Cestujeme po světě

Co všechno musí zvládnout pilot ultralightu?

Vydáno 9. 2. 2015
Expedice, o které sníte za kancelářským stolem. Nastoupit v Příbrami do sportovního letadla, proletět se nad ostrovy Středozemního moře a Východního Atlantiku, naletět 9 tisíc kilometrů a v pořádku přistát zpátky v Příbrami. Letec Jiří Pruša se z takové cesty vrátil před několika dny. "Nemůžete se napít, jen sedíte pevně připoutaní. Díváte se před sebe, kolem sebe, komunikujete s dispečery a musíte letět," vypráví v rozhovoru pro Letušku o náročnosti letu v turbulencích.

"Nad mořem jsem v ultralightu stahoval fotky a psal smsky," vypráví letec Jiří Pruša

image

Přistání v Příbrami. Foto: Pruša.org

Prožil jste na cestě svou krizi? Jak jste ji řešil? Co vám nejvíc pomohlo?

Krizi jsem neměl. Při dlouhé cestě nad mořem, kdy letíte přes 5 hodin, víte, že stovky kilometrů kolem vás není nic jiného než voda. V této chvíli mi pomohl satelitní telefon a různé činnosti. Telefon vysílal automatické polohové zprávy, kde se právě nacházím – to bylo pak vidět na mapě, publikované on-line na serveru iDNES.cz a zároveň jsem s jeho pomocí mohl psát smsky. Taky jsem cestou nad mořem nabíjel baterie kamer a stahoval z nich záběry. To vše mi dávalo pocit, že nejsem úplně sám.

Je létání na ultralightu fyzicky náročné? S čím se nejvíc potýkáte?

image

Přistání v Příbrami. Foto: Prusa.org

Únavná je hlavně délka letu a sluníčko. K tomu se může přidat ještě psychicko-fyzická únava ze silné turbulence. Prožil jsem ji při letu z letiště Dinard v Bretani do Štrasburku. Cesta trvala pět hodin a provázela ji velmi silná turbulence. Nemůžete se téměř ani napít, jen sedíte pevně připoutaní. Díváte se před sebe, kolem sebe, komunikujete s dispečery a musíte letět. V těžkých turbulencích není dobré létat na autopilota, protože by se mohl poškodit.

Jak se na takovou situaci dá připravit?

Jsem dobře připravený z létání na větroni. Jsem zvyklý létat až 9 hodin ve skrčené poloze bez odpočinku a v trvalém pohybu letadla různými směry. Nemohu ale říci, že by pilotování bylo fyzicky náročné. Je ale potřeba být v dobré kondici. Dlouhé sezení po dobu několika hodin bez pohybu může vyvolat různé problémy a bolesti.

Je expedice psychicky náročná? Co bylo nejtěžší?

image

Přistání v Příbrami. Foto: Prusa.org

<