Tipy Letušky

Leťte na Maltu a vydejte se po stopách Adiny Mandlové

Vydáno 20. 6. 2016 | Letuška.cz Redakce
Dovolená, plavání v moři, čerstvé fíky a bohatě kvetoucí oleandry. Letenky na Maltu vás přenesou do středomořského ráje.

Leťte na Maltu a vydejte se po stopách Adiny Mandlové

image
Malta, to je především blízká středomořská romantika. Víte, že na ostrově ve Středozemním moři trávila dlouhá léta česká herečka Adina Mandlová? Nenápadný dům, kde žila se svým čtvrtým manželem gayem Benem Pearsonem, najdete v městečku Balzan na adrese Alley 8 St. Mary Street. Můžete si prohlédnout i pamětní desku, která říká, že herečka na ostrově pobývala v letech 1967–1981. Malta splnila to, co dávná hvězda československého filmu dlouho hledala – chtěla se odstěhovat někam daleko, do tepla a mít hlavně klid. Očekávala, že se po 20 poválečných letech, které strávila s pověstí kolaborantky v Anglii, vrátí na výsluní. Dostala totiž hlavní roli v muzikálu Hello, Dolly! Úspěch však nepřišel a tak se diva spolu s manželem rozhodla opustit rodnou zemi podruhé. Adina s Benem procestovala jih Evropy i sever Afriky, až zakotvila v roce 1967 na Maltě. V nenápadném historickém domě žila v ústraní, zahradničila, pečovala o dům i květiny a dlouhé hodiny trávila s fenkou Sandy nebo kočkou Topsy, kterou jí daroval zahradník. Zde napsala i své paměti pod názvem Dneska už se tomu směju. „Slunce svítí, nebe je modré, v zahradě všechno kvete, a když se ráno probouzím, jsem zase ráda na světě,“ píše v memoárech. 
 

Co můžete zažít na Maltě? 

image
 1. Je téměř zaručeno, že deštníky nebudete potřebovat. Hodí se však slunečník. Počasí na Maltě je typické pro oblast Středozemního moře: mírné, vlhké zimní období a horké léto s minimálními vodními srážkami.
 2. Konec vyklepávání písku z plavek. Pobřeží je převážně skalnaté a voda je nádherně průzračná.
 3. Malta je tip pro potápěče. Voda je průzračná a pod hladinou je mnoho živočichů, starých potopených lodí a podmořských jeskyní. 
 4. Jste u moře, na ostrově, a přitom tak blízko. Za dvě hodiny a pár minut jste z Prahy na maltském letišti.
 5. Dobře se domluvíte – na Maltě se hovoří anglicky, je po maltštině druhým úředním jazykem.
 6. Moře a historie. Až si budete chtít odpočinout od opalování, vydejte se do hlavního města Valletta. Každá zapadlá ulička tohoto historického města stojí za průzkum, právem je Valletta jako celek v seznamu UNESCO!
 7. Na Maltě se vyrábí pivo, jsme zvědaví, jak vám bude chutnat. Nejoblíbenější značkou je Cisk.  
 8. Malta je oblíbeným místem filmařů. Víte, že se zde natáčely filmy Pepek námořník nebo Gladiátor?
 9. Zajímavé je, že na Maltě jsou jen omezené zásoby sladké vody. Dřív se sem voda dovážela z Itálie, nyní celý ostrov zásobují čtyři úpravny mořské vody.
 10. Dobrá kuchyně je na Maltě všudypřítomná. Kromě středomořských dobrot a taštiček pastizzi doporučujeme ochutnat i hobż biż żejt – maltský chléb s rajčetem, pokapaný olejem a posypaný kořením.    

Jak rezervovat letenky na Maltu

Letuška
 • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
 • Napište nám poptávku s počtem cestujících a přibližnými termíny přes Kontaktní formulář.
 • Mapa. Přehled všech letů najdete na mapa.letuska.cz.