Tipy Letušky

21 tipů, jak ušetřit v Londýně za památky, jídlo, nákupy a MHD

Vydáno 11. 3. 2016 | Letuška.cz Redakce
Až pojedete do Londýna, sáhněte po Čapkových Anglických listech. Půvabné čtení vycházelo v anglických novinách na pokračování a bylo nesmírně populární. Šedesát stránek povídání o cestě do britské metropole vás v mnohém překvapí. Je totiž i po více než devadesáti letech aktuální.

21 tipů, jak ušetřit v Londýně za památky, jídlo, nákupy a MHD

image
Londýn patří mezi nejdražší metropole světa. Přinášíme pár tipů, jak si dny v britské metropoli dosyta užít a přesto nezaplatit majlant navíc:
  
 1. Levné letenky do Londýna najdete u nás na Letušce. Abyste ušetřili, doporučujeme cestovat ve všední dny a mimo svátky, vybírat méně atraktivní termíny i odletové časy. 
 2. Neberte si velký kufr. Pokud letíte s nízkonákladovou společností, vezměte si jen malé kabinové zavazadlo. Za odbavený kufr platíte navíc. 
 3. Dobrá příprava a itinerář šetří vaši kapsu. Mnohé jízdenky a vstupenky lze pořídit dopředu online, bývají levnější. Pokud máte dostatek informací, ušetříte. Používejte aplikace a čtěte zážitky, hodnocení a doporučení běžných uživatelů, kteří Londýn navštívili před vámi. Skvělý pomocník proti pocitu ztracenosti na rušné londýnské ulici je třeba Tripadvisor.  
 4. Levnější doprava z letiště v Londýně. Lze ušeřit mnoho liber, zjistěte si, jestli vaše letecká společnost neposkytuje slevu na jízdenku (napříkad Ryanair na letišti Stansted za vlak). Všechny dopravní společnosti mají webové stránky, kde můžete srovnat ceny v předprodeji online, a na místě. Bývá výhodnější koupit zpáteční jízdenku.  
 5. Kupte si Oyster card a ušetřete za MHD v Londýně. Za vratnou zálohu 5 liber získáte kartičku, na kterou lze dobíjet kredit. Díky tomu můžete cestovat levněji, v metru i autobusech totiž s Oyster card platíte denně jen tři jízdy (s časovým, přesto dostatečným omezením). Za autobus zaplatíte maximálně 4,4 liber, další jízdy se z karty neodečítají. Za metro zaplatíte denně maximálně 6,4 liber. Kartu je nutné přiložit při nástupu u řidiče ke čtečce, v metru při nástupu i výstupu k turniketu. Oyster card lze koupit i dobít naříklad ve stanicích metra v automatu nebo u okénka. 
 6. Jezděte doubledeckerem, metro je dražší. S Oystercard vás tři jízdy autobusem stojí 4,4 liber.  
 7. Výhodné je půjčit si kolo. Český cyklista bude možná v šoku. Ulice jsou totiž hodně zaplněné a jezdí se vlevo. Doporučujeme najít si dopředu cyklotrasy. 
 8. Prohlédněte si památky z linkového autobusu. Neplaťte za turistické vyhlídkové autobusy. Pokud se vám podaří sednout si na prvních místech v horním patře doubledeckeru, prohlédnete si Trafalgar Square, Katedrálu St. Paul a další památky jen za cenu jízdenky. 
 9. Zajistěte si mobilní data, ušetříte za zmatky. Zaplatíte mobilnímu operátorovi nižší počet stokorun, ale ušetříte, budete mít totiž i bez wifi připojení dostatek informací, například o městské hromadné dopravě v Londýně. Nemůže se vám stát, že pojedete jinam, než jste původně chtěli. MHD v Londýně je drahá. Uložte si odkaz na Transport for London
 10. Plaťte kartou, je to levnější než měnit peníze ve směnárně.  
 11. Jídlo je levnější na trzích. Zkuste Borough Market nebo Berwick Street Market. Můžete využít i nabídky poledního menu. 
 12. Drahé je pivo, víno a jiný alkohol v pubech a restauracích. Za půllitr piva zaplatíte u pípy zhruba 5 liber, sklenka vína stojí zhruba o libru víc. Kupte si potraviny na piknik na trhu nebo v samoobsluze a oddychněte si v londýnském parku. 
 13. Významná muzea jsou v Londýně zdarma! Opravdu můžete navštívit National Gallery, Natural History Museum i Tate Gallery a nebudet