Co se děje ve světě

Henri Matisse inspiruje dodnes. Zajeďte si na výstavu do Říma

Vydáno 16. 3. 2015 | Letuška.cz Redakce
Arabeska je drobný květinový vzor, baletní postoj na jedné noze či drobná hudební skladba. Slyšíte v tom také veselou hravost a cítíte svěží lehkost? Stejné jméno nese výstava geniálního malíře Henriho Matisse, kterou právě teď můžete navštívit v Římě v Scuderie del Quirinale. Naplánujte si výlet! Na jaře mimo hlavní turistickou sezonu jsou letenky do Říma levné.

Henri Matisse a jeho sto barevných děl na výstavě Arabesque

Oficiální pozvánka na výstavu Henry Matisse – Arabeska. Zdroj: Arabesque Scuderie del Quirinale

Scuderie del Quirinale v Římě hostí výstavu Henriho Matisse Arabesque. Od března do června si mohou návštěvníci prohlédnout přes sto děl tohoto všestranného umělce. Některá díla jsou v Itálii vystavena vůbec poprvé. Matisse byl francouzský malíř, sochař a grafik. Proslul díky brilantní kresbě a umění kombinovat barvy. Stal se hlavní postavou uměleckého směru zvaného fauvismus. Spolu s Picassem patří k výtvarníkům, kteří nejvíce ovlivnili vývoj umění v 2. polovině dvacátého století. I proto je součástí výstavy expozice, kde Matissovi následovníci vystavují díla inspirovaná právě tímto umělcem. 

Jak se dostanete na výstavu

  • Výstava se koná v Palazzo delle Esposizioni.
  • Scuderie del Quirinale najdete na Via XXIV Maggio, 16. Mapa zde.
  • Vstupné je 12 eur. 
  • Letenky do Říma.

Ranné výřezy

Henri Matisse: Černá a fialová Arabeska na oranžovém pozadí. Zdroj: bridgemanimages.com

 

Henri Mattise poprvé experimentoval s výřezy před dvaceti lety. Poprvé použil tuto techniku již v roce 1930. Později používá výřezy znovu při návrhu a tvorbě originálních vitráží do oken v Růžencové kapli ve Vence, 1949–1951.