Tipy Letušky

Už jste byli v Karlíně? Pět špičkových staveb, které stojí za to

Vydáno 18. 5. 2015
Až pojedete do Prahy, udělejte si výlet do Karlína. Bývalá dělnická a průmyslová periferie se stala nejrychleji se rozvíjející čtvrtí. Praha nejsou jen Hradčany, Malá strana a Karlův most. Světoví architekti nyní staví v Karlíně. Udělejte si sem výpravu každý rok. Kde je dnes starý dvůr, louka, prázdný pozemek bez využití, za rok jistě vyroste moderní budova. Další zajímavé projekty už architekti zpracovávají ve svých atelierech a tvář čtvrti se prudce mění.

Proč navštívit svérázný Karlín? Obdivujte skvělou architekturu!

Odvážná architektura, atmosféra, dobrá káva, pestrá gastronomie, tunel, viadukt. To vše vás může přilákat do pražské čtvrti Karlín. Vybrali jsme pět nových (nebo rekonstruovaných) budov, které stojí za to vidět. Máme pro vás tip: až budete mít hodinu čas, projděte se kolem Vltavy a dívejte se na pražský New York z opačné strany.

Amazon Court

Amazon Court. Foto: Archiv Crest Communications

Bílý, jednoduchý, elegantní dům od dánského studia Schmidt Hammer Lassen Architects, které je známé například přestavbou královské knihovny v Kodani. Výrazným prvkem je velké prosvětlené atrium s barevnými vnitřními žaluziemi, které se pohybují pomocí elektromotorků. Energeticky úsporná administrativní budova tvoří společně s příbuznými Danube House a Nile House administrativní komplex River City Prague a může se pochlubit řadou nekonvečních technických řešení – například využití akumulačních schopností betonu nebo ohřev vzduchu působením lidského tepla či odebíráním tepla z techniky. 

Main Point Karlin

Main Point Karlin. Foto: Archiv Domus

Dílo architektů z českého studia DaM. Je první kancelářskou budovou v České republice, která získala cenu za úspornost budovy, ekologickou náročnost a vliv na okolí. Pokud chcete do "barevné vlnovky" vstoupit, můžete navštívit galerii, která je umístěna okolo vnitřního atria. Najdete tu výběr děl od barokního umění po současnost. Galerie je zdarma otevřena každé úterý a čtvrtek od 10 do 18 hodin. Do galerie se vchází hlavním vchodem.

Cornlofts Šaldova

Cornlofts Šaldova. Foto: Archiv Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství

Až vesmírně chladný bytový dům projektovali vídeňští architekti ze studia Baumschlager Eberle. Z původní městské sýpky z 19. století citlivým zásahem vznikl zajímavý koncept domu s lofty – byty, které vznikly přestavbou dříve průmyslových budov. V sousedství brzy vyroste další stavba s názvem Cubus Karlín.

Corso Karlín

Corso Karlín. Foto: Archiv Česká komora lehkých obvodových plášťů

Katalánský architekt Ricardo Bofill mění Karlín. Corso Karlín je citlivě rekonstruovaná budova, kde si můžete všimnout zajímavé kombinace starého s novým. Původní objekt s půvabným štítem pochází z konce 19. století a sloužil jako hala na výrobu plechových kotlů, zvaná „Plechárna“. Čtyřpatrová administrativní budova stojí rozhodně za obdiv i fotku do vašeho archivu.   

Danube House

Danube House. Foto: Archiv Crest Communications

Jedna z prvních moderních staveb, která zahájila mohutnou výstavbu na Rohanském ostrově. Dům navrhli američtí architekti z atelieru Kohn Pedersen Fox. Náš tip: Obejděte zajímavou budovu z druhé strany a podívejte se do vstupní haly. Můžete zde vidět zmenšeninu plastiky Kafka od Davida Černého. 10metrová ocelová socha ve tvaru pohyblivé hlavy je jinak umístěna v nově vybudovaném obchodním a kancelářském komplexu Quadrio na Národní třídě. 
 

Úvodní foto: Aktron / Wikimedia Commons