Tipy Letušky

Dovolená v Maroku

Vydáno 4. 3. 2022 | Letuška.cz Redakce
Letuška představuje možnost, jak na dovolenou v Maroku.

Dovolená v Maroku je výprava do orientální pohádky. Co tu musíte vidět a zažít?

Maroko

Perla severní Afriky láká turisty z celého světa na svou bohatou kulturu, historii, nádherná stará města, úchvatnou přírodu a nezaměnitelnou gastronomii. Budete příště mezi nimi?

Období od února do konce května je pro návštěvu Maroka úplně nejlepší, bývá tu krásně zeleno a všechno je svěží. Později už nastupují horka, která jsou pro nás až nepříjemná. Zimní počasí je naopak zase dost nevyzpytatelné – teplotní rozdíly v noci a ve dne jsou vysoké a na horách bývá už od listopadu sníh.

Maroko leží na samotném severu Afriky a svádí to, aby se sem člověk vydal sám. Pokud si ale chcete tuto kouzelnou zemi vychutnat, jak jen se dá, využijte moje služby jakožto specializované cestovní kanceláře, kdy já a moji cestovatelští přátelé (a stejní nadšenci jako já) jako průvodci vám ukážou taková místa, která byste sami neobjevili. Jako např. i v 21. století stále tajuplný svět místních nomádů a beduínů. Tam se skutečně jen tak nedostanete. A ty večery plné tradiční hudby pod hvězdnou nocí jsou nezapomenutelným skvostem, na který se nezapomíná.

Nebo nádherné klikatící cesty mezi rozpadajícími se vesnicemi z hliněných cihel a kolem dlouhých pásů sytě zelených palem, které se táhnou směrem k Sahaře a magicky sluncem zaplněné duny Erg Chebbi.

Co byste měli v Maroku vidět a zažít?

Maroko

Pohádky tisíce a jedné noci. Přesně tak si budete připadat v některých zákoutích marockých měst. A jakmile se pustíte od přírody, zaděláte si na nezapomenutelné zážitky (kde jinde můžete vidět kozy šplhat po stromech takovým způsobem, který dle mě překračuje meze rozumového chápání). Co tedy v Maroku rozhodně stojí za to?

Marrákeš

Maroko

Když se svých klientů ptám, co je jako první napadne, jakmile dojde řeč na Maroko, často odpovídají, že je to Marrákeš. A není divu. Jde o jedno z nejnavštěvovanějších měst v zemi. Má nádherné památky, náměstí i nejrůznější zákoutí, kde si dosyta vychutnáte atmosféru Orientu. A navíc je vstupní branou do pohoří Atlas, které mu vytváří úchvatnou kulisu.

Pomyslnou povinností každého, kdo se do Marrákeše vydá, je vidět centrální náměstí. Najdete tu nejen trhy, z nichž můžete svým blízkým přivézt autentické suvenýry. Se setměním se tu scházejí akrobati, žongléři nebo zaklínači hadů a nezapomenutelná show začíná. K tomu všemu tu voní pečené maso a návštěvníci se hojně osvěžují čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávou. Prostě idylka.

Kromě centrálního náměstí, které ke konání trhů sloužilo fantastických 30 tisíc let (!), zve Marrákeš na svou nádhernou medínu se spletitými uličkami, v nichž se může našinec ztratit doslova v mžiku. Součástí medíny je i nádherně pestrobarevný trh, na němž absolutně nebudete vědět, co si na památku vybrat, alespoň tak to mám vždy já. Vřele doporučuji smlouvat – ceny jsou nasazené hodně vysoko a je také je to zvyk!

Casablanca

Maroko

Největší město Maroka nabízí fantastické zážitky takřka každému, kdo ho navštíví. Dýchá z něj dlouhá a pestrá historie, do níž zasáhli Arabové, ale i Evropané, stejně jako moderní svět zhmotněný například největším nákupním centrem v celé Africe. Nepochybuji tedy o tom, že si v něm každý najde to své.

Tím hlavním je tu ale samozřejmě historie, kterou reprezentuje třeba poměrně mladá mešita Hassana II., jež tu stojí od roku 1993 a jež se pyšní titulem druhé největší mešity na světě. Dechberoucí je rozhodně i náměstí Mohameda V., které se vám bude zdát malebné ve dne a v noci, tu pak můžete potkat turisty z celého světa. Typické pro toto místo jsou malé bufety – doporučuji dát si tu některou z místních dobrot, ať je váš zážitek dokonalý. Já doporučuji určitě kuskus v tzv. tažinech, což jsou tradiční hliněné nádoby, v nichž se dusí maso, zelenina, bylinky, olivy a případně i nějaké to ovoce. Díky tvaru nádoby se vše promíchá a daleko lépe připraví.

Zbude-li vám po prohlídce největších lákadel (k nimž patří také Židovské muzeum nebo centrální trh) ještě trochu času, vystoupejte na věž novogotické katedrály Sacre Couer. Je z ní nezapomenutelný výhled na celou Casablancu i Atlantský oceán.

Meknes

Maroko

K nejnavštěvovanějším městům v Maroku patří i Meknes, který potěší hlavně vášnivé objevovatele historických památek. Je v něm třeba městská brána považovaná za tu nejkrásnější v celé zemi i nejrušnější místo v Maroku! Tím je jedinečné náměstí Place el Hedim, kde vás naprosto ohromí všudypřítomný ruch a cvrkot.

V Meknesu si jako turista nesmíte nechat ujít procházku medínou, v níž vás duch Orientu naprosto pohltí. Myslím, že je naprosto zásadní zavítat i k Velké mešitě, která na místě stojí už od 12. století a je tradiční zástupkyní budov tohoto ražení, a pak k mauzoleu Mulaja Ismaila – ta je totiž jednou z nejkrásnějších mešit v Maroku a vstoupit do ní může každý, i když nevyznává islám. Doporučuji i obdivuhodný komplex Heri es-Souani, kde mimo jiné žilo na 12 tisíc koní.

K městu jednoznačně patří Mulaj Ismail, sultán, který tu vládl 55 let. Z běžného provinčního města během své vlády stvořil velkolepé hlavní město říše.

Fes

Maroko

Jedno ze čtyř královských měst bývalo v dávných dobách obyčejnou vesnicí. První zmínky o ní jsou z 8. stol. n. l., až v 9. století se dočkala první mešity, rozšíření a výstavby. Zdejší mešita tak patří k těm nejstarším v Maroku. Právě v 9. století tu vznikla i univerzita, čímž bylo zasazeno semínko vědění a poznání.

Pro turisty je Fes dalším významným bodem v itineráři. Dělí se na tři základní části, přičemž tou pro návštěvníky nejzajímavější z nich je beze sporu Fes el-Bali. Tato čtvrť je typická svými křivolakými úzkými uličkami, které vás během chvilky zavedou do středověku. Než se do nich pustíte, měli byste vědět, že je jich tu asi 9 tisíc a zorientovat se tu může být dost těžké.

A co ve Fesu navštívit? Rozhodně věnujte pozornost zdejším fontánkám – ve Fesu je jich asi sedm desítek a tu nejkrásnější najdete na náměstí Nejjarine. Podívat se můžete také na novou část města nebo na čtvrť, která se v minulosti stala útočištěm pro židy (Fés Jdid). Určitě uděláte dobře, zamíříte-li k mešitě nebo medrese, náboženské škole. A co takhle objevit tajemství koželužen?

Rabat

Maroko

Na Rabat si vyčleňte aspoň celý jeden den, klidně i dva. Budete nadšení. Hlavní město Maroka je plné lákadel všeho druhu – sídlí tu král a vláda, kvete tu bavlnářský, kožedělný a potravinářský průmysl a část města je také pod ochranou UNESCO. Jde o tzv. Nové Město, které vznikalo během francouzského protektorátu od roku 1912 do 30. let téhož století. Úchvatné a jedinečné je tím, že se v něm mísí arabská a muslimská architektura s budovami ve stylu západního modernismu.

V Rabatu měla stát nejvyšší mešita na světě, kterou tady začali stavět ve 12. století. K jejímu dokončení ale nikdy nedošlo a jediné, co tu dnes turisté pozorují, je Hassanova věž, 44 metrů vysoký minaret, který měl podle plánů dosahovat výšky 88 metrů. Kolem věže stojí i sloupořadí z 19 nedokončených lodí.

Ve městě je celá řada dechberoucích historických památek. Pokud tu ale něco skutečně vyčnívá, je to čtvrť Kasbah des Oudaias, v níž se nacházejí typické bílé domky s modrým pruhem. Nejkrásnější vstup sem zažijete Almohadovou branou, ta je ovšem často zavřena, a tak nezbývá než se dovnitř dostat některou z menších postranních bran.

Zmínit musím ještě Andaluské zahrady, nádherný komplex vhodný k odpočinku při náročném objevování zdejší krás. V zahradách, které tu nechali za dob kolonialismu zřídit Francouzi, si můžete prohlédnout třeba datlovníky, oleandry nebo citrusy. Fontánky a zbytky starobylých soch už jen podtrhnou jedinečný zážitek.

Erfúd

Maroko

Toto pouštní město si ne náhodou vybrali filmaři při tvorbě snímku Mumie. Je to tradiční výchozí bod k písečným dunám opodál, zároveň je známé těžbou kvalitního černého mramoru a nálezem fosilií i slavnostmi datlí, které se tu konávají během října.

Uzúd

Maroko

I příroda je v Maroku fascinující, o čemž svědčí nejen zmiňovaná poušť nebo hory, ale třeba i vodopády Uzúd. Třístupňové vodopády měří 110 metrů, nejdelší z nich má 75 metrů. Atrakcí je ale už samotná cesta k nim – projdete se mezi olivovníky a zaručeně potkáte zdejší opičky. Nemusíte se jich bát, jsou na turisty zvyklé.

Bezpečnost v Maroku a na co si dát pozor

Maroko

Maroko je politicky a ekonomicky stabilní a král, který je zároveň vůdcem všech věřících, se snaží vést otevřený a tolerantní islám. Ihned pocítíte, že Maročani mají turisty rádi, i proto je tu bezpečno zhruba tak jako ve větších západoevropských městech. Jen tam, kde je víc lidí pohromadě, hrozí drobné krádeže. S trochou opatrnosti se ale nemusí nic stát.

Alkohol. Na veřejnosti se pít nesmí, dát si ho ale můžete v barech a restauracích, běžně ho seženete v obchodech, ovšem jen do 19 hodin. Během ramadánu se koupit nedá, tak pozor na to.

Oblečení. Marocký islám je velmi tolerantní, což má osobní zkušenost jen potvrzuje. Očekává se, že se turisté budou chovat podle zdejších zvyků, zároveň ale Maročané nevyžadují, aby se ženy cizinky nějak extra zahalovaly, nemusí ani nosit šátek na hlavě.

Fotografování. Fotit můžete, jak je libo, když to není vyloženě zakázáno. Když si budete chtít zvěčnit někoho zajímavého, nejprve se ho zeptejte, ať nedojde k nepříjemnostem.

Pitná voda. Raději vždy pijte balenou vodu, a to i tam, kde je tekoucí voda označena za pitnou. V restauracích se nemusíte bát, kuchaři pracují s převařenou vodou. Jen si nenechte dát led do nápoje. Opravdu.

Cestovní pas. Abyste mohli do Maroka, potřebujete platný cestovní pas. Klienti se mě často ptají, jestli vadí, nebo nevadí razítko z Izraele. Nevadí.

Placení. Ve velkých hotelech, restauracích a obchodech nebudete mít s mezinárodní platební kartou problém. Přesto ale doporučuji mít u sebe hotovost, je to vždy jistější a například na trzích nezbytné. V Maroku si můžete směnit eura, dolary i další měny.

Autor článku: Omar Jamaein

Jak rezervovat letenky do Maroka

Letuška
  • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
  • Napište nám poptávku s počtem cestujících a přibližnými termíny přes Kontaktní formulář.
  • Mapa. Přehled všech letů najdete na mapa.letuska.cz.