Praktické informace

Co se děje v uších při létání

Vydáno 19. 3. 2016
S mírným zalehnutím uší, pocitem tlaku, pícháním a praskáním v uších se setkal každý z nás. Potíže způsobuje změna tlaku v kabině.

Co se děje v uších při létání

Tlak a bolest v uších během letu mohou být velmi nepříjemné, dokonce bolestivé. A skoro stejně nepříjemné je čekat, než odlehnou uši po doletu. Některým lidem trvá až 12 hodin, než se sluch vrátí do obvyklé formy. Během letu se mění tlak a můžete trpět bolestí. Co se vlastně v uchu při změně tlaku děje? 
 Jak funguje sluch a lidské ucho

Lidské sluchové ústrojí se skládá z několika anatomicky i funkčně rozdílných částí. Uši nám pomáhají vnímat vibrace ve vzduchu – zvuky. Zvuky z okolního prostředí zachycují ušní boltce a vedou je zvukovodem až k bubínku. Boltec, zvukovod a bubínek na každé straně tvoří tzv. zevní ucho. Bubínek se působením zvukových vln rozechvěje a rozpohybuje tři malé kůstky za ním. Tyto kůstky – kladívko, kovadlinka a třmínek – jsou součástí středního ucha. Střední ucho vypadá jako malá komůrka s kůstkami. Na jedné straně komunikuje s bubínkem, na druhé straně s otvory v hlemýždi. Kromě toho je spojena i se zadní částí nosní dutiny (nosohltanem). Této spojce se říká Eustachova trubice a má za úkol vyrovnávat právě ve středním uchu s tlakem v okolním prostředí. Podmínkou však je, že Eustachova trubice je volně průchozí, což komplikují hleny například při zánětu, alergiích nebo při infekci dýchacích cest. 
 

Co se děje v uších, když letadlo vzlétá? 

Jak letadlo stoupá, tlak vzduchu uvnitř kabiny se postupně snižuje, dokud nedosáhne hodnoty, která vydrží po zbytek letu. Protože tento tlak vzduchu je nižší než na zemi, vzniká přetlak ve vnitřním uchu a vzduch se přes Eustachovu trubici tlačí ven. Je to jednodušší proces, než při přistání, kdy je vzduch do vnitřního ucha naopak nasáván. I proto mají lidé při vzletu menší bolesti, než při přistání. 
 

Pozor při rýmě, po operaci a se zánětem

  1. Od měnícího se tlaku v letadle vás může začít bolet hlava. 
  2. bolet mohou i zuby, pokud máte například pod výplní dutinku vyplněnou plynem. Ten se kvůli tlaku rozpíná a působí bolest.
  3. Lékaři většinou nedoporučují létat lidem, kteří mají akutní zánět nosohltanu nebo vedlejších nosních dutin
  4. Létat není vhodné ani čerstvě po operaci středního ucha nebo jiném operativním zákroku. 
  5. To platí i pro děti, kterým nedávno „píchli“ ucho nebo mají zánět středního ucha. 

Proč při přistání bolí uši? 

Když letadlo přistává, tlak vzduchu uvnitř kabiny se postupně zvyšuje a tlačí ušní bubínek směrem dovnitř. Aby se tlak vyrovnal, musí se zvýšit i tlak ve vnitřním uchu a vzduch je tedy do Eustachovy trubice nasáván.