Praktické informace

Jak cestovat letadlem s potápěčskou výbavou

Vydáno 27. 5. 2015
Šnorchl a ploutve zabalte do kufru, ale pokud máte rybářský prut, sportovní loď nebo potápěčskou výstroj, vaše zavazadlo bude mít v letadle nálepku "sportovní vybavení". Jaká pravidla platí?

Letíme s potápěčskou výstrojí a vybavením pro vodní sporty

Jste vášniví potápěči, nebo se věnujete windsurfingu a chcete si vzít vybavení s sebou na dovolenou? Poradíme, jak přepravit vaši sportovní výbavu letadlem. Potápěčské vybavení obvykle zahrnuje neopren, ploutve, masky, šnorchly, vztlakové kompenzátory a další předměty. Pokud se chystáte cestovat i s kyslíkovými lahvemi, musí být tyto lahve prázdné.

Pár tipů, jak odletět i s potápěčskou výstrojí

Egypt, Indonésie, Karibik. To jsou místa, kam míří i lidé, které baví potápění v moři. Pokud cestujete s vlastní výbavou, jistě budete řešit, jak přístroje zabalit a kolik za zavazadlo zaplatíte. Každá letecká společnost má jiné podmínky pro odbavení. Surfové prkno nebo windsurfingový set zabalený v ochranném obalu je většinou považovaný za 1 kus zavazadla, stejně jako kajak nebo jiná sportovní loď, rybářská a potápěčská výstroj. "Sportovní vybavení překračující bezplatný limit pro zavazadla je přepravováno za standardní poplatky," taková pravidla platí například u ČSA. Aerolinky easyJet radí zákazníkům, jak ušetřit: "Svůj povolený limit odbavených zavazadel můžete „dát dohromady“ – napříč položkami a napříč zákazníky – ale žádná jednotlivá položka nesmí vážit víc než 32 kg." U sportovního vybavení existuje různá povolená hmotnost a různé poplatky. Například již zmíněná společnost easyJet rozděluje sportovní vybavení do dvou cenových a hmotnostních kategorií: malé sportovní potřeby (hmotnostní limit 20 kg) a velké sportovní potřeby (hmotnostní limit 32 kg).

Přečtěte si víc: Deset nejlepších míst k potápění v Indonésii

Potápečská výstroj v letadle

 • Sportovní vybavení zahrnuje potápěčské a rybářské potřeby, kánoe a jiné sportovní lodě i windsurfingová prkna.
 • Pro přepravu sportovního vybavení platí zvláštní podmínky. Obecně platí, že je třeba oznámit letecké společnosti dopředu, že poletíte se speciálním vybavením.
 • Každá letecká společnost si za přepravu sportovního zavazadla účtuje poplatek. Doporučujeme zeptat se, jestli firma nenabízí přepravu zdarma, například v sezoně, v určitých třídách či do vybraných destinací.
 • Každá letecká společnost má vlastní pravidla pro povolené rozměry, počet, hmotnost a cenu zavazadel
 • Plaťte za sportovní vybavení online, je to většinou levnější než těsně před odletem na letišti. 
 • Výhodou cestování s nízkonákladovými leteckými společnostmi je, že nabízejí jen přímé lety, takže vaše sportovní zavazadlo přepraví na místo bez rizika poškození při přestupu.
 • Kvůli konkurenceschopnosti nabízejí některé letecké společnosti sezonní slevy nebo odpustí poplatek za sportovní vybavení. Většinou se to týká omezeného období a konkrétních destinací.  
 • Pokud máte sportovní vybavení, které váží víc než 32 kg, odbavte jej jako zboží. Kontaktujte prodejce letenky nebo leteckou společnost.
 • Kyslíkové láhve musí být prázdné.

Kolik stojí přeprava potápěčské výstroje letadlem

Vybrané aerolinky
Poplatek v květnu 2015
easyJet
900–1200 Kč
ČSA
850–2100 Kč
Germanwings
33–55 eur
SmartWings
1500–3000 Kč
Ryanair
30–50 eur
Lufthansa
50–100 eur
Turkish Airlines
30–60 eur
Air France
40–100 eur

Rezervace zavazadla

 • Vybavení uveďte při rezervaci. Řekneme vám, jak to funguje u nás na Letušce. Pokud vezete jakékoliv nestandardní zavazadlo, při rezervaci napište do poznámky pro operátora o jaké zavazadlo se jedná a přidejte rozměry. Kolegové letenkáři prověří u letecké společnosti možnost a podmínky přepravy.

Odbavení na letišti

 • Kde zavazadlo odbavit? Sportovní vybavení je většinou odbaveno na přepážce Nadrozměrná zavazadla (Oversize Baggage).
 • Pokud máte více zavazadel, doporučujeme kontaktovat prodejce nebo leteckou společnost nejpozději 48 hodin předem. 
 • Sportovní vybavení nad 32 kg musíte odbavit jako zboží (cargo).