Tipy Letušky

10 impulzů k návštěvě: Gruzie

Vydáno 3. 7. 2019 | Lokočová Linda
Letuška doporučuje zajímavá a dostupná místa na světě.

10 impulzů k návštěvě Gruzie

Gruzie Signagi

Gruzie je překrásná země plná církevních památek, jeskynních chrámů a měst, nádherných horských vrcholků a údolí. Krajina je zde velmi rozmanitá a přímo stvořená k objevování. Každý den se můžete kochat odlišným pohledem. Navíc, podle nedávných archeologických nálezů bylo uhlíkovou metodou zjištěno, že v Gruzii v roce 5981 před Kristem kvasilo dosud nejstarší známé víno.

Impulz č. 1: Sirné lázně Abanotubani v Tbilisi

Gruzie Abanotubani

Starobylá čtvrť Abanotubani, přeloženo do češtiny „lázeňská oblast“, vznikla v 17. století a nabízí unikátní pohledy na cihlové kopule, ze kterých průduchy vychází pára a zahaluje okolní stavby do příjemného nostalgického oparu.

Tip: Objednejte se do lázní a vyzkoušejte, jaké to je koupat se v opravdu teplé vodě.

Impulz č. 2: Pevnost Narikala v Tbilisi

Gruzie Narikala

K dominantě města ze 4. století se můžete projít pěšky nebo vyjet lanovkou od kostela Metechi na protějším břehu řeky Kura. Botanická zahrada, která má 128 ha a byla založena v roce 1845, je součástí parku pevnosti Narikala.

Tip: Prohlédněte si zblízka monumentální sochu „Kartis Deda“, česky Matka Gruzie. Pro všechny příchozí přátele drží v levé ruce pohár vína, pro příchozí nepřátele drží v pravé ruce meč.

Impulz č. 3: Bývalé hlavní město Mccheta

Gruzie Mccheta

Na soutoku řek Aragvi a Kury se nachází Náboženské centrum Gruzie zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dodnes je hlavním sídlem Gruzínské pravoslavné církve. Tady se zrodilo křesťanství, zde v roce 337 bylo uzákoněno jako státní náboženství a jedná se o nejpobožnější město Gruzie.

Tip: Prozkoumejte katedrálu Sveticchoveli, česky „Katedrála životadárných sloupů“ nebo klášter Džvari.

Impulz č. 4: Víno z Kachetie

Gruzie Kachetie

Nejrozmanitější kraj celé Gruzie postupně vytvářely řeky Alazani (nejdelší řeka v Gruzii) a Jori. Najdete zde planiny stepního charakteru, lesy vysoko v kopcích, nížiny s křovinami a nekonečné řady vinné révy. Až 50% celé gruzínské produkce vína pochází z „Vnitřní Kachetie“.  Amfory na víno, tzv. „Kvevri“, najdete v celé oblasti. Některé jsou viditelné podél cest i z velké dálky.

Tip: Proleťte se horkovzdušným balonem v údolí Alazani. Naprostý klid umocňuje jedinečný pohled na krajinu kolem vás.

Impulz č. 5: Nejmenší gruzínské město Signagi

Gruzie Signagi