Tipy Letušky

7 velkých výletů nejen pro dvě romantičky

Vydáno 11. 3. 2016 | Letuška.cz Redakce
Propásli jste MDŽ? Nevadí, třeba stihnete dopřát si výlet na Den matek. Naše tipy ale berte s nadsázkou, stejně dobře se na všech místech budete cítit i s partnerem.

7 velkých výletů nejen pro dvě romantičky

Ve dvou se to dobře táhne. O to lépe, když vezmete svou spřízněnou duši na romantickou výpravu do neznámé krajiny. Popadněte svou kamarádku, maminku, babičku či dceru a dopřejte si trochu času probrat všechny dívčí věci. Vybrali jsme pro vás sedm zajímavých míst, kam se vypravit na dámskou jízdu. Nebo prostě dovolenou ve dvou.  
 

1. Dovolená v Biarritzu s Coco Chanel

Francouzské přímořské letovisko Biarritz bylo svého času hřištěm smetánky z Francie i nedalekého Španělska. Město leží pouze jedenáct kilometrů od španělských hranic, jsou v něm dvě luxusní kasina, zdobené paláce a nejluxusnější hotel Francie – Hotel du Palais. Není divu, že Coco Chanel si vybrala Biarritz pro otevření jednoho ze svých prvních butiků a také zde nějaký čas žila. Letenky do Biarritzu si můžete vybrat u nás na Letušce. Na pobřeží je nespočet krásných výhledů na moře, které svádí k pozorování západu slunce. Za vidění stojí místní kostely, například romantický Sv. Martin blízko pláže. Něco přes tři hodiny vám pak zabere výlet na jeden z nejkrásnějších hradů světa – pohádkový Carcassonne.

2. Sezona hudebních festivalů je tady!

Hudební festival Coachella v Kalifornii se stal v Americe i zahraničí pojmem. Jednak díky zvučnými jmény nabitému programu, ale také díky nezaměnitelnému stylu oblékání festivalových návštěvníků. Zejména dívky se ve festivalové módě opravdu vyžívají – tradiční Coachella outfit se skládá z džínových kraťasů do pasu, bílého topu či košilky, síťkované halenky a koruny z pestrobarevných květů. Coachella se koná vždy dva dubnové víkendy, termíny v sezoně 2016 připadají na 15. – 17. dubna a 22. – 24. dubna.

Pokud se vám nechce platit za letenky do USA, zůstaňte v Evropě, lépe řečeno: přesuňte se do Velké Británie. Hudební festival v Glastonbury je každoročním příslibem nespoutané zábavy. Již od svého založení v roce 1970 láká tisíce návštěvníků, v minulém roce festival navštívilo 175 000 lidí. Glastonbury Festival se na vás těší od 22. do 26. června 2016.

3. Blahodárná káva a lázně v Budapešti

Město na Dunaji se kromě obrovského množství památek může pyšnit i 127 termálními prameny. Každý den z nich vyvěrá zhruba 70 milionů litrů vody a ty plní něco přes třicet lázní a bazénů. Ve většině lázní se mluví pouze maďarsky a platí zde různá zvláštní pravidla, doporučujeme proto začít svůj relax v těch známějších z nich. Například nejstarším lázeňským hotelem Gellért, jehož podmanivá krása a všudypřítomná aura klidu zláká k odpočinku a lenošení snad každého. Hotel je vyzdoben v okázalém secesním stylu a mezi hlavní lákadla patří venkovní bazén s vlnobitím a perličková koupel. Pokud si chcete dopřát opravdové uvolnění, vyzkoušejte Královské lázně z 16. století. Výhodou je, že zde nebudete potřebovat plavky – dle tradice se do těchto lázní vstupuje bez jakéhokoliv oblečení. Nemusíte se bát nepříjemného okukování, lázně jsou totiž pro muže a ženy přístupné v odlišné dny. Přečtěte si další tipy na dovolenou v lázních.   
 
A když už budete plni dojmů, odměňte se za úspěšnou relaxaci dobrou kávou v některém z designových podniků – Budapešť v posledních letech slaví velké obrození kavárenské kultury a při toulkách tak narazíte na velmi stylové kavárny. Doporučujeme například kavárnu Fekete, která se nachází uvnitř krásného dvorního traktu. Další z vyhledávaných podniků je Tamp & Pull Espresso Bar, kde se o vás postarají profesionální baristé v příjemném prostředí. Pokud se do Budapešti vypravíte v létě, určitě zamiřte alespoň na jeden den na Sziget festival – jednu z nejlepších hudebních akcí v Evropě.
 

4. Nákupy v Miláně

Milán je tepající módní metropolí stmelující známé módní značky, progresivní mladé designery i úplně nová kreativní studia. Snad nikde jinde není přechod nových trendů z mol na ulice tak plynulý. Letenky do Milána vás přenesou do módního ráje. Až budete dostatečně znaveni nakupováním, můžete navštívit některé z nespočtu milánských památek. Můžete například naživo vidět Poslední večeři od Leonarda da Vinciho, nebo navštívit kteroukoliv z desítek uměleckých galerií. Nemusíte nutně patřit k shopaholikům, či být módní kritičkou z povolání – milánský vzduch je prosycený módou a atmosféra města vás snadno strhne k nakupování. Které nákupní galerie určitě neminout? 
 
Galleria Vittorio Emanuele II
Všudypřítomné sklo, kov a hladký mramor dělají z jednoho z nejstarších nákupních domů na světě učiněný chrám. Ve výlohách můžete obdivovat kousky od velkých jmen – Louis Vuitton, Prada i Versace. Galerii se také přezdívá „milánský obývák“ a potkáte zde byznysmeny v oblecích, babičky s psíky v kostýmcích nebo dámy sedící při kávě. Pokud si ale budete chtít dopřát kapučíno přímo v galerii, připravte si nejméně deset euro. 
  • Adresa: Mezi Piazza del Duomo a Piazza della Scala
Il Savagente
Tři patra módy pro muže a ženy, pečlivě tříděné dle barev i stylu – to je galerie Il Savagente. V tomto nákupním domě najdete oblečení snad pro každou příležitost, možná i proto jeho jméno v překladu znamená „zachránce“. 
  • Adresa: Via Fratelli Bronzetti 16, East
Basement
Jak samotný název napovídá (Basement - Sklep), tento nákupní prostor budete muset hledat v podzemí. Najdete zde pouze dámské oblečení, zato se slevami 50 – 70 %. Najdete tu mimo jiné oblečení od značek Dolce & Gabana, Prada či Yves Saint Laurent. 
  • Adresa: Via Senato 15, Centre

5. Města schovaná pod štíty hor

Čas od času je potřeba úplně vypnout a pročistit hlavu od každodenních stresů. Jedním z nejlepších způsobů je rozhodně pobyt v horských oblastech. Čerstvý vzduch, nezkrotná příroda a dech beroucí rozhledy dají mysli na nějaký čas zapomenout na všední starosti. Vypravte se s kamarádkou do některého z podhorských městeček a nechte se okouzlit jejich půvabem. 
 
Reine v Norsku
Malebná vesnička na samém okraji norského souostroví Lofoty bývá často prohlašována za nejhezčí vesnici Norska. Najdete ji na úpatí hory Reinebringen a je obklopena vodní hladinou. Na pobřeží se tísní drobné červenobílé domečky rybářů, dlouhé loděnice a mola. Vesnice má něco přes 300 obyvatel a hlavním zdroje obživy zůstává rybolov a turismus. Okolí městečka svádí k dlouhým procházkám a výšlapům. Letenky do Norska najdete u nás na Letušce. 
 
Aspen v Coloradu
Nejlidnatější město v Pitkin County v Coloradu se může pyšnit krásnými kulisami Skalistých hor. Město je vyhlášené pro prvotřídní lyžařské centrum i nesčetné relaxační zařízení. Oproti jiným podhorským městům zde najdete všechny moderní vymoženosti a celkově je tu dost živo.
 
Queenstown na Novém Zélandu 
Novozélandská příroda je proslulá po celém světě a ve městě Queenstown ji jistě naplno oceníte. Pokud máte letenku na Nový Zélend, udělejte si výlet. Město se rozkládá podél jezera Wakatipu, které je nejdelším jezerem na Novém Zélandu. Při výletu do hor můžete vidět vodopády, kaňony a divoké řeky. Queenstown je perfektní především pro sportovce, provozuje se zde lyžování, bungee jumping i kanoistika. Čas od času můžete narazit i na tučňáky.

6. Jóga, sopka, moře a nekonečný klid na Bali

Snad žádné místo nebývá tak často označováno jako ráj na zemi. Cestovatelé o něm mluví jako o místě nekonečného klidu, teplého počasí, dobrého jídla a přívětivých lidí. Není divu, že na ostrově narazíte na českou komunitu, která má něco kolem stovky členů a letenky na Bali jsou tak populární. Hitem posledních sezon je dovolená s jógou. Bali oplývá celou řadou přírodních krás – výšlap na sopku Gunung Batur do nadmořské výšky 1 117 metrů je pro návštěvníky skoro povinností. Za návštěvu stojí i místní chrámy, které jsou klíčem k pochopení místní kultury. Po celodenním chození jistě oceníte krásné pláže a můžete nicnedělajíce pozorovat mistry surfingu. A pokud vás neláká Bali, co třeba dovolená na Bora Bora?

7. Objevte znovu Paříž

Co naplat, hlavní město Francie nadále zůstává jedním z nejromantičtějších měst světa a perfektním cílem cesty pro výpravu se spřízněnou duší. A letenky do Paříže frčí v každé sezoně. Přestože snad všechny památky byly dopodrobna rozebrány v turistických průvodcích, stále zůstává nespočet zákoutí, která znají jen Pařížané a turisti do nich zavítají jen zřídka. Připojte do svého plánu trasy některá z těchto méně známých míst a dopřejte si na malou chvíli cítit se jako pravé Pařížanky.
 
Malá Šrí Lanka – čtvrť La Chapelle
Šrí Lanka? Copak nejsme v Paříži? Nemějte strach, stále jsme ve Francii, nicméně tahle část Paříže vypadá jako z úplně jiné země. Barevné obchody, stánky s exotickým jídlem a všudypřítomná vůně koření, to je ve zkratce čtvrť La Chapelle. Pokud se v Paříži budete pohybovat 28. srpna, nesmíte si nechat ujít místní festival Ganesh
 
Podzemí Paříže
Zapomeňte na nudné expozice se stovkami plánků – tohle muzeum je opravdové dobrodružství! Spatřete Paříž z úplně jiné perspektivy a ponořte se hluboko do jejího podzemí. V nekonečných tunelech budete mít pocit, že pod městem se skrývá ještě minimálně jedna obrovská metropole. V Paříži dokonce funguje velká skupina extrémních průzkumníků, kteří se pomocí tunelů dostávají do dávno zapomenutých částí města a objevují nové a nové prostory. Často se stává, že někteří z těchto moderních objevitelů se už nikdy nevrátí. Vy se ale budete pohybovat pouze po zabezpečených a pečlivě označených trasách a žádné nebezpečí vám tedy nehrozí. Slabším povahám nedoporučujeme před vstupem zhlédnout hororový snímek Pod zemí, který se odehrává právě v pařížských tunelech.  
 
Kryté tržiště
Navštivte market, na kterém nakupují potraviny obyvatelé Paříže. Na výběr jsou stovky čerstvých potravin od lokálních výrobců a garantujeme, že budete mít problém neutratit zde své kapesné. Trh otevírá o půl deváté ráno a mezi speciality patří zdejší čerstvé ryby. Zastřešený trh Marché St. Quentin najdete na adrese: 85Bis Boulevard de Magenta, 75010 Paris.
 

Další tipy Letušky na výlety

Použité fotografie: Botond Horvath, ZRyzner, archiv letuška