Jídlo ve světě

TOP 5 tapas barů v Barceloně

Vydáno 19. 3. 2021 | Letuška.cz Redakce
Letuška vám přináší zajímavá místa plná gastronomických zážitků.

Barcelona

Barcelona

Pohledem prostého Středoevropana je Španělsko jedna země. Ve skutečnosti je to několik velmi různých krásných světů. Branou do jednoho z nich - Katalánska - je Barcelona.

Už z letadla je před přistáním za hezkého počasí - a to je tu téměř pořád - krásně vidět záliv a město ohraničené ze tří stran horami a kopci a z jedné strany mořem.

Barcelona se dá za pár dní projít pěšky a stojí to za to. Španělsko má vůbec zvláštní atmosféru, díky které ihned po dosednutí na letišti El Prat přepnete z režimu vnímání času „chronos“ do mnohem příjemnějšího „kairos“. Najednou není důležité, kolik je hodin, ani co říká náš povětšinou přeplněný diář. Čas plyne přirozeně, klidně a není důvod nikam spěchat. Jestli je příčinou téhle pohody španělská gastronomie a stovky a tisíce malebných barů a restaurací anebo naopak vztah k dobrému jídlu a “tapas” kultuře stravování vzniknul jako výsledek specifické španělské mentality, je těžko říct. Vlastně je to podobné téma – byla dříve slepice nebo vejce? A vlastně je to jedno. No pasa nada.

Gastronomie a Barcelona

Barcelona

Barů a restaurací, kde můžete nejen nad tímto tématem v poklidu rozvažovat, je v Barceloně opravdu hodně. Jednou z výhod je velmi vysoký standard kvality v oblasti gastronomických služeb. Lapidárně řečeno je celkem jedno, do kterého baru si sednete, s vysokou pravděpodobností vás čeká úžasný nejen gurmánský zážitek.

I když… Možná je to jen moje zkušenost, ale během docela dlouhé doby a spousty návštěv právě Barcelony jsem se několikrát setkal s drobnými kvalitativními “zakolísáními” v některých barech a restauracích přímo v “epicentrech” turistického zájmu. Zde je tedy několik tipů na podniky, které jsou trochu stranou od hlavních turistických tepen, ale které byste při návštěvě Barcelony neměli každopádně vynechat.

Bar El Drac de Sant Jordi, Plaça de Sant Josep Oriol, 3

Barcelona

Menší tapas bar, který najdete jen pár kroků od neznámější barcelonské turistické tepny La Rambla. Zhruba v polovině cesty od Columba směrem k Plaza Catalunya je malé náměstíčko Placa Boqueria, kde zabočíte vpravo a po Carrer Del Cardenal Casaňas dojdete na malebné zákoutí.

Dvě malá náměstí Placa del Pi a Placa de Sant Josep Oriol mezi nimiž stojí nádherná Basílica de Santa Maria del Pi, jejíž historie sice není úplně přesně známa, ale první zmínky o budově katedrály s největší pravděpodobností sahají až do 5. století našeho letopočtu a původně římské pohřebiště poblíž dokonce až do 1. století našeho letopočtu. Doporučujeme návštěvu a až nasytíte ducha hladového poznání, věnujte se i hladovému tělu.

Bar El Drac de Sant Jordi je uvnitř klasická úzká dlouhá “nudle” po jejíž jedné straně stojí dlouhý pult s nabídkou tapas. V otevřené kuchyňce připravují spousty tzv. “Montaditos” vzdáleně připomínajících české chlebíčky, ale z výhradně špičkových surovin a často i tepelně upravené. Chorizo, Jamon Serrano, Jamon Ibérico, Manchego sýry, ančovičky, olivy, sardinky, zelenina, maso, smažené masové kuličky, krevety, kalamáry a spousty dalších velmi kreativních kombinací a kde si můžete nabrat, co hrdlo ráčí.

Před barem na náměstí je příjemná zahrádka, která je díky blízké katedrále povětšinou ve stínu.