Tipy Letušky

10 impulzů k návštěvě: Gruzie

Vydáno 3. 7. 2019 | Lokočová Linda
Letuška doporučuje zajímavá a dostupná místa na světě.

10 impulzů k návštěvě Gruzie

Gruzie Signagi

Gruzie je překrásná země plná církevních památek, jeskynních chrámů a měst, nádherných horských vrcholků a údolí. Krajina je zde velmi rozmanitá a přímo stvořená k objevování. Každý den se můžete kochat odlišným pohledem. Navíc, podle nedávných archeologických nálezů bylo uhlíkovou metodou zjištěno, že v Gruzii v roce 5981 před Kristem kvasilo dosud nejstarší známé víno.

Impulz č. 1: Sirné lázně Abanotubani v Tbilisi

Gruzie Abanotubani

Starobylá čtvrť Abanotubani, přeloženo do češtiny „lázeňská oblast“, vznikla v 17. století a nabízí unikátní pohledy na cihlové kopule, ze kterých průduchy vychází pára a zahaluje okolní stavby do příjemného nostalgického oparu.

Tip: Objednejte se do lázní a vyzkoušejte, jaké to je koupat se v opravdu teplé vodě.

Impulz č. 2: Pevnost Narikala v Tbilisi

Gruzie Narikala

K dominantě města ze 4. století se můžete projít pěšky nebo vyjet lanovkou od kostela Metechi na protějším břehu řeky Kura. Botanická zahrada, která má 128 ha a byla založena v roce 1845, je součástí parku pevnosti Narikala.

Tip: Prohlédněte si zblízka monumentální sochu „Kartis Deda“, česky Matka Gruzie. Pro všechny příchozí přátele drží v levé ruce pohár vína, pro příchozí nepřátele drží v pravé ruce meč.

Impulz č. 3: Bývalé hlavní město Mccheta

Gruzie Mccheta

Na soutoku řek Aragvi a Kury se nachází Náboženské centrum Gruzie zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dodnes je hlavním sídlem Gruzínské pravoslavné církve. Tady se zrodilo křesťanství, zde v roce 337 bylo uzákoněno jako státní náboženství a jedná se o nejpobožnější město Gruzie.

Tip: Prozkoumejte katedrálu Sveticchoveli, česky „Katedrála životadárných sloupů“ nebo klášter Džvari.

Impulz č. 4: Víno z Kachetie

Gruzie Kachetie

Nejrozmanitější kraj celé Gruzie postupně vytvářely řeky Alazani (nejdelší řeka v Gruzii) a Jori. Najdete zde planiny stepního charakteru, lesy vysoko v kopcích, nížiny s křovinami a nekonečné řady vinné révy. Až 50% celé gruzínské produkce vína pochází z „Vnitřní Kachetie“.  Amfory na víno, tzv. „Kvevri“, najdete v celé oblasti. Některé jsou viditelné podél cest i z velké dálky.

Tip: Proleťte se horkovzdušným balonem v údolí Alazani. Naprostý klid umocňuje jedinečný pohled na krajinu kolem vás.

Impulz č. 5: Nejmenší gruzínské město Signagi

Gruzie Signagi

Gruzínská vláda s mezinárodní pomocí začala revitalizaci města a výsledky jsou již nyní vidět na každém kroku. Městská zeď z 18. století dodnes chrání některé části města a nabízí ze zbytků opevnění překrásný výhled do okolní krajiny. Klášter Bodbe, vzdálený 2 km od Signagi, je spojen se Svatou Ninou, apoštolkou z Palestiny, která jako první ve 4. století přinesla „zprávu“ o křesťanství do Gruzie.     

Tip: Nechte si vyprávět příběh, jak se jí tenkrát podařilo přinést náboženský symbol přes hranice.

Impulz č. 6: Historické městečko Tsinandali

Gruzie Tsinandali

Aristokrat a poeta Alexander Chavchavadze zdědil po svém otci sídlo, které postupně rozšířil o další stavby a dekorativní zahradu. Podařilo se mu pro své hosty vytvořit místo setkání za účelem zábavy, hudby, vtipu a vína. Světoznámé bílé suché víno Tsinandali se zde stále vyrábí stejným způsobem, jako za doby Alexandra.

Tip: Z balkonu paláce směrem ke vstupní bráně se při jasném počasí nabízí dechberoucí výhled na vrcholky Kavkazu.

Impulz č. 7: Nejvýše poležené vesnice v geografické Evropě

Gruzie Ušguli

„Žibiani, Čvibiani, Čažaši a Murqmeli“ tvoří skupinu vesnic pod jednotným názvem Ušguli. Nachází se na úpatí nejvyšší gruzínské hory Šchary a najdete je v nadmořské výšce 2 086 až 2 200 m. V zimním období je přístup značně omezen díky jediné cestě, která je po celou dobu zaváta sněhem.

Tip: Návštěvu tohoto unikátního skvostu doporučujeme naplánovat v letním období.

Impulz č. 8: Ingurská přehradní nádrž

Gruzie Inguri

Vodní dílo na řece Inguri nabízí unikátní pohled na druhou nejvyšší klenutou hráz na světě. Stavba trvala dlouhých 26 let a byla zahájena roku 1961. Do roku 2010 byla nejvyšší klenutou hrází na světě. 

Tip: Vychutnejte si pohled na úchvatně modro-zelenou hladinu přehrady, kde voda je převážně ledovcového původu.

Impulz č. 9: Horské městečko Mestia

Gruzie Mestia

V nadmořské výšce 1 500 m se nachází středověký klenot, který se díky zachovalým kostelům a opevněním dostal na Seznam světového dědictví UNESCO. K městu také náleží malé letiště pojmenované po středověké královně Tamaře Gruzínské, která se nechala titulovat jako král. Je známá jako „Král králů a královna královen“.

Tip: Návštěva Etnografického muzea ještě více objasní pestrou historii celého území.

Impulz č. 10: Lázeňské město Bordžomi

Gruzie Bordžomi

Vyhledávané rezortní město v blízkosti Národního parku Bordžomi-Charagauli a pohoří Malý Kavkaz. Najdete zde také tematický ekologický zábavní park, který je největší v celém kavkazském regionu.

Tip: Ochutnejte místní minerální vodu, která se nachází na předních příčkách oblíbenosti exportovaného zboží z Gruzie.  

Zájezdy pořádané Letuškou do Gruzie

Gruzie Kachetie

Jak rezervovat zájezdy do Gruzie