Tipy Letušky

Tip pro fajnšmekry. Největší hřbitov letadel je v arizonské poušti

Vydáno 26. 8. 2016 | Letuška.cz Redakce

Tip pro fajnšmekry. Největší hřbitov letadel je v arizonské poušti

Přemýšleli jste někdy, co se stane s vysloužilými letouny? Některé skončí v rukou kutilů a slouží jako restaurace nebo výstřední obydlí. My si dnes vydáme do Spojených států a prohlédneme si zajímavé místo, kde léta odpočívají armádní stroje, které dřív létaly pod vlajkou USA. Navštívíme největší hřbitov letadel na světě. Nachází se v areálu letecké základny Davis-Monthan Airforce Base v Arizoně. A ve vyrovnaných řadách zde našlo místo svého posledního odpočinku přes 5000 vojenských letadel. Místo je velmi oblíbené a letečtí fanoušci sem jezdí z celého světa. Představu o tom, jak velkou plochu taková spousta letadel zabírá, si můžete udělat při prohlížení satelitních snímků na MAPĚ 

Zajímavosti o uložených letadlech

 • Zdejší arizonské klima je k uskladnění strojů ideální. Je tu nízká vlhkost vzduchu (jen asi 10–20 %) a téměř neprší. Základna je také strategicky umístěna ve vysoké nadmořské výšce. Proto zde letouny vydrží v zachovalém stavu i desítky let a slouží například jako zdroj náhradních dílů.  
 • Alespoň přes plot. Až do konce 60. let do základny nesměli civilisté, kteří zde nepracovali. Také dnešní rozhloha areálu byla ve srovnání s dobou počátků minimální. Spíše si představte oplocený areál, pár letadel a jednu stavební buňka pro správce. Proto byly vyřazené letouny umísťovány k okraji pozemku, aby se lidé mohli na unikátní bitevní stroje podívat alespoň přes plot. Muzeum, které můžete navštívit dnes, vzniklo mnohem později. 
 • Než letouny navždy odstaví, je třeba je "odzbrojit". Letadla, která již neslouží americké armádě, sem převážejí obrovské kamiony a pro účely muzea jsou takzvaně demilitarizována. To znamená, že pracovníci základny odmotují všechny zbraně a veškerá související technická zařízení. 
 • Všechna letadla je třeba umýt. Týká se to zejména strojů, které startovaly z letadlových lodí na moři nebo létaly v tropických oblastech. Kvůli horkému počasí a soli totiž povrch letadel rychleji koroduje. Po umytí se jejich životnost prodlouží. 
 • Palivovou nádrž chrání ochranný olejový film. Veškeré palivo se vyčerpává a nádrž je poté naplněna olejem, který po vypuštění zanechá na vnitřnostech letadla ochranný film.  
 • Každá skulina je utěsněna, uvnitř je zima téměř jako v chladničce. Muzeum je v poušti a i vnitřek letadel je třeba chránit před pouštním horkem. Každou spáru je třeba utěsnit speciální izolační vrstvou. Díky tomu je uvnitř letadla stálá teplota zhruba 15 °C.    

Jak na základnu a co navštívit v Arizoně 

 • Davis-Monthanova letecká základna letectva Spojených států amerických se nachází osm kilometrů jihovýchodně od města Tucson ve státě Arizona. Letenky do Tucsonu najdete u nás na Letušce.
 • Základnu můžete navštívit od pondělí do pátku. Více informací najdete ZDE 
 • Zhruba 200 kilometrů od základny je americké město Phoenix
 • Až budete v Arizoně, všimněte si, že národní květinou je kaktus saguaro, který se objevuje i na arizonských SPZ značkách.
 • V Arizoně najdete i jeden z nejzajímavějších přírodních úkazů na světě – legendární Grand Canyon
 • Celá oblast Arizony je původní domovinou amerických indiánů. Pokud si chcete odvézt hodnotný suvenýr, navštivte navažskou indiánskou rezervaci na severovýchodě země. 
 •  Nesmíte pochopitelně vynechat ani návštěvu nádherných přírodních skulptur Monument Valley z rudého pískovce.  

Použité fotografie: Dean Heald, DJRXXS, eLaReF / Flickr.com