Cestujeme po světě

10 zajímavostí o Rio de Janeiru

Vydáno 20. 6. 2016 | Letuška.cz Redakce

10 zajímavostí o Rio de Janeiru 

Pokud hledáte místo, kde zábava nikdy neusíná, vydejte se do Rio de Janeira Můžete zažít velkolepé fandění na fotbalovém stadionu, zatančit si sambu ve čtvrti Lapa a západ nebo východ slunce pozorovat na slavné pláži Copacabana či Ipanema. Rio de Janeiro je velké, horkokrevné a tepající město. Vydejte se do Rio de Janeira na nevšední dovolenou. Druhé největší brazilské město se po letní olympiádě v roce 2016 pravděpodobně stane místem, kam se bude chtít vydat každý. "Chtěli bychom, aby se Rio de Janeiro stalo druhou Barcelonou," přejí si v olympijské sezoně představitelé města.      

Co můžete zažít jen v Rio de Janeiru

  1. Tukani, malpy a další zvířata ve městě. Tato exotická zvířata, která známe hlavně ze zoologických zahrad, můžete v Riu zahlédnout například při výletu na vrch Urca. Doporučujeme i celodenní návštěvu úchvatného městského Národního parku Tijuca.   
  2. Samba a karneval. Obyvatelé města se snad rodí s hudebním talentem a krev jim teče v rytmu samby. Pokud chcete vidět tradiční a slavný karneval, naplánujte si let do Rio de Janeira na konec února.  
  3. Svérázné čtvrti, přesto jedno z nejoblíbenějších turistických měst. Rio má dlouhodobé problémy s kriminalitou v chudinských čtvrtích. Čtvrtina ze šesti milionů obyvatel žije v takzvaných favelách, nad kterými město nemá dokonalou kontrolu. Velká chudoba se tu potkává s velkým bohatstvím a pro Čechy je to neobvyklý zážitek. I přes bezpečnostní problémy ale patří Rio mezi oblíbené turistické cíle.
  4. Kopec, socha, lanovka. A ten výhled! Rio de Janeiro má tak zajímavý výškový profil, že podobný byste v jiném městě hledali těžko. Corcovado – česky Hrbáč – je 710 m vysoký vrchol nad městem, nahoře stojí známá socha Krista Vykupitele. Cestou nahoru – ať už stoupáte pěšky nebo jedete vláčkem – protínáte Národní park Tijuca. 
  5. Socha Krista – div světa. Na vrcholu Corcovada se nachází socha Krista Vykupitele (Cristo Redentor) ve známé pozici s rozepjatýma rukama. V roce 2007 se symbol Rio de Janeira stal jedním ze sedmi novodobých divů světa. Tuto sochu si roku 1921 objednala arcidiecéze Rio de Janeiro. Je dílem francouzského sochaře Maximiliena Paula Landowského. Ozářená socha je i krásnou noční podívanou. S podstavcem měří na výšku 39,6 metrů, váží 1145 tun.
  6. Fotbal? Pořádný fotbal! Brazilci fotbal milují a v Riu najdete jeden z největších fotbalových stadionů světa s názvem Maracanã. Byl postaven v roce 1950 pro mistrovství světa, tehdy zde zápasy sledovalo až 200 tisíc fanoušků. Stadionu se říká „chrám bohů“. Určitě jej uvidíme při olympiádě. 
  7. Půvabný žlutý tramvajový vagon. Zajímavý zážitkem je jízda rozvrzanou tramvají historickou čtvrtí Santa Teresa. Místní obyvatelé za jízdy nastupují i vystupují a to nehledě na to, že tramvaj mnohdy projíždí skutečně strmými uličkami krásné koloniální části města. Zajímavé je, že jízda je zdarma. Občas nefunguje, jízdní řád se nedodržuje a jízda je všechno ostatní kromě nudy.  
  8. Ráj graffiti a streetartu. V oboru pouličního umění zaujímají riodejaneirští umělci významnou úlohu a na jejich díla se jezdí dívat celý svět. Pouliční plátna poskytují v bohaté míře právě chudinské čtvrti – opěrné zdi, betonové mosty a fasády továrních hal. Streetartoví umělci pocházejí vesměs z nejchudších vrstev obyvatelstva, protože ve favelách mají méně možností se uplatnit. 
  9. Hojnost tropického ovoce a ráj míchaných nápojů. Všichni pijí míchané nápoje, šťávy a džusy. Připravují se na ulici i doma, na pláži i v kanceláři. Dejte si také, navštivte rozhodně jeden z džusových barů.
  10. Sport v Riu. Nejen, že budete tančit, vy budete i chodit po národních parcích, běhat po plážích, plavat v moři, lézt po skalách, létat na padácích. A až padnete v hotelu unavení do postele, zapněte si televizi a podívejte se na... fotbal :)   

Speciál o Rio de Janeiru

Použité fotografie: marchello74 / Shutterstock.com, archiv Letuška