Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Jordánsko

Vydáno 27. 6. 2022 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Jordánsku se s Letuškou podělila Kristýna Světlíková

Cesta do Jordánska

Jordánsko

Jordánsko jsem měla spojené především se skalním městem Petra, které jsem vždy chtěla navštívit. Jakmile jsem si začala o tomto místě a celém Jordánsku číst, cesta mě lákala stále víc.

Tento rok se mi to konečně povedlo a vyrazila jsem společně s pár přáteli.

Cesta letadlem

Jordánsko

Z Prahy do Jordánska nyní nejsou přímé lety, a tak jsme museli přestupovat ve Vídni. Let Praha – Vídeň však trvá maximálně 45 minut, a navíc jsou oba lety operovány Austrian Airways, které mají skvělý servis a prostorná letadla. Ve Vídni jsme měli něco málo přes hodinu na přestup, kde jsme se bez potíží nalodili na další let do hlavního města Jordánska, Ammánu. Do Ammánu jsme dorazili kolem desáté dopoledne a rovnou jsem se vydala směr Mrtvé moře.

Mrtvé moře

Jordánsko

Je to pravda! V Mrtvém moři se vznášíte! A díky obsaženým minerálům vaše pleť omládne o deset let. Ubytování u Mrtvého moře jsme s přáteli zvolili v hotelu Mövenpick, který evokuje starou jordánskou vesnici. Hotel má několik bazénů, skvělou kuchyni, a především pláž u Mrtvého moře. Doporučili mi, abych si nejprve užila vodu po dobu pěti minut, pak se namazala bahnem z moře, počkala čtvrt hodiny, než bahno trochu zaschne a pak ho v moři ze sebe smyla. Procedura se dá několikrát opakovat, ale výsledek je znát už po prvním smočení v moři. Pokud by vám to však nestačilo, můžete navštívit i hotelové spa s dalšími procedurami.

Petra

Jordánsko

Po dni relaxace u Mrtvého moře jsem už byla nedočkavá navštívit vysněnou Petru. Protože se mi líbil koncept hotelové vesničky, našla jsem kousek od Petry hotel Hyatt Zaman, který nabízí romantické pokoje v tradičním jordánském stylu a atmosféru jordánského městečka, které se nachází jen pár minut autem od Petry. Na Petru jsme si s přáteli vyčlenili celý den a dobře jsme udělali. Petra totiž není jen nejznámější soutěska Sík a pokladnice Al-Chaznech, ale celá rozsáhlá oblast plná nádherné architektury vytesané přímo do kamene. Na místě jsou k vidění jak tradiční hrobky Nabatejců, tak i antický amfiteátr. Rozhodně doporučuji se vybavit dobrou obuví a kloboukem. Slunce je v Jordánsku neúprosné. Musím říct, že návštěva Petry mě opravdu nezklamala a byla snad ještě kouzelnější, než jsem si ji představovala. Po dlouhém dni přišel vhod hezký hotelový bazén.

Vádí Rum

Jordánsko

Cesta do Jordánska by se neobešla bez návštěvy pouště Vádí Rum a glampinku. Další den jsme si tedy zařídili vyjížďku Jeepem do pouště se zastávkou na čaj v beduínském stanu. Vyjížďka končila u našeho ubytování v Al Sultana Wadi Rum Camp, kde nám přichystali tradiční večeři – jehněčí a kuřecí maso s rýží, vše vařené pomalu v zemi. Po večeři jsem neodolala a objednala pro naši skupinku vodní dýmku. Kolem jedenácté hodiny nás průvodce vzal Jeepem dál do pouště, kde jsme pozorovali dechberoucí noční oblohu. Větší romantiku nikde rozhodně nezažijete. V kempu na mě pak čekal pokoj ve velkém stanu vybavený v beduínském stylu, s pohodlnou postelí i teplou sprchou.

Rudé moře

Jordánsko

Po několika dnech ve vyprahlé poušti byl rozhodně čas zažít písek jinak, a proto jsme vyrazili k Rudému moři. Miluji potápění, ale protože zbytek skupiny nemá potřebný výcvik, rozhodli jsme se jen šnorchlovat a spojit výlet na lodi i s obědem. Na oběd byly čerstvé grilované ryby a zeleninové saláty. A samozřejmě všudypřítomný humus, který miluji. Po výletu jsme zůstali na pláži a užili si zasloužený relax.

Ammán

Jordánsko

Na posledních pár dní jsme se přemístili zpět do hlavního města Ammánu, kde jsme se ubytovali v moderním hip hotelu W. Jeho atmosféra, promyšlený design, hudba a stále se měnící světla mě naprosto uchvátily. Stejně tak jsem si užila vzruch centra města, které je plné obchůdků a trhů se vším, na co si vzpomenete. Určitě si vyměňte peníze, abyste měli dostatek dinárů v hotovosti. Platba kartou tady v malých obchodech stále není běžná. A bez čerstvého koření nebo ochutnání místních pochoutek nemůžete z Jordánska odjet.

Městečko Madaba a hora Nebo

Jordánsko

Týden utekl jako voda, ale před odletem jsme ještě stihli navštívit kouzelné město Madaba s mnoha kostely. Především pak s kostelem sv. Jiří, kde najdete mozaiku zachycující mapu Svaté země a Jeruzaléma. Poté jsme ještě vyrazili na horu Nebo, která je místem posledního odpočinku Mojžíše a vrchol, ze kterého spatřil zemi zaslíbenou.

Celkový dojem

Jordánsko

Jordánsko předčilo mé představy o této destinaci, která zatím mezi lidmi v Česku není moc vyhledávaná. Země v sobě snoubí historii několika různých kultur a jejich pozůstatky jednoznačně stojí za vidění. Lidé jsou zde milí, přátelští a nápomocní. I prodejci, které odmítnete, se na vás usmějí a popřejí vám hezký den. V ulicích Ammánu, ale i kdekoliv jinde, jsem se vždy cítila bezpečně. Jídlo i servis jsou skvělé a ubytování vždy čisté. Jordánsko je rozhodně víc než Petra a určitě stojí za to se do něj vypravit.