Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Amsterdam

Vydáno 7. 12. 2022 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Amsterdamu se s Letuškou podělil Jan Syruček

Proč Amsterdam

Amsterdam

Půvabné město, kterému se přezdívá Benátky severu, je vzdálené jen hodinu letu od Prahy, a je tak ideální destinací na víkendový výlet.

Z letiště do města

Amsterdam

Letiště je s centrem města propojeno vlakovým spojením, takže z terminálu se můžete pohodlně a za dobrou cenu dostat přímo do centra města. Popřípadě samozřejmě i taxíkem nebo Uberem, jedná se ale o značně dražší variantu, která ale se při velmi brzkém/pozdním příletu může vyplatit.

Bydlení

Amsterdam

Amsterdam je oblíbenou turistickou destinací, takže nabízí velkou škálu různých druhů a typů ubytování. Doporučuji si to své vybrat a zabookovat co nejdříve, protože ceny rychle šplhají nahoru. Pro ten pravý amsterodamský zážitek doporučuji ubytování u kanálu, díky kterému je město skvěle propojeno.

Muzea

Amsterdam

V hlavním městě Nizozemska naleznete hned několik muzeí, a to nejen na výtvarné umění. Za návštěvu určitě stojí legendární Van Goghovo Muzeum, největší nizozemské muzeum Rijksmuseum, galerie zaměřená na současnou tvorbu (včetně NFT) Moco Museum. Pokud nejste fanoušci moderního umění, ale spíše umění vaření piva, pak doporučuji absolvovat Heineken Experience. V původní budově pivovaru se nachází interaktivní expozice, ve které můžete několikrát ochutnat i legendární holandské pivo.

Restaurace a bary

Amsterdam

Kromě galerií a muzeí doporučuji prozkoumat i místní kavárny, restaurace a bary. Nejsilnější a nejchutnější gastronomický zážitek zanechal Vegan Junk Food Bar. Tato veganská restaurace zcela jistě nadchne nejen milovníky rostlinné stravy, ale úplně všechny. Doporučuji degustační talíř, v rámci kterého ochutnáte “krevety”, “masové kuličky” a mnoho dalšího v naprosto věrohodné a dokonalé chuti.

Výborným místem na zcela reálný masový steak je například CAU Steakhouse, který je v sousedství Red District. 

Coffee Shopy

Amsterdam

Nebudu ohledně tohoto tématu chodit jako okolo horké kaše, a tak rovnou předávám tipy. Pokud chcete vyzkoušet typické holandské “cookies”, “brownies” nebo si dát prostě “jedničku”, tak máte celou řadu možností. Turisticky známé a legendární jsou například pobočky The Bulldog, které jsou zároveň i velkými party místy nebo známý Smokey, kde si můžete objednat i mléčný koktejl. Pokud ale nejste fanoušci turistických míst, toto město pochopitelně nabízí i řadu více skrytých podniků jako například indie Coffeeshop Free I.

Volný čas

Amsterdam

Díky svému geografickému rozložení je Amsterdam skvělým místem jak pro pěší procházky, tak pro projížďky na kole. Nizozemci tu vybudovali sofistikovanou a bezpečnou síť cyklostezek i chodníků, a tak nabízí řadu možností. Pochopitelně nechybí ani hustá síť vodních kanálů, což je také způsob cestování po Amsterdamu, který jistě stojí za vyzkoušení. 

Shrnutí

Amsterdam

Amsterdam zcela jistě doporučuji každému, v jakémkoliv věku i s jakýmikoliv zájmy. Každý si v tomto půvabném místě najde to své. Díky své vzdálenosti od Prahy je zcela jistě ideálním místem na krátký výlet.