Tipy Letušky

Výpravy na místa, kde se točily scény ze slavných filmů

Vydáno 7. 12. 2015
Na malou chvíli si představte, že jste hlavní hvězdou velkofilmu a nechte kolem sebe obživnout příběhy ze stříbrného plátna. Vybrali jsme pro vás několik zajímavých filmových lokací, scénář ideální dovolené je ale pouze na vás. Kamera, klapka, akce, letíme!

Leťte na Island a dál po stopách Jamese Bonda! Kde se točily další scény ze známých filmů?  

Také se vám tu a tam při sledování opravdu dobrého filmu zasteskne, že po jeho skončení na vás čeká nevyhnutelná realita všedního dne? Dopřejte si při cestování malou chvíli snění a vydejte se na místa, kde se natáčely slavné trháky a oceňované snímky. 
 

Vzhůru do bradavické školy čar a kouzel! (Londýn, Velká Británie)

Harry Potter, mladičký učeň kouzel s jizvou na čele, bojující se zlem – okouzlil v příbězích J. K. Rowlingové děti i dospělé, filmové zpracování řady fanoušků jen rozšířilo. Kouzelná dobrodružství Harryho Pottera a jeho přátel znovu ožívají ve filmových studiích společnosti Warner Bros v Londýně. Na stavbě jedinečné atrakce se podíleli architekti, kteří pracovali i na původních kulisách k oblíbené sérii. Projít se můžete třeba po slavném nástupišti devět a tři čtvrtě, kde na vás čeká kouřící parní vlak – Bradavický expres. Další z přístupných lokací je Příčná ulice, kouzelnická nákupní čtvrť překypující nevšedními suvenýry a jídlem, které je inspirováno filmovými pochoutkami. Letenky do Londýna patří na Letušce k nejvyhledávanějším. 
 

Co ještě můžete vidět na cestě po Velké Británii

Pokud budete mít času nazbyt, vydejte se i do Oxfordu. Některé záběry vznikly v místní univerzitě Christ Church College a v kostele Christ Church Cathedral. 
 

Přes galaxii za Star Wars (Medenine a Matmata, Tunisko)

Fanoušci epické hvězdné ságy Star Wars budou z dovolené v Tunisku jistě nadšeni, nachází se zde totiž hned několik lokací, které si ve slavných filmech zahrály. Pokud jste někdy tajně toužili po životě ve vzdálené galaxii, nesmíte minout hotel Sidi Driss ve městě Matmata. V tomto neobvyklém ubytovacím zařízení můžete poobědvat v jídelně, kde jedl i hrdina ságy Luke Skywalker na fiktivní planetě Tatooine. Ve městě Medenine najdete zase sousedství, ve kterém bydlel další z rodiny Skywalkerů – Anakin. Členité prostory starých sýpek byly ve filmu použity jako kulisy pro čtvrť otroků. Nejvíce budov z filmu rozpoznáte v městských částech Ksar Ouled Soltane a Ksar Medenine.
 

Co ještě můžete vidět v Tunisku

Kromě lovu na filmové lokace můžete v Tunisku trávit čas koupáním, jízdou na velbloudech či návštěvou místních trhů.  
 

Po stopách Agenta 007 (až na Island)

Sérii filmů o agentovi britské tajné služby Jamesi Bondovi zřejmě není třeba dlouze představovat – vždyť od vydání knižní předlohy od Iana Fleminga brzo uplyne 60 let. Generace fanoušků byly s každým novým dílem fascinovány přívalem nových filmových triků, ale také neuvěřitelných scenérií. Agent Bond totiž při svých dobrodružstvích zavítal do celé spousty exotických zemí. U islandského jezera s krkolomným názvem Jökulsárlón se natáčely hned dvě kultovní bondovky.
Ve filmu s názvem Dnes neumírej se po zamrzlém jezeře prochází v roli Agenta 007 Pierce Brosnan, ve finále pak sledujeme závod jaguárů na praskajícím ledě. Ve Vyhlídce na vraždu se zase Roger Moore pokouší zabránit nebezpečnému maniakovi v pokusu o ovládnutí světa. Ledovcové jezero Jökulsárlón na Islandu je proslulé pro své nádherné výhledy, projet se po něm můžete na speciálně upravených lodích s koly, které na pevnině fungují jako běžné autobusy. Při dobrých podmínkách se dá nad jezerem spatřit polární záře.
 

V Paříži na kávu s Amélií z Montmartru

Film o křehké dívce žijící ve snovém světě se stal po uvedení v roce 2001 celosvětovým hitem. Hlavní roli Amélie z Montmartru ztvárnila herečka Audrey Tautou a jako kulisy posloužila skutečná pařížská čtvrť. Jedním z existujících míst je i malebná kavárna, kde Amélie pracovala. Ve skutečnosti se jmenuje Café des Deux Moulins, neboli U dvou mlýnků a najdeme ji jen malý kousek od slavného podniku Moulin Rouge. Při procházce po Paříži možná rozpoznáte i další místa použitá ve filmu – například stanice metra Lamarck-Caulaincourt, kde hlavní hrdinka potkala slepého muže. U vodního toku Channel of Saint Martin zase zavzpomínejte na scénu, ve které Amélie hází žabky. A nakonec: nezapomeňte se vyfotografovat v některé z fotobudek, jedna taková dovedla Amélii k životní lásce.
 
 

Do rodné vesnice Bilba Pytlíka na Novém Zélandu

Slavné dílo J. R. R. Tolkiena je dnes již považováno za klasiku a zrovna tak i jeho filmové zpracování. Novozélandské městečko Matamata posloužilo jako kulisy pro většinu scén z domova hlavního hrdiny – hobita Bilba Pytlíka. Hobitím rozměrům odpovídají i místní stavby. Jsou to především maličké domky s kruhovými dveřmi, zasazené do sytě zelených svahů. K vidění jsou místa známá z trilogie Pán prstenů i nedávno natočeného Hobita.
 

Příroda na Novém Zélandu nikdy nezklame

Oblast kolem města Matamata je známá i pro své přírodní krásy, zbylý čas tak můžete strávit třeba návštěvou krápníkových jeskyní, projížďkou na loďkách či pěší turistikou.
 
Použité fotografie: Linnemann-photography, Toby Stephens, Dave, Alfredo Miguel Romero, Pierre-Louis FERRER, Koffiejunkie, Janintheuk