Cestujeme po světě

Poprvé do Jižní Ameriky: Rady, tipy, kdy a kam letět

Vydáno 15. 9. 2016 | Letuška.cz Redakce
Toužíte letět do Jižní Ameriky? Připravili jsme průvodce pro cestovatele, kteří tento kontinent navštíví poprvé.

Poprvé do Jižní Ameriky: Rady, tipy, kdy a kam letět

Letíte poprvé do Jižní Ameriky? Máme pro vás náruč praktických informací, které by se vám na cestě mohly hodit. Už jste četli obdobné tipy na cestu po Asii? Přečtěte si je ZDE Výhodou letu do Jižní Ameriky je, že my Češi na tomto kontinentu takřka nepotřebujeme vízum, díky tomu je možné plánovat návštěvu více jihoamerických zemí. Do kterých zemí je třeba vízum vyřídit, najdete na mapě ZDE A vám zbývá jen najít si levnou letenku do Jižní Ameriky

Velkou výhodou je, pokud umíte španělsky, domluvíte se totiž ve většině jihoamerických zemí. V Brazílii se hovoří portugalsky. Spojovníkem vaší cesty bude jistě jihoamerická příroda, ta je velklepá. Jen v Brazílii najdete tři sta národních parků. Na žádném jiném místě na světě nenajdete unikátní památky Inků. Protože zaplatíte za letenku významný obnos, naplánujte si pro dovolenou nejméně 14 dní. 

Co můžete zažít jen v Jižní Americe

Které zážitky nenajdete nikde jinde než v exotické Jižní Americe? Můžete navštívit například rozsáhlé pouště na břehu moře v Peru a Chile. A jak může vyprahlá souš u vody vzniknout? Za tento úkaz může studený Humboldtův (nebo Peruánský) proud, který ochlazuje vzduch proudící z moře a přináší minimum páry. Pobřežní vegetace přežívá jen díky mlze, která se tu tvoří. Na poušti Atacama neprší i desítky let.

Dalším klimatickým fenoménem jsou letní bouřky v tropech a celé Amazonii. Ostatně Amazonskému pralesu se říká klimatizace planety. Na soutoku Amazonky a řeky Rio Negro můžete sledovat další přírodní unikát: dvoubarevnou vodu. Žluto-šedá voda Amazonky se mísí s čistou a tmavou vodou řeky Rio Negro a než se obě tekutiny dokonale propojí a smíchají v jednu, můžete na několika kilometrech tento dvoubarevný unikát pozorovat. Přečtěte si také 10 zajímavostí o Rio de Janeiru

9 rad před cestou do Jižní Ameriky

 1. Ať o vás vždy vědí vaši blízcí. Dejte vždy vědět domů, kde jste a že cestujete podle předem sestaveného itineráře. Zaregistrujte se do systému DROZD, který zajišťuje Ministerstvo zahraničí České republiky. Více je ZDE
 2. Zkontrolujte si povolení a víza. Podívejte se na aktuální informace o všech dokumentech, které při cestování do zahraničí potřebujete. Více na našem portálu Viza.cz
 3. Lékařská prohlídka. Zajděte za svým praktickým lékařem a konzultujte s ním všechna specifika cesty do Jižní Ameriky, poradí vám, jak se vypořádat se změnou počasí, posunem času nebo očkováním. Také vám zodpoví všechny otázky k viru zika, který se v Jižní Americe vyskytuje. Doporučujeme alespoň základní očkování – vakcinace proti žluté zimnici, břišnímu tyfu, hepatitidě, popřípadě vzteklině. Zeptejte se lékaře, zda je platné vaše očkování proti tetanu.
 4. Jižní Amerika je jiná, počítejte s tím. Je dravá, nespoutaná, nevypočitatelná. Ale je tu nádherná příroda, pestrý národnostní mix obyvatel a mnoho krásných památek. 
 5. Vezměte si s sebou tištěného průvodce. Může vám to pomoci například v odlehlých oblastech při komunikaci s místními. Pozor, turisté obvykle platí vyšší ceny.    
 6. Dobře si prostudujte, kam jedete. Čím víc budete mít informací, tím lépe se připravíte na kulturní rozdíly a situace, které vás mohou potkat – zejména v ulicích metropolí nebo na jihoamerickém venkově. 
 7. Okopírujte si dokumenty, rozdělte peníze. Před cestou si pořiďte kopie veškerých cestovních dokumentů, ať už se jedná o letenky či pasy. Rozdělte si peníze na menší částky a nenoste celý obnos na jednom místě. Nevytahujte peněženku na ulici. Oblečení volte spíš prosté, nedávejte na odiv luxus. 
 8. Všechno, co jste se dosud naučili, nemusí platit v Jižní Americe. 

Specifika na cestách do Jižní Ameriky

 • Cestování po Jižní Americe. Cestování letadlem si pravděpodobně užijete víc než v Evropě. V Jižní Americe se hodně létá, pokud cestujete na vlastní pěst, rozhodně vás čekají přesuny autobusem. A bude to svérázná jízda, hodně se troubí a řidič pouští hodně nahlas hudbu. Naloženo bude až po střechu a o jízdné pravděpodobně budete smlouvat. Předpokládá se, že za jízdenku jako turista zaplatíte víc než místní. V Jižní Americe jsou i běžné vlaky s dobrým komfortem. Pokud si chcete půjčit auto nebo motorku, vždy vezte s sebou i zásobu paliva – benzinek není tolik jako u nás a můžete se stát "rukojmími", kteří za služby zaplatí mnohem vyšší cenu. Nevozte s sebou cennosti a příliš velkou hotovost, hlídejte si neustále svá zavazadla.    
 • Aspoň pár slov španělsky. S angličtinou zejména na jihoamerickém venkově příliš nepochodíte. Doporučujeme vzít si s sebou slovník a naučit se dopředu pár frází ve španělštině. Brazilci mluví portugalsky.       
 • Vyšší ceny o svátcích. O Vánocích, Velikonocích nebo v době karnevalu se ceny služeb, zboží i letenek výrazně zvedají. Pokud máte omezený rozpočet, raději se těmto termínům vyhněte. 
 • Smlouvání. Pro Evropany je zpočátku těžké pochopit, že se smlouvá, zejména na tržištích, na ulici nebo v malých krámcích. Je těžké dopředu určit, kolik vlastně máte zaplatit. Stanovte si dopředu limit a nestyďte se říct, že zboží nebo službu vůbec nechcete.
 • Prodavači jsou všude. V autobuse, ve vlaku, na ulici. Zvyknete si, nebojte se, nekupujte všechno a hned.    
 • Lidé. Možná vás překvapí, že lidé znají české (nebo československé) výrobky – tužky Koh-i-noor, boty Baťa. V Jižní Americe také žije hodně krajanů.  
 • Náboženství. Náboženství v Jižní Americe tvoří většinou římští katolíci, proto vám žádný kulturní šok v této oobalsti nehrozí. Současný papež František je Argentinec. Setkáte se i s lidmi, kteří vyznávají víru původních obyvatel.
 • Vaše bezpečí na cestách. Ve velkých jihoamerických městech – Buenos Aires, Rio de Janeiro a dalších – dodržujte základní bezpečnostní opatření: nenoste u sebe všechny peníze naráz, pořiďte si nenápadný fotoaparát, šperky raději nechte doma v Čechách, choďte ve skupinkách, po setmění se vyhněte temným uličkám, nikdy nechoďte tunelem, peněženku si připravte až u pokladny, nenoste na pláž batohy ani doklady, hlídejte kufry i na letišti nebo v recepci hotelu. Volte neokázalé a spíše prosté oblečení.    
 • Peníze. Doporučujeme neměnit peníze s pouličními směnárníky, mohou mít falešné. Dobře si spočítejte bankovky, které vám vrací například taxikář ve špatně osvětleném nočním taxíku. 
 • Zemětřesení. Například Peru se nachází v oblasti s vysokým stupněm tektonické činnosti a můžete se setkat s občasným zemětřesením. Přečtěte si rady, co dělat. Více je ZDE   

Jídlo, pití a ubytování v Jižní Americe

 • Musíte ochutnat kávu. Jste přece v kávovém království. Doporučujeme navštívit i jednu z kávových farem.   
 • Ubytování raději dopředu. Pokud se chcete vyhnout handrkování o cenu, rezervujte si hotel raději dopředu. Hotel vám v Letušce rádi zajistíme. 
 • Jídlo je rozmanité i jednotvárné, podle toho, kudy budete cestovat. Jižní Amerika je obrovská země s tropickým podnebím i místy s vysokou nadmořskou výškou. Jistě ochutnáte čerstvé exotické ovoce a nejrůznější nápoje z nich. Kukuřice, fazole – to jsou suroviny, se kterými se na talíři určitě setkáte. Také se těšte na ryby a mořské plody.
 • Hojnost tropického ovoce a ráj míchaných nápojů. Všichni pijí míchané nápoje, šťávy a džusy. Připravují se na ulici i doma, na pláži i v kanceláři. Dejte si také, navštivte rozhodně jeden z džusových barů.

Virus zika a jiná zdravotní rizika v Jižní Americe

 • Virus zika. Virus je znám už od roku 1947. V roce 2015 se významně vyskytl v Latinské Americe na podzim téhož roku i v Brazílii a postupně se šíří dál. Virus pravděpodobně způsobuje mikrocefalii – degenerativní omezení růstu mozku. Je tedy velmi nebezpečný zejména pro těhotné ženy. Virus přenáší komár, příznaky jsou podobné jako u chřipky včetně bolesti kloubů a odezní do osmi dnů. Léky zatím neexistují, prevence je vyvarovat se štípnutí komárem.  
 • Pozor na výškovou nemoc. V Jižní Americe jsou úchvatné hory, pozor na výškovou nemoc. Při treku můžete vystoupat až nad hranici 5 000 metrů. Je tu hodně řídký vzduch, dopřejte si dostatek času na aklimatizaci, minimálně tři dny.
 • Nezapomeňte na očkování. Veškeré aktuální informace o povinném i doporučovaném očkování má váš praktický lékař a poradí vám, kam se obrátit. 
 • Pijte jen balenou vodu. Pokud to půjde pochopitelně. Nebalenou vodu se snažte pít vždy jen převařenou. Nedávejte si led v restauraci, nevíte, z jakého zdroje je. Přečtěte si o brčku, které čistí vodu i z kaluže
 • Může vás překvapit dusno. Mnohé části Jižní Ameriky jsou v tropickém pásmu, může vás překvapit dusno a vysoká vlhkost. Hodně pijte a odpočívejte. 
 • Průjmy. Osobní lékárnička je nutná, nezapomeňte na protiprůjmové léky.
 • Slunce a tropické podnebí. Dopředu si zjistěte, jaké je v cíli vaší cesty aktuální počasí, doporučujeme odkaz ZDE Vezměte si vzdušné oblečení a vždy skryjte hlavu před sluníčkem. Hodně pijte.  

Tipy Letušky: výběr jihoamerických zemí

Země
Proč zrovna sem
Tip Letušky
Oblíbená sezona
Chile
bezpečno, krásná příroda, víno
Velikonoční ostrov
od září do února
Kolumbie
salsa, pobřeží dvou oceánů, Cartagena
kávové plantáže v Salentu
od prosince do ledna
Ekvádor
hory, termální lázně, banánové plantáže
město Cuence
od prosince do března
Argentina
argentinské maso, tango, vodopády Iguacu, architektura
Patagonie
od prosince do května
Brazílie
vodopády Iguacu, Rio de Janeiro, 300 národních parků
noc v eco lodges v pralese
celý rok
Peru
Machu Picchu, památky Inků, hory 
vodopád Gocta
od června do září
Bolívie
unikátní příroda, adrenalinové cestování po silnici, tip pro dobrodružné povahy
náhorní plošina Altiplano
od června do září

Otázky na poslední chvíli 

 1. Jaká je aktuální situace v Jižní Americe? Veškeré situace monitoruje Ministerstvo zahraničních věcí, vše najdete ZDE 
 2. Máte s sebou i řidičský průkaz? Nikdy nevíte, jestli si nepůjčíte i auto. 
 3. Zastupitelský úřad: víte, kde je? Zapište si adresu a telefonní číslo, pokud ztratíte pas, bude se hodit. 
 4. Letenky do Jižní Ameriky si můžete vybrat podle ceny i termínu na naší mapě letenek

Více o Jižní Americe