Praktické informace

Představujeme letiště Vídeň

Vydáno 16. 3. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Vídeň (VIE)

Vídeň

Mezinárodní letiště ve Vídni se nachází ve Schwechatu 18 km od centra Vídně a 40 km od centra Bratislavy. Aplikace vídeňského letiště nabízí push notifikaci vašeho letu, mapu letiště a další užitečné funkce. Mapa letiště.

Ubytování

Vídeň

V docházkové vzdálenosti letiště jsou dva hotely – NH Motel a Moxy. Vyhledat zajímavý hotel můžete na této stránce. Tipy na vídeňské ekologické hotelyhostely a ubytovny.  

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Vídeň

Vlakem

Na hlavní nádraží Wien Hbf

Na hlavní vlakové nádraží, kde se nachází také autobusové nádraží, se dostanete:

 • přímým spojem s vlaky Railjet – RJ a RJX – cesta trvá 15 min, cena 4,40 EUR
 • s přestupem s vlaky S-Bahn a REX – cesta trvá cca 30 min, cena 4,40 EUR

Jízdenku můžete koupit v automatu na nádraží nebo on-line na stránkách dopravce oebb.at.

Na stanice Wien-Mitte, Pratersten a Rennweg

 • přímým spojem vlaky S-Bahn a REX – cesta trvá 19-24 min, cena 4,40 EUR

Jízdenku můžete koupit v automatu na nádraží nebo on-line na stránkách dopravce oebb.at.

Vlak City Airport Train – CAT

Přímý vlakový spoj z vídeňského letiště do stanice Wien-Mitte nabízí i vlak CAT – cesta trvá 16 minut, cena 14,90 EUR. Ze zajímavých služeb, které nabízí, je to např. úschovna zavazadel zdarma, Catch the city nebo City Check-In – možnost odbavení již ve městě.

Stanice Wien-Mitte, ze které jezdí rychlovlaky CAT, slouží také jako letištní terminál (City Air Terminal). Můžete se tak jednoduše odbavit v centru Vídně a dopravit se na letiště rychlovlakem CAT. Podmínkou je check-in alespoň 75 minut před plánovaným odletem a je nutné předložit platnou jízdenku pro vlaky CAT. Možnost odbavení je již den před odletem. Mezi letecké společnosti, které umožňují odbavení v City Air Terminálu v centru Vídně, patří mj. Swiss, Luxair, Austrian Airlines nebo Lufthansa. Aktuální informace a seznam všech partnerských aerolinií najdete v přehledné tabulce na stránkách City Check-In.

Autobusem

Regionální autobusy Postbus

Vienna airport line (Postbus) spojuje letiště s důležitými dopravními uzly (např. Vienna Westbahnhof nebo Münchendorf). Kompletní přehled zde.

Mezinárodní autobusy

Spojení s Prahou a vídeňským letištěm zajišťují společnosti Flixbus a Regiojet, z Brna také společnost Gepard. Přehled dalších destinací a spojů zde.

Noční spoje

Noční dopravu z letiště zajišťují autobusy Vienna Airport Lines za 10,50 EUR, jízdenky si můžete koupit zde. Trasa linek a jízdní řády.

Taxi

Využít můžete také služeb taxi nebo Uber.

Pronájem auta a car sharing

Pro větší flexibilitu můžete využít pronájem auta nebo car sharing.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Na kole

Pokud rádi jezdíte na kole, uvítáte, že na letišti je tzv. letištní cyklostezka. Vypůjčit kolo si můžete přes systém WienMobile.

Vlastní auto

Pokud jedete na vídeňské letiště vlastním autem, zde je odkaz na místa k parkování na letišti a ceník.

Letenky

Vídeň

Přímé lety Praha (PRG) – Vídeň (VIE) zajišťuje společnost Austrian Airlines. Let trvá cca 50 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Vídeň

Rakouská kuchyně je v mnoha ohledech podobná kuchyni české, přesto zde můžete najít zajímavé speciality. Typická rakouská jídla:

Wiener Schnitzel (vídeňský řízek) – tradičním rakouským pokrmem je řízek. Jedná se o plátek telecího masa, který je nejprve obalený v mouce, vejci a strouhance a poté smažený, podává se tradičně s bramborami a brusinkovou omáčkou.

Tafelspitz – hovězí špička, která je vařená ve vývaru s kořením a zeleninou a podávaná s různými přílohami, jako jsou brambory nebo chřest.

Sachertorte – slavný rakouský dort – čokoládový dort s meruňkovou marmeládou a čokoládovou polevou.

Wiener Apfelstrudel (vídeňský jablečný závin) – tradiční rakouský jablečný závin, který je oblíbeným dezertem. Těsto je naplněno jablečnou směsí s rozinkami a skořicí a pak zapečeno.

Kaiserschmarrn (trhanec) – “roztrhaná” karamelizovaná palačinka ze sladkého těsta servírovaná s džemem nebo kompotem.

Gulaschsuppe (gulášová polévka) – hustá polévka z hovězího masa, papriky a cibule, obvykle servírovaná s knedlíkem.

Käsespätzle – tradiční rakouské těstoviny podobné haluškám, smíchané s tvarohem a smažené s cibulí a sýrem.

Salzburger Nockerln (salcburské noky) – dezertový pokrm pocházející z města Salzburg, který se skládá z lehkých, sněhově bílých knedlíků pečených na másle a posypaných cukrem.

Almjause (“horská svačina”) – obložený dřevěný talíř plný místních lahůdek: sýry, špek, uzené maso, šunka, zelenina a chléb.

Almdudler – oblíbený rakouský nealkoholický nápoj vyrobený z bylin a ovocných extraktů. Má osvěžující chuť a často se podává s ledem a citronem.

Tipy na zajímavé restaurace ve Vídni, restaurace se skrytými zahrádkami, tradiční vídeňské kavárny, kavárny moderní nebo koncertní kavárny, vinné šenky a bary a nejlepší vídeňské zmrzlinové cukrárny.

Ambasáda

Vídeň

Česká republika má své zastoupení ve Vídni, adresu, úřední hodiny a kontaktní informace na české velvyslanectví naleznete zde.

Bezpečnost

Vídeň

Vídeň se každoročně řadí mezi nejlepší místa k životu. Jedním z důvodů je právě bezpečnost. Vídeň je v porovnání s jinými metropolemi bezpečná a vy se tak nemusíte příliš bát chodit městem. Přestože je ve Vídni nízká kriminalita, na místě koncentrace většího množství lidí (MHD, vánoční trhy) je dobré dávat si pozor na své osobní věci.

Památky

Vídeň

Hofburg: Impozantní komplex paláců, který sloužil jako sídlo rakouských vládců od 13. století až do konce monarchie. Zahrnuje různé historické budovy a muzea, jako je například Španělská dvorní jízdárna, Muzeum císařovny Sisi a mnoho dalších.

Schönbrunn: Zámek Schönbrunn je jedním z nejznámějších symbolů Vídně. Býval letním sídlem habsburských vládců a nyní je to populární turistická atrakce s rozsáhlými interiéry a zahradami, kde se mimo jiné nachází i Vídeňská zoologická zahrada.

Stephansdom: Katedrála svatého Štěpána je symbolem Vídně a zároveň centrálním bodem města. Se svými 136 metry představuje nejvyšší kostel v Rakousku.

Belvedere: Palác Belvedere je dalším významným zámkem ve Vídni. Je známý svou barokní architekturou, uměleckými sbírkami a krásnými zahradami.

MuseumsQuartier Wien (Vídeňská muzejní čtvrť): Nachází se na Ringstrasse a je zde např. Naturhistorisches Museum (Přírodovědecké muzeum): Bohaté na sbírky přírodních historických exponátů, včetně minerálů, fosilií a biologických artefaktů.

Albertina: Muzeum Albertina je známé svými uměleckými sbírkami, zejména kresbami a grafikami. Nachází se v historickém paláci ve středu města.

Prater: Prater je zábavní park ve Vídni, který nabízí atrakce, jako jsou horské dráhy, kolotoče, muzeum voskových figurín nebo kavárny. Jeho nejznámější atrakcí je Riesenrad, obrovské ruské kolo.

Rathaus (Radnice): Monumentální budova radnice ve stylu novogotiky, která je symbolem města. Okolo ní se nachází krásné náměstí a zahrady.

Votivkirche (votivní/děkovný kostel): Nádhernou podívanou je votivní kostel na bulváru Ringstrasse. Kostel byl postaven jako poděkování Bohu za to, že atentát na Františka Josefa I. selhal. To je původ jeho názvu. S výškou 99 metrů je druhým nejvyšším kostelem ve městě a nachází se zde i muzeum s významnými uměleckými díly.

Karlskirche (Kostel svatého Karla Boromejského): Tento barokní kostel založil Karel IV. jako poděkování za odvrácení morové epidemie a nachází se na vídeňském Karlově náměstí (Karlsplatz). Můžete vystoupat až na kopuli, odkud je krásná panoramatická vyhlídka.

Vienna City Card

Turistická karta Vienna City Card ve variantách 24 h, 48 h a 72 h ve své ceně nabízí:

 • cestování městskou hromadnou dopravou po Vídni
 • slevy na návštěvy muzeí, galerií a památek
 • slevy na ubytování vybraných hotelů a slevy ve vybraných pohostinských zařízeních

Digitální průvodce Vídní – ivie

Digitální průvodce městem, aplikace „ivie“, díky které se dozvíte zajímavé informace o památkách, muzeích, ale i pohostinských zařízeních a partnerských podniků, které jsou součástí Vienna City Card. Součástí cestovního průvodce jsou i tematické procházky městem. Po zadání vašich zájmů vám bude nabízet obsah podle vašich preferencí. Potěší i takové detaily jako označení, kde ve městě jsou pítka, toalety nebo stanice jízdních kol City Bike.

Městská hromadná doprava

Vídeň

Vídeň se může pochlubit velmi rozsáhlou sítí MHD, kterou se dostanete do všech koutů města včas a přehledně. Kompaktní centrum, kdy je většina památek na dosah ruky, však lze pohodlně prochodit i pěšky. Hromadnou dopravu zde obstarává dopravní podnik Wiener Linien. Pro plánování trasy můžete použít stránky dopravního podniku Wiener Linien nebo si stáhnout jejich aplikaci WienMobil.

Jízdenky na MHD

Jízdenky platí ve všech tramvajích, autobusech i linkách metra vídeňského dopravního podniku Wiener Linien.

 • 1 jízda (80 min): 2,40 EUR
 • Celodenní jízdenka: 5,80 EUR (platná v daný kalendářní den, lze koupit jen on-line nebo v aplikaci)
 • 24hodinová jízdenka: 8 EUR
 • 48hodinová jízdenka: 14,10 EUR
 • 72hodinová jízdenka: 17,10 EUR
 • Týdenní jízdenka platná od pondělí do následujícího pondělí: 17,10 EUR
 • Děti do 6 let cestují zdarma.

Vienna city card

 • oficiální vídeňská turistická karta na 24/48/72 hodin
 • jízdné v metru, autobuse a tramvaji zdarma
 • slevy na návštěvy muzeí, galerií, památek, vybraných pohostinských zařízení a ubytování

Prodej jízdenek

Metro

Metro má pět linek – U1, U2, U3, U4 a U6. Jeho celková dálka je 83 km a vlaky metra staví ve 109 stanicích. Je možné k nim zahrnout i několik linek městské železnice S-Bahn. Všechna nástupiště jsou vybavena elektronickými panely s informacemi pro cestující, na nichž se vedle cílové stanice zobrazuje i čas do příjezdu dalšího vlaku. Mapa linek metra. Metro jezdí denně zhruba od 5 hodin ráno přibližně do půlnoci. Linky metra jsou v pátek a v sobotu v noci a v noci před státním svátkem v provozu 24 hodin. Vlaky jezdí v intervalu 15 minut.

Tramvaje

Druhým hlavním dopravním prostředkem jsou tramvaje. Vídeňská tramvajová síť je s 225 km pátá největší na světě. V provozu je 28 tramvajových linek. Jízdenku si označíte při nástupu uvnitř tramvaje v modrém označovači, pokud máte celodenní jízdenku, označíte si ji jen při první cestě.

Autobusy

Městské autobusy využijete spíš tam, kam již nesahá linka tramvají nebo metra. Všechny zastávky autobusů jsou na znamení.

Noční doprava

Linky metra jsou v pátek a v sobotu v noci a v noci před státním svátkem v provozu 24 hodin. Vlaky jezdí v intervalu 15 minut. Noční autobusové linky Night Line jezdí denně od 0:30 do 5:00 hodin ve 30minutových intervalech, autobusy jsou označeny písmenem N.

Jízdní řád nočních linek – pracovní dny

Jízdní řád nočních linek – víkend

Autobusy a příměstské vlaky můžete používat se všemi jízdenkami dopravní společnosti Wiener Linien a samozřejmě také s kartou Vienna City Card.

Taxi

Pokud chcete využít služeb taxi, veškeré informace včetně cen naleznete zde.

Na kole

Vídeň můžete objevovat i na kole a úctyhodných 1 600 kilometrů cyklostezek vám to umožní. Město je propojeno cyklostezkou.

Sdílená kola

Úspěšný systém Citybike nyní nahradil systém půjčování kol WienMobil. Přes tuto aplikaci si můžete najít stanice kol po městě. Po bezplatné registraci stačí načíst QR kód a rámový zámek se automaticky otevře. Účtování probíhá po půl hodině, standardní tarif je 0,60 EUR za 30 minut. Detailní informace naleznete zde.

Půjčení kola

Elektrická nebo horská kola si můžete půjčit přes platformu listnride.de

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Vídeň

Hlavní sezóna jaro a léto – Jaro a léto jsou ideální pro návštěvu vídeňských zahrad a parků, jako je Schönbrunnský zámecký park nebo zámecký zahradní park Belvedere. Lidé mohou využívat venkovní aktivity, jako jsou pikniky v parku, jízda na kole po městě, projížďky po řece Dunaji nebo návštěva zahrad a zelených prostorů.

Vedlejší sezóna podzim a zima – Vídeň nabízí mnoho vnitřních atrakcí, jako jsou muzea, galerie, historické budovy a kavárny, které jsou ideální pro návštěvu v chladnějším počasí. Vánoční trhy a vánoční osvětlení přinášejí do Vídně příjemnou atmosféru, která láká mnoho návštěvníků během zimních měsíců. I přes mírnější turistickou aktivitu se v zimních měsících ve Vídni stále konají kulturní akce, jako jsou vánoční koncerty, operní představení a výstavy.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání se dají zakoupit v lednu – Typické ceny: 3 850 – 5 800 Kč

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání se dají zakoupit v prosinci – Typické ceny: 4 650 – 6 100 Kč

Průměrná cena zpátečních letenek z Prahy do Vídně se pohybuje 4 200 – 5 400 Kč.