Tipy Letušky

10 impulzů k návštěvě: Jordánsko

Vydáno 2. 10. 2019 | Lokočová Linda
Letuška doporučuje zajímavá a dostupná místa na světě.

10 impulzů k návštěvě Jordánska

Jordánsko

Jordánské hášimovské království je překrásná země, kde můžete navštívit jeden z nových divů světa – starodávné skalní město Petra. Mezi další klenoty patří antické město Džaraš, oblast měsíční krajiny v přírodní rezervaci Vádí Rúm nebo ustupující Mrtvé moře.

Impulz č. 1: Hlavní město Ammán

Jordánsko

Metropole, která má přes 5 milionů obyvatel, je koncentrací kulturního, ekonomického a sociálního života země. Ammán se stal hlavním městem Jordánska až v roce 1948. Od svého založení před několika tisíci lety vystřídal mnoho jmen. V Bibli se o něm píše jako o „městě dětí Ammónových“, v antice mu říkali Filadelfie a v dobách římského impéria Dekapolis.

Tip: Vyzkoušejte si akustiku římského cirkusu, který se nachází v centru města.

Impulz č. 2: Pouštní hrady v jordánské poušti

Jordánsko

Pouštní paláce, případně to, co z nich zbylo, se nachází v jordánské poušti východně od hlavního města Ammán. Kusejr Amra je dnes zřícenina pouštního paláce, kterou v roce 1898 objevil moravský „Lawrence z Arábie“ a orientalista Alois Musil. Z počátku 8. století pochází Kusejr Kharana, jedna z nejranějších ukázek islámské architektury pouštních paláců v oblasti.

Tip: Doporučujeme navštívit i Kusejr Azraq, „Modrou Pevnost“, která sloužila jako útočiště velšského plukovníka Lawrence z Arábie.

Impulz č. 3: Muslimský hrad v Ajlounu

Jordánsko

Křesťanský mnich Ajloun propůjčil své jméno oblasti, kterou v byzantské době nazýval svým domovem. Následně na vrcholku jeho hory byl postaven klášter, který po dobytí v roce 1184 arabským generálem, blízkým příbuzným Saladina, posloužil jako základy nové muslimské pevnosti.

Tip: Vystoupejte na vrchol jakékoliv věže a užijte si dechberoucí výhled na pestrou krajinu.

Impulz č. 4: Antické město Džaraš

Jordánsko

Nedávné archeologické nálezy dokazují, že Džaraš byl obýván již v neolitu (7 500 – 5 500 p. n. l.) a řadí se celosvětově mezi pouhých 12 nalezišť, kde se našly stejné kosterní pozůstatky. Město postupně postihla řada zemětřesení, pokoření několika panovníky a nakonec bylo opuštěno kompletně. Znovu objeveno bylo až v roce 1806 a začala nová éra města.

Tip: Navštivte ruiny Gerasy, původní řecko-římské město, které založil Alexandr Veliký a jeho generál Perdikkás.

Impulz č. 5: Mojžíšova hora Nebó

Jordánsko

Jihozápadně od hlavního města, necelou hodinu jízdy, najdete biblickou horu, na které se nachází hrob samotného Proroka. Po 40 letech putování z Egypta, s výhledem na Zaslíbenou zemi, zde Mojžíš skonal. Přesnou lokaci hrobu se zatím archeologům nepodařilo najít. Na vrcholu hory se dochovaly pozůstatky byzantského kostela a kláštera.  

Tip: Představte si, že jste na chvíli Mojžíšem a vychutnejte si výhled na Zemi zaslíbenou.

Impulz č. 6: Skalní město Petra

Jordánsko

Významné archeologické naleziště světového významu je zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Původní pohřebiště, následně město s 30 000 obyvateli, bylo dokonale schováno. Až četná zemětřesení donutila Nabatejce opustit své království.

Tip: Zastavte se u křižáckého hradu Kerak, který začal v roce 1140 budovat majordomus krále Fulka V. z Anjou, Peganus.

Impulz č. 7: Sbírka mozaik v Madabě

Jordánsko

Madaba se proslavila svojí unikátní sbírkou mozaik z byzantské a umajjovské éry. Nejslavnější podlahová mozaika se nachází v kostele sv. Jiří a zachycuje Svatou zemi a Jeruzalém a říká se jí také „Madabská mapa“.  

Tip: Ponořte se do termálních pramenů Hammamat a Zarqa, které si užívali již staří Římané.

Impulz č. 8: Přírodní rezervace Vádí Rúm

Jordánsko

Zápisem v Seznamu světového dědictví se pyšní i přírodní rezervace Vádí Rúm, jinak také známá jako „Údolí měsíce“. Název rezervace se dá přeložit dvěma způsoby. První možnost je „Údolí vzdušného písku“ a druhá „Údolí Římanů“. Měsíční krajina fascinuje diváky u obrazovek nejednoho filmu a bezpočet návštěvníků z celého světa.

Tip: Absolvujte dvouhodinovou projížďku džípem skrze jordánskou poušť.

Impulz č. 9: Koupání v Mrtvém moři

Jordánsko

Nejníže položené slané jezero na světě se nachází mezi Izraelem a Jordánskem. Salinita tohoto vnitrozemského moře je 33,7 %, a řadí se tak mezi nejslanější jezera na světě. Hlavním přítokem je řeka Jordán. Moře smrti, jak se označuje v hebrejštině, nabízí jedinečné léčebné účinky některých kožních onemocnění a díky hustotě vody umožňuje zažít pocit nadnášení.

Tip: Kupte si produkty s bahnem a minerály z Mrtvého moře přímo u zdroje.

Impulz č. 10: Přístav v Akabě

Jordánsko

Oblast jižního cípu země s jediným přístavem Jordánska, je již více jak 5 000 let osídlena. „Nevěsta Rudého moře“, jak je město přezdíváno, nabízí unikátní prostředí pro dovolenou – luxusní resorty, písečné pláže a bohatý večerní a noční život.

Tip: Půjčte si šnorchl, brýle a ploutve a prozkoumejte korálové útesy osobně.

Zájezdy pořádané Letuškou do Jordánska

Jordánsko

Jak rezervovat zájezdy do Jordánska