetu. Platí i to, že poplatek je nižší, pokud jej zaplatíte hned při rezervaci letenky. Na letišti se může platba za další kufr nebo tašku prodražit až na desetinásobek.
  • Sledujte a dodržujte váhu svých zavazadel. Všechny aerolinky mají pravidla pro váhu zavazadla k odbavení – většinou se setkáte s omezením váhy všech zavazadel na 20 kg. Při překročení váhového limitu budete muset zaplatit za každý kilogram navíc. Nízkonákladovky bývají při vybírání poplatku často přísnější než klasické aerolinky. Do limitu se obvykle nepočítají speciální zavazadla – například lyže, golfové hole nebo kolo. Za jejich přepravu klient musí zaplatit zvláštní poplatek.
  • Low cost – dobrá cena, ale sledujte podmínky. Doporučujeme vždy ověřit si podmínky předem a pozorně si přečíst, co všechno vám letecká společnost nabízí při rezervaci letenky. U low costů většinou nemůžete počítat s výhodami pro seniory nebo děti. Letenek je omezený počet a je potřeba reagovat rychle. Zkušení cestovatelé sledují ceny každý den a levné letenky rezervují s předstihem. Prodej letenek je živý byznys a díky výhodné ceně je o ně mezi zákazníky obrovský zájem. Čím více se blíží datum odletu, roste i cena letenky. U low costů cena stoupá podle obsazenosti letadla.
  • Dobrá cena, ale menší pohodlí. Na palubě letadla bez jídla i denního tisku. Jak jsme již naznačili, výhodou low costů je jejich cena. Takže při letu na krátké vzdálenosti, například z Prahy do všech evropských metropolí, se skutečně vyplatí. Musíte ale počítat s tím, že na palubě máte omezený servis. S low cost letenkou většinou cestující nemá nárok zdarma na žádné občerstvení. Nápoje, bagety, sladkosti, případně drobné dárky si lze přikoupit při letu.

Ryanair

Známý nízkonákladový dopravce, který v České republice létá z letišť v Praze, Brně a Ostravě. Významnou základnou je i slovenská Bratislava. Domovským letištěm aerolinií je irské letiště Dublin International Airport. Největším letištěm, kam (a odkud) Ryanair létá, je letiště Stansted v Londýně. Letecká společnost má svá letadla rozmístěna v 45 evropských základnách. 

Wizz Air

Typické růžovo-bílé letouny na letištích nelze přehlédnout. Wizz Air je maďarská nízkonákladová letecká společnost, která byla založena v roce 2003 a má sídlo ve městě Vecsés. Ve svém současném letovém řádu nabízí více než 390 leteckých linek v celé Evropě. Tato síť se rozrůstá o nové destinace. Snahou společnosti Wizz Air je nabídnout nejnižší ceny v regionu, výběr letišť v tom hraje zásadní roli. Tam, kde je to možné, létá společnost Wizz Air na sekundární letiště s nižšími poplatky, které se příznivě projevují v nízkých cenách letenek.

EasyJet

Nízkonákladový dopravce létá na trasách mezi letišti hlavně v Evropě, ale i v Turecku a severní Africe, celkově v 27 zemích. Za rok 2011 přepravil EasyJet bezmála 46 milionů pasažérů. Britský nízkonákladový letecký dopravce, který má svou hlavní základnu na letišti Londýn-Luton. Letouny s logem EasyJet létají již od 18. října 1995. 

Pegasus Airlines

Pokud chcete levně letět do Istanbulu, je možné, že na vaší letence bude právě logo Pegasus Airlines – turecké nízkonákladové aerolinie, sídlící v Istanbulu. Společnost byla založena v roce 1990. Kromě tureckého Istanbulu můžete s Pegasus Airlines levně letět i na Kypr, do Bejrútu a na mnohá další místa. 

Vueling Airlines

Vueling Airlines je španělská nízkonákladová letecká společnost se základnou v Barceloně. Kromě katalánské metropole má dalších jedenáct základen v La Coruňa, Amsterdamu, Bilbau, Florencii, Palma de Mallorca, Římě, Madridu, Malaze, Pařiži, Seville a Valencii. Třináctá základna, určená zejména pro sezonní lety, je umístěna na Ibize. Společnost byla založena v roce 2004. V současné době provozuje flotilu 72 letadel. Vueling létá mezi 106 letišti v Evropě, Africe a Asii. 

Volotea

Mladá španělská nízkonákladová společnost Volotea na palubách svých letadel přepravuje cestující od roku 2011. Své základny má – kromě Španělska – i ve Francii a Itálii. Volotea nabízí přímé lety do více než 50 evropských destinací. Létá převážně na menší letiště.

Fly Niki

Jméno Lauda asi znáte z automobilových závodů, že? Tato nízkonákladová letecká společnost vznikla v roce 2003 a založil ji bývalý pilot F1 Niki Lauda. Po odkoupení aerolinkou AirBerlin v roce 2010 se stala druhou největší leteckou společností v Německu. Jejím sídlem se stalo vídeňské letiště Schwechat.

Použité fotografie: Andrew Simpson, AviationFriend, Kenny Williamson, Chris Chennell, Bastien Engerbeau, Dawlad Ast, Ray McFadyen