Cestujeme po světě

Petra na cestách – Gibraltar

Vydáno 9. 3. 2023 | Letuška.cz Redakce
Letuška přináší úryvky z cestovatelského deníku Petry Větrovské

Gibraltar

Gibraltar

Pro většinu lidí, kteří se ocitnou na jižním pobřeží španělské Andalusie, patří na přední příčky "must-visit" seznamu malý britský územní celek Gibraltar. Nabízí totiž bohatou historii a kulturu, ale také krásné přírodní scenérie a unikátní zážitky. Stejně jako Monako nebo Vatikán sousedí jen s jedním dalším státem, v tomto případě Španělskem. Malým rozdílem je, že Španělsko Gibraltar vysloveně neobklopuje, je s ním spojen jen celkem krátkou hranicí na výběžku. I pro mě to tak bylo místo, které jsem nemohla vynechat. Jaké jedinečné zážitky Gibraltar nabízí?

Vyšplhat na Gibraltarskou skálu

Gibraltar

426 metrů vysoká vápencová skála dominuje celému ostrovu. Uvidíte ji už dávno předtím, než se ke gibraltarským hranicím vůbec přiblížíte. A stejně tak ze shora ze skály se nabízí pohled na celý Gibraltar. Cesta nahoru vede po silnici (kam ale nesmí auta kromě místních dopravců), není nikterak náročná, ale pokud se vám nechce, můžete využít i lanovku.

Pozorovat opice ve volné přírodě

Gibraltar

Možná jste na opičí kolonie zvyklí z Asie, ale v Evropě je tohle rarita. A Gibraltařané jsou na své opičáky patřičně pyšní a hýčkají si je. Budou vás otravovat, budou vám chtít ukrást jídlo a možná ani nebudou udržovat dost zdvořilou vzdálenost. Budou vás tím ale bavit a zapózují vám na nespočet fotek.

Sledovat dění na runwayi

Gibraltar

Ze shora ze skály máte runway gibraltarského letiště jako na dlani. Runway letiště patří k těm nejkratším na světě. Runway také kříží jediná silnice, po které můžete na Gibraltar přijet, nebo přejít pěšky. Tahle silnice je hodně frekventovaná a při přistávání nebo startu letadla, které přes ni musí přejet, je jen na nezbytně nutnou krátkou chvíli uzavřená. Rozsvítí se semafor a spustí se závory. Žádná složitá bezpečnostní opatření, návštěvníci spořádaně čekají na zvednutí závory, aby přešli runway.

Vidět Afriku

Gibraltar

Gibraltar není nejjižnější evropský bod ani není nejblíž Africe, ale Afrika je odtud vidět dobře. Vidíte tedy jen takový pevninský kopeček v dáli jakoby v mlze. Jsou jím města Ceuta, která jsou společně s asi 400 kilometrů vzdáleným pobřežním městem Melilla jedinými dvěma španělskými městy v Africe. Nejlepší výhled na Afriku je od gibraltarského majáku.

Ochutnat kombinaci španělské a britské kuchyně

Gibraltar

Přiznávám, že na Gibraltaru jsem se těšila na změnu od klasicky malých španělských snídaní v podobě chleba s rajčaty, na pořádnou anglickou snídani se vším všudy. Gibraltarská kuchyně je ovlivněna jak britskými, tak španělskými kořeny, a nabízí širokou škálu zajímavých a chutných jídel, která stojí za pozornost. Mezi nejznámější patří "Calentita", což je místní verze španělské tortilly, "Rosto", tradiční dušené hovězí maso s cibulí a rajčaty, a "Fish and Chips", které byly převzaty v nezměněné podobě z britské kuchyně. "Panissa" je smažená rýžová koule s masem a kořením, "Carcamusa", dušená směs vepřového masa, rajčat a paprik. Ze sladkých věcí tu jedí "Bollo de Hornasso", křupavé pečivo s anýzem a fenyklem, nebo "Rosquetes", křehké a sladké cukroví. Kromě toho můžete ochutnat i mnoho druhů ryb a mořských plodů, jako je "Sardinas al Horno", pečené sardinky s olivovým olejem a bylinkami.

Spojení na Gibraltar

Gibraltar

I když přistání na krátkém Gibraltarském letišti může být zajímavý zážitek, pravděpodobnější je, že sem přijedete po zemi. Přímé lety z Česka sem nejsou vůbec, Gibraltar má letecké spojení jen s Británií a Marokem. Na Gibraltar se jezdí nejčastěji z Málagy, která je výchozím bodem pro spoustu krásných výletů, jako je například Caminito del Rey, Granadu, Rondu nebo Marbella. Z Málagy je to na Gibraltar dvě hodinky autem, na svém blogu píšu právě o výletu na z Málagy na Gibraltar.