Jídlo ve světě

Horká taštička pastizzi na Maltě

Vydáno 15. 1. 2023 | Letuška.cz Redakce
Tradiční taštička z listového těsta chutná nejlépe tam, kde je doma.

Horká taštička pastizzi chutná nejlépe přímo na Maltě 

Recept na pastizzi, maltskou specialitu, není těžký a zvládnete ho s několika ingrediencemi i doma. Ale nic se nevyrovná autentické chuti, kterou můžete zažít jen na Maltě. Půvabný ostrov ve Středozemním moři je dobře dostupný a na Maltu letadlem se dostanete za dvě hodiny a pár minut i z Prahy.

Pastizzi jsou malé taštičky z listového těsta a jedí je všichni turisté i místní obyvatelé jako svačinu. Tradiční, ricottou plněný koláček dostanete za pár drobných ve všech pastizzeriích napříč Maltou i přilehlém ostrově Gozo. Taštička je vždy teplá a poptávka po nich je tak vysoká, že je pekaři pečou v mnoha dávkách v průběhu celého dne. Nejoblíbenější verze je právě ta s ricottou, ale uvnitř křupavého těsta můžete najít i náplň z hrášku a cibule nebo ančoviček. Pastizzerie, kde se specialita prodává, jsou tak oblíbené, že již pronikají i mimo ostrov Malta. První pastizzerii otevřeli nadšenci v roce 2007 ve Skotsku. Taštičky ale dostanete i v kavárnách, barech nebo pouličních stáncích. Slovo "pastizzi" má v maltštině mnoho významů, označuje ženský pohlavní orgán nebo věci, které vznikají rychlým tempem či "jdou na dračku".

K tradičním jídlům na Maltě patří i rybí koláč lampuki a dušený králík, který je považován za národní jídlo. Oblíbeným dezertem je sladký mqaret plněný datlemi.