Cestujeme po světě

Indonésie: Nespočet ostrovů plných chutí, starobylé kultury a dechberoucí přírody

Vydáno 26. 9. 2017 | Letuška.cz Redakce
image

Čtvrtý nejlidnatější stát světa se rozléhá na tisících ostrovech a ostrůvků v jihovýchodní Asii a Oceánii. Největším z nich je Borneo, o nějž se Indonésie dělí s Majalsií a Brunejí. Mezi turisty je Indonésie oblíbená - propadli především její přenádherné flóře i fauně, například opičímu lesu na Bali, širokému sportovnímu vyžití a kuchyni, která je stejně tak zdravá, jako lahodná - sestává se především z čerstvých ryb, zeleniny, ořechů a bylinek. 

Mezi vůbec nejnavštěvovanější místa patří balijské vnitrozemní město Ubud a plážová oblast Canggu, kam surfaři jezdí za pořádnými vlnami. Ačkoli se velmi často v souvislosti s Indonésií mluví právě o hinduistickém Bali, i ostatní části země jsou plné zajímavostí a divoké přírody. Jaká nej skrývají indonéské ostrovy? 

JAVÁNSKÉ KULTURNÍ CENTRUM YOGYAKARTA

Indonésie je země s bohatou historií, po jejíchž stopách můžete jít ve městě Yogyakarta na nejlidnatějším ostrově světa Jávě. Během indonéské revoluce ve čtyřicátých letech se metropole stala na několik let hlavním městem země. Tuto funci pozděli převzala Jakarta ležící na témže ostrově, Yogyakarta jako jedno z nejstarších měst v Indonésii ale zůstala střediskem klasické javánské kultury a tradičních řemesel. Vůbec nejoblíbenější atrakcí je palácový komplex Keraton Ngayogyakarta, v němž sídlí sultán a jeho rodina. Za navštívení stojí i buddhistický chrám z osmého století Kalasan. Dávku umění vstřebejte v galerijním komplexu Affandi pojmenovaném podle jednoho z nejznámějších indonéských umělců a vystavěném okolo původního domova malíře. 

ETNICKÝ MIX NA SUMATŘE, OSTROVĚ ORANGUTANŮ

Příroda na Sumatře je jednou z nejbohatších na světě - ne nadarmo je zapsaná na seznamu přírodního bohatství Unesco. V tropickém podnebí lze narazit na ledasco. Sopky a Danau Toba, největší kráterové jezero na planetě nebo na nejohroženější zvířecí druhy, například orangutany, tygry a slony, kteří žijí v deštném pralese Gunung. Na kráterovém jezeře Danau Toba leží ostrůvek Sumasir, na němž žijí členové kmenu Batak. Ten je proslulý praktikováním kanibalistických rituálů - ty už ale v současné době nevykonává, k vidění je tu ale stále velké popraviště, které v minulosti při obřadech používal. Na Sumatře spolu žije také největší počet etnických skupin s vlastními zvyky a tradicemi, které sem přinesly více než 700 různých jazyků a dialektů. Labužníci si přijdou na své v sumaterské metropoli Medanu, jejíž ulice voní po javánské, batakské, čínské i indické kuchyni, za níž sem vyráží lidé ze všech indonéských ostrovů a okolí. 

OSTROV DRAKŮ - KOMODO 

Pohádkový ostrov bájných kreatur chrlících oheň? Ne tak docela.Komodo je domovem nejvetších ještěrů světa - varanů komodských, kteří při své délce 3 metrů a váze 150 kilogramů vzbuzují solidní respekt. Hrstku ještěrů tu vykrmují místní jako turistickou atrakci, za divokými varany proto zamiřte do vnitrozemí, třeba k  vyschlému řečišti Banu Nggulungu. Milovníci potápění si v národním parku Komodo přijdou na své - pod hladinou potkáte murény, manty, pestrobarevné rybky i želvy, narazíte také na obří korálové útesy nejrůznějších tvarů a barev. I nad hladinou je plno míst k objevování, například unikátní růžová pláž Pantai Merah, jejíž zbarvení zapřičiňuje červenorůžově zbarvený korálový písek. V okolí ostrova žijí i skupinky delfínů, které můžete z růžové pláže pozorovat při západu slunce. A zkuste se občas podívat i do korun stromů - možná zahlédnete papouška kakadu. 

KORÁLY A PLOVOUCÍ PALÁC NA OSTROVĚ LOMBOK

Zapomeňte na kultivované indonéské ostrovy, Lombok je divočina v tom nejlepším slova smyslu. Husté pralesy, monumentální krátery, nespoutaná krása divoké přírody a paláce schované v rostlinném porostu. Za návštěvu stojí korálový ostrov Gilli Air, kde se dá v průzračně čisté vodě potápět a šnorchlovat mezi barevnými korály a želvami. Jednou z nejstěžejnějších atrakcí Lomboku je také plovoucí palác v Mayuře, v němž se dříve prováděly rituální obřady. Nedaleko od něj láká k malým i větším nákupům trh Sweta, z něhož rozhodně neodejdete s prázdnou. Surfaři by měli zamířit na pláž Kuta, jejíž západy slunce a mohutné vlny jsou bezkonkurenční.