Cestujeme po světě

Poprvé do Jižní Ameriky: Rady, tipy, kdy a kam letět

Aktualizováno 19. 9. 2019 | Letuška.cz Redakce
Toužíte letět do Jižní Ameriky? Připravili jsme průvodce pro cestovatele, kteří tento kontinent navštíví poprvé.

Poprvé do Jižní Ameriky: Rady, tipy, kdy a kam letět

image

Letíte poprvé do Jižní Ameriky? Máme pro vás náruč praktických informací, které by se vám na cestě mohly hodit. Už jste četli obdobné tipy na cestu po Asii? Přečtěte si je ZDE Výhodou letu do Jižní Ameriky je, že my Češi na tomto kontinentu takřka nepotřebujeme vízum, díky tomu je možné plánovat návštěvu více jihoamerických zemí. Do kterých zemí je třeba vízum vyřídit, najdete na mapě ZDE A vám zbývá jen najít si levnou letenku do Jižní Ameriky

Velkou výhodou je, pokud umíte španělsky, domluvíte se totiž ve většině jihoamerických zemí. V Brazílii se hovoří portugalsky. Spojovníkem vaší cesty bude jistě jihoamerická příroda, ta je velklepá. Jen v Brazílii najdete tři sta národních parků. Na žádném jiném místě na světě nenajdete unikátní památky Inků. Protože zaplatíte za letenku významný obnos, naplánujte si pro dovolenou nejméně 14 dní. 

Co můžete zažít jen v Jižní Americe

image

Které zážitky nenajdete nikde jinde než v exotické Jižní Americe? Můžete navštívit například rozsáhlé pouště na břehu moře v Peru a Chile. A jak může vyprahlá souš u vody vzniknout? Za tento úkaz může studený Humboldtův (nebo Peruánský) proud, který ochlazuje vzduch proudící z moře a přináší minimum páry. Pobřežní vegetace přežívá jen díky mlze, která se tu tvoří. Na poušti Atacama neprší i desítky let.

Dalším klimatickým fenoménem jsou letní bouřky v tropech a celé Amazonii. Ostatně Amazonskému pralesu se říká klimatizace planety. Na soutoku Amazonky a řeky Rio Negro můžete sledovat další přírodní unikát: dvoubarevnou vodu. Žluto-šedá voda Amazonky se mísí s čistou a tmavou vodou řeky Rio Negro a než se obě tekutiny dokonale propojí a smíchají v jednu, můžete na několika kilometrech tento dvoubarevný unikát pozorovat. Přečtěte si také 10 zajímavostí o Rio de Janeiru

9 rad před cestou do Jižní Ameriky

image
 1. Ať o vás vždy vědí vaši blízcí. Dejte vždy vědět domů, kde jste a že cestujete podle předem sestaveného itineráře. Zaregistrujte se do systému DROZD, který zajišťuje Ministerstvo zahraničí České republiky. Více je ZDE
 2. Zkontrolujte si povolení a víza. Podívejte se na aktuální informace o všech dokumentech, které při cestování do zahraničí potřebujete. Více na našem portálu Viza.cz
 3. Lékařská prohlídka. Zajděte za svým praktickým lékařem a konzultujte s ním všechna specifika cesty do Jižní Ameriky, poradí vám, jak se vypořádat se změnou počasí, posunem času nebo očkováním. Také vám zodpoví všechny otázky k viru zika, který se v Jižní Americe vyskytuje. Doporučujeme alespoň základní očkování – vakcinace proti žluté zimnici, břišnímu tyfu, hepatitidě, popřípadě vzteklině. Zeptejte se lékaře, zda je platné vaše očkování proti tetanu.
 4. Jižní Amerika je jiná, počítejte s tím. Je dravá, nespoutaná, nevypočitatelná. Ale je tu nádherná příroda, pestrý národnostní mix obyvatel a mnoho krásných památek. 
 5. Vezměte si s sebou tištěného průvodce. Může vám to pomoci například v odlehlých oblastech při komunikaci s místními. Pozor, turisté obvykle platí vyšší ceny.    
 6. Dobře si prostudujte, kam jedete. Čím víc budete mít informací, tím lépe se připravíte na kulturní rozdíly a situace, které vás mohou potkat – zejména v ulicích metropolí nebo na jihoamerickém venkově. 
 7. Okopírujte si dokumenty, rozdělte peníze. Před cestou si pořiďte kopie veškerých cestovních dokumentů, ať už se jedná o letenky či pasy. Rozdělte si peníze na menší částky a nenoste celý obnos na jednom místě. Nevytahujte peněženku na ulici. Oblečení volte spíš prosté, nedávejte na odiv luxus. 
 8. Uložte si číslo do Letušky 234 704 901. Pomůžeme vám nejen s letenkami, ale i v adrenalinových situacích.  
 9. Všechno, co jste se dosud naučili, nemusí platit v Jižní Americe. 

Specifika na cestách do Jižní Ameriky

image
 • Cestování po Jižní Americe. Cestování letadlem si pravděpodobně užijete víc než v Evropě. V Jižní Americe se hodně létá, pokud cestujete na vlastní pěst, rozhodně vás čekají přesuny autobusem. A bude to svérázná jízda, hodně se troubí a řidič pouští hodně nahlas hudbu. Naloženo bude až po střechu a o jízdné pravděpodobně budete smlouvat. Předpokládá se, že za jízdenku jako turista zaplatíte víc než místní. V Jižní Americe jsou i běžné vlaky s dobrým komfortem. Pokud si chcete půjčit auto nebo motorku, vždy vezte s sebou i zásobu paliva – benzinek není tolik jako u nás a můžete se stát "rukojmími", kteří za služby zaplatí mnohem vyšší cenu. Nevozte s sebou cennosti a příliš velkou hotovost, hlídejte si neustále svá zavazadla.    
 • Aspoň pár slov španělsky. S angličtinou zejména na jihoamerickém venkově příliš nepochodíte. Doporučujeme vzít si s sebou slo