Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Budapešť

Vydáno 1. 12. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Budapešti se s Letuškou podělil Jan Syruček

Proč Budapešť

Budapešť

Jedno z bývalých hlavních měst Rakouska-Uherska nabízí mnoho zážitků a dobrodružství, která jsou letecky vzdálená cca hodinku od Prahy. S přáteli jsme se rozhodli strávit jeden z prodloužených říjnových víkendů v tomto maďarském “dvojměstě”. Rád bych se podělil o tipy, které by se snad mohly někomu před cestou do této metropole hodit.

Město tu nerozděluje, nýbrž naopak spojuje, řeka Dunaj. A spojuje rovnou dvě historická města, kterými jsou Budín (Buda) a Pešť (Pest). Významné pamětihodnosti jsou tak rozdělené na jednotlivé břehy.

Lázně

Budapešť

Samozřejmě jako první musím začít tím, co je pro maďarské výlety a dovolené to nejtypičtější. V Budapešti se všechny lázně a prameny nacházejí v části města Buda – Budín. Určitě se mi, zvláště před první cestou, vyplatilo strávit trochu času rešerší, jaké lázně jsou pro mě ty nejlepší. Našel jsem tu různé typy – od komorních městských lázní s neopakovatelným geniem loci (Király) až po obrovské a turisticky nejpopulárnější (Széchenyi) a mnoho takzvaně “mezi nimi”. My jsme se nakonec rozhodli pro návštěvu Gellert a Rudas. 

Gellert

Budapešť

Historické lázně Gellert připomínají svou palácovou estetikou Wes Andersonovský Grand Hotel Budapest. Uvnitř tohoto paláce se nachází jak vnitřní plavecký bazén, tak termální prameny, sauny, horké páry, i venkovní areál, který je doplněn restaurací a barem. Tento objekt prošel velkou rekonstrukcí, bohužel ale v minulém století, a tak jeho oslnivá architektura není úplně zřejmá.

Rudas

Budapešť

Tyto lázně se nacházejí jen kousek od lázní Gellert a nabízejí docela jiný zážitek. Jsou to jedny z nejnovějších městských lázní. Uvnitř je kromě řady moderních termálních bazénků a bazénů také velký komplex saun a horkých pár. Rudas nabízí ale i velmi historickou část, která je více než 450 let stará, a to jsou původní turecké lázně. Uvnitř jsem se cítil jak za doby osmanské říše. Čas zde lze trávit v kromě několika saun a bazénů, také pod kopulí hlavní budovy, do které až magicky prochází denní světlo. Dalším originálním místem je horní terasa nové části lázní, na které je kromě baru také jacuzzi, ze které je malebný výhled na celé město. Tento až romantický zážitek je nejlepší v noci – což je také jedna z unikátních možností Rudasu, který jako jediný nabízí i noční víkendový vstup (od 22:00-3:00).

Všechny lázně jsou městské, a tak kompletní informace včetně možnosti nákupu vstupenek on-line je k dispozici na jednom webu.

S sebou vlastní ručník a pantofle/žabky!

Jídlo

Budapešť

Ano, u mě je vždy neoddělitelnou součástí každého výletu i gastroturistika! A tak jsem poprosil o pár tipů moji kamarádku Lan, která má podniky v Budapešti prochozené snad úplně všechny! Tady je seznam originálních skvělých míst, které jsem navštívil, a kde jsem našel nejen tradiční maďarskou kuchyni!

Uličky v okolí Madách Trade Center

Budapešť

Kousek od Madách Trade Center je ulice, respektive pár propojených uliček a pasáží, které nabízí mnoho zážitků. Ochutnali jsme zde výbornou pizzu (Moto Pizza), nakoupili staré vintage předměty i ručně dělané šperky a také zašli na skvělou kávu a osvěžující drink. Každý si zde vybere, dokonce i milovníci arkádových her!

Karaván

Budapešť

Malý trh, na kterém se nachází hlavně moderní pojetí maďarské kuchyně. Výborné langoše, které kromě klasické česnekovo-sýrovo-kečupové variace, nabízejí také v novém kabátu, ať už s rukolou, ovčím sýrem nebo třeba i jako hamburger. Potkali jsme zde i gulášový truck, truck s hranolky či na nápoje. Ideální na “degustační” večeři.

Cirkusz

Budapešť

Protože jsme milovníci brunchů, museli jsme sem zavítat. Je to nejen nejlepší místo na brunch v celém Maďarsku, ale také tento podnik patří dlouhodobě podle Trip Advisoru mezi 25 těch nejlepších brunchů na světě a letos se zařadil mezi 1 % nejlépe hodnocených restaurací světa. Protože pověst toto místo předchází, je také potřeba vždy počítat s velkou, dlouhou frontou (cca 1,5 hodiny). Doporučuji tak s sebou nějakou svačinku, my jsme nakonec zvolili japonské pivo Asahi.

Mazel Tov

Budapešť

V srdci židovské čtvrti Budapeště jsme narazili na výbornou restauraci s unikátní atmosférou, a hlavně naprosto skvělým izraelským jídlem. Kromě bohaté variace předkrmů a hlavních jídel tu nabízejí i různé kombinace menu. Rezervace zde není potřeba. Výborně jsme se najedli a díky chutím přesunuli až na Blízký Východ.

Cake Shop

Budapešť

Malá řemeslná pekárnička, ve které jsem našel ty nejvíce rozkošné zákusky a dezerty ve městě! Jen pár metrů od ikonického ruského kola se podávají dortíky, sušenky a všechny podobné sladké dobroty, u kterých se šálkem kávy lze sledovat paní pekařku připravovat další a další.

Ubytování

Budapešť

Prodloužený víkend jsme se rozhodli si pořádně užít, a tak jsme se ubytovali v hotelu Marriott. Veliká výhoda tohoto hotelu je v tom, že všechny jeho pokoje mají výhled na řeku. V praxi to znamená, že celoprosklená zeď pokoje umožňuje dechberoucí a stále se měnící výhledy na mosty přes Dunaj i hrad. 

Marriott je také vyhlášeným pro své výborné snídaně. Protože jsme milovníci hotelových snídaní, přišli jsme si tu zcela na své – autentické maďarské omelety, vafle, palačinky, čerstvé saláty, ryby, teplé pečivo a mnoho dalšího, co nás zasytilo na celý den!

Turistické cíle

Budapešť

A samozřejmě nabízím i několik tipů, za jakými pamětihodnostmi vyrazit! Určitě stojí za to se vydat k budově parlamentu – monumentální stavba, z jejíhož okolí je krásný výhled na město. I kvůli velkému prázdnému náměstí tu je snad vždy ledový vítr. Po zahřátí v jedné z nedalekých kaváren jsme navštívili památník židovských obětí 2. světové války, který se nachází na náplavce Dunaje, kousek od budovy parlamentu. Na břehu se stále nachází boty, které jsou stálou připomínkou těch, kteří se z transportů už nikdy nevrátili.

V docházkové vzdálenosti se nachází i bazilika svatého Štěpána. Určitě stojí za návštěvu, ale pozor – neberou zde karty! Další sakrální památkou je velká synagoga, která svou monumentálností upoutala naši pozornost.

My jsme si ještě v rámci výletu vyrazili na vyhlídkové ruské kolo v parku a pak na noční projížďku lodí po Dunaji.