Praktické informace

Představujeme letiště Málaga

Vydáno 2. 7. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Málaga (AGP)

Málaga

Letiště Málaga, oficiálně Málaga-Costa del Sol nebo letiště Pabla Ruize Picassa je čtvrté nejrušnější letiště ve Španělsku. Letiště je vzdálené zhruba 8 km jihozápadně od města Málaga a 5 km severně od města Torremolinos. Letiště má jeden terminál. Oficiální stránky letiště. Mapa letiště.

Ubytování

Málaga

Ubytování v blízkosti letiště

V dojezdové vzdálenosti (hotely nenabízí shuttle rozvoz) se nachází Holiday Inn Express Hotel Malaga Airport a Campanile Malaga Airport.

Ubytování ve městě

Centro Histórico (Historické centrum): Srdce Málagy, plné úzkých uliček, historických budov a památek. Hlavní výhoda je blízkost hlavních turistických atrakcí, muzeí, restaurací a obchodů. Vše je v docházkové vzdálenosti.

La Malagueta: Pobřežní čtvrť hned vedle historického centra, známá svou pláží Playa de La Malagueta. Hlavní výhodou je blízkost pláže, promenády a přístavu Muelle Uno s množstvím restaurací a obchodů.

Soho: Moderní a umělecká čtvrť mezi historickým centrem a přístavem známá pro své pouliční umění a alternativní atmosféru. Hlavní výhodou je blízkost centra, ale s uvolněnější atmosférou, dobré restaurace, kavárny a galerie.

El Perchel / La Trinidad: Tradiční čtvrti na západ od centra, s autentickým andaluským kouzlem. Méně turistické, s rozkošnou místní atmosférou. Dobrá dostupnost veřejnou dopravou (blízkost vlakového a autobusového nádraží).

Pedregalejo: Původně rybářská vesnice, nyní přímořská čtvrť s uvolněnou atmosférou, nacházející se na východ od centra. Oblast je klidnější než La Malagueta, přesto s množstvím plážových barů a restaurací (chiringuitos) přímo u pláže. Nevýhodou je, že je dál od centra města, vyžaduje cestování autobusem.

El Palo: Další tradiční rybářská čtvrť na východ od Pedregalejo, známá svou místní atmosférou a plážemi, ale méně turistů. Skvělé místo pro plážové aktivity a lokální kuchyni. Nevýhodou je, že je dál od centra města.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Málaga

Letiště je s městem Málaga propojeno železničními a autobusovými linkami.

Vlak

Na letišti je zastávka příměstského vlaku Cercanías C1 a představuje rychlou dopravu do Málagy a okolních destinací. Vlaky jezdí zhruba každých 20 minut a cesta do hlavního vlakového nádraží Málaga Centro-Alameda trvá 12 minut. Jízdenka stojí 1,80 EUR. Jízdenky můžete zakoupit v automatu, přes aplikaci nebo vlastní platební kartou – přiložíte ji při vstupu a výstupu na stanici k turniketu. Jízdní řády, ceny jízdenek a mapa zón. Z letiště jedou vlaky ještě do těchto destinací: Fuengirola (doba jízdy 34 minut, jízdenka 2,70 EUR), Benalmádena (cesta 18 minut, jízdenka 2,05 EUR), Málaga María Zambrano (8 minut, jízdenka 1,80 EUR), Torremolinos (cesta 10 minut, jízdenka 2,80 EUR).

Autobus

Společnost EMT provozuje autobusovou linku A Linea Express. Tento autobus jede přímo z letiště do centra Málagy. Cesta trvá přibližně 25–30 minut v závislosti na dopravě. Autobusy jezdí každých 15–30 minut a jízdenka stojí 4 EUR. Jízdenku si můžete koupit u pokladny u terminálu nebo u řidiče (hotově i kartou). Jízdní řády. (Odkazy ohledně MHD fungují pouze ve Španělsku.)

Meziměstské autobusy

Zastávky meziměstských autobusů se nacházejí před terminálem. Autobusové linky z letiště do okolních měst a destinací provozují společnosti:

 • Avanzabus do: Marbella, Estepona a La Línea
 • Alsa do: Nerja, Granada, Seville, Motril

Taxi

Stanoviště taxi je k dispozici přímo před terminálem. Cesta do centra města trvá asi 15 minut, ale doba jízdy může být delší v závislosti na provozu. Cena se řídí podle taxametru – podrobný ceník. V Málaze jsou k dispozici i služby firem Uber a Bolt.

Půjčení auta

Pokud plánujete prozkoumat oblast autem, na letišti je řada autopůjčoven – přehled všech společností.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Málaga

Přímé lety z Prahy (PRG) do Málagy (AGP) nabízí společnosti Smartwings, Eurowings, Czech Airlines a Ryanair. Let trvá zhruba 3 hodiny a 20 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Málaga

Kuchyně v Málaze a okolí je bohatá a rozmanitá, odrážející vlivy středomořské stravy a místní tradiční recepty. Jídla, která můžete ochutnat:

Espetos de Sardinas – čerstvé sardinky napíchnuté na špejli a grilované třeba nad otevřeným ohněm na pláži. Je to ikonické jídlo Málagy, často podávané s citronem.

Gazpachuelo – tradiční polévka z Málagy, připravovaná z rybího vývaru, brambor, vajec a majonézy. Často se přidávají také krevety nebo mušle.

Ensalada Malagueña – salát z pomerančů, solené tresky (bacalao), cibule, brambor a oliv, často ochucený olivovým olejem a vinným octem.

Paella (šafránové rizoto) – jedná se o směs rýže, mořských plodů (jako je kreveta, mušle, kalamáry), masa (často kuřecího nebo králičího), zeleniny a koření, často šafránu.

Tapas – tapas jsou malé porce různých pokrmů, které se podávají jako předkrmy nebo při pití. Mohou zahrnovat šunku, sýry, olivy, krokety nebo brambory bravas.

Tortilla Española nebo také Tortilla de patatas – také známá jako španělská bramborová omeleta, tato ikonická španělská pochoutka se skládá z brambor, cibule a vajec. Podává se teplá i studená.

Jamón Ibérico – španělská šunka jamón ibérico je vyrobená z prasat plemene ibérico, je obzvláště chutná a luxusní.

Patatas Bravas – tento klasický tapas je tvořený kousky smažených brambor, často servírovaných s pikantní omáčkou.

Pisto – španělská verze francouzské ratatouille. Jedná se o zeleninovou směs vařenou v rajčatové omáčce a často podávanou s vejci.

Churros – tento sladký pokrm je oblíbeným španělským dezertem. Churros jsou smažené těsto, obvykle tvarované do pruhů, posypané cukrem a podávají se s horkou čokoládou k namáčení.

Nejlepší restaurace, kavárny a bary v Málaze podle Tripadvisoru. Tipy na dobré a zároveň levné restaurace v Málaze. Tipy na dobré restaurace s lokálními jídly. Tipy na tradiční kavárny v Málaze.

Ambasáda

Málaga

Velvyslanectví ČR ve Španělsku je v Madridu. Nejblíže Málaze, jihozápadně od Málagy, se nachází honorární konzulát v Marbelle. Kontaktní informace, adresu a úřední hodiny naleznete zde.

Bezpečnost

Málaga

Málaga je jedno z nejbezpečnějších měst v regionu Andalusie, které vítá miliony lidí, kteří si užívají jeho památek a aktivit a vracejí se domů bezpečně bez incidentů. Míra kapesních krádeží v Málaze není vysoká, přestože jde o relativně obydlené město. Případy krádeží se vyskytují, ale nejsou příliš rozšířené. Přesto byste měli zůstat ostražití a dávat pozor v místech větší koncentrace lidí, např. MHD. Tísňová linka 112.

Památky

Málaga

Alcazaba de Málaga: Tento starodávný maurský hrad, postavený v 11. století na troskách římské bašty, nabízí působivé výhledy na přístav, město a zahrady. Prozkoumat můžete jeho obranné zdi, věže a vnitřní dvory a zahrady.

Castillo de Gibralfaro: Tento hrad byl postaven ve 14. století a sousedí s Alcazabou – je s ním spojen opevněným koridorem. Spolu s Alcazabou patří k velmi dobře zachovalým památkám a je oblíbený i pro panoramatické výhledy na město a Středozemní moře.

Catedral de Málaga: Katedrála je známá také jako "La Manquita" (jednoruká dáma) kvůli nedokončené druhé věži. Stavba započala v renesančním stylu, ale protože výstavba trvala 200 let, má i styl barokní. Katedrála se vyznačuje nádherným interiérem a navštívit můžete i střechu katedrály, kde se nabízí krásné výhledy na město.

Teatro Romano (Římské divadlo): Starověké římské divadlo z 1. století našeho letopočtu se nachází na úpatí Alcazaby a patří k nejstarším památkám ve městě. Vstup je zdarma.

Plaza de la Merced: Hlavní náměstí v historickém centru města, kde najdete památník Torrijos a mnoho kaváren a restaurací. Je to také místo, kde se nachází Picassův rodný dům, který můžete navštívit a kousek od náměstí se nachází Museo Picasso – muzeum věnované jednomu z nejznámějších světových umělců, který se narodil v Málaze. Muzeum obsahuje řadu děl Picassa včetně obrazů, soch a keramiky.

Playa de la Malagueta: Nejznámější městská pláž v Málaze, která se nachází jen kousek od centra města. Nabízí zlatý písek, velmi mírný vstup do moře, čistou vodu a množství restaurací podél promenády lemovanou palmami.

Muelle uno – Puerto de Málaga: Muelle Uno je moderní nábřežní a obchodní promenáda. Nachází se ve východní části přístavu. Promenáda nabízí širokou škálu obchodů, butiků, restaurací, kaváren a barů. Muelle Uno je ideální pro procházky podél nábřeží, kde si můžete užít výhledy na přístav, lodě a Středozemní moře. Promenáda je ozdobena moderními uměleckými instalacemi a krásnými zahradami. Nachází se zde také pobočka slavného pařížského Centre Pompidou. Toto muzeum současného umění nabízí různé výstavy a kulturní programy.

Botanická zahrada La Concepción: Krásná historická botanická zahrada založená v roce 1855. Nabízí širokou škálu exotických rostlin a tropických druhů. Najdete zde palmy, bambusy, cykasy, subtropické stromy a keře, vodní rostliny a mnoho dalších. Spatřit můžete okrasná jezírka, fontány, pergoly, vodopády a malebné stezky, které vedou návštěvníky skrz různé části zahrady.

Trh Atarazanas: Oficiálně známý jako Mercado Central de Atarazanas, je hlavní trh v Málaze. Budova trhu má bohatou historii sahající až do 14. století, kdy sloužila jako muslimská loděnice. V roce 1870 byla přestavěna na současnou tržnici. Tento neobvyklý trh, organizovaný podle typu produktu, nabízí maso, ryby, zeleninu a také tapas a pescaíto frito. Otevřeno má každý den kromě neděle.

Parque de Málaga: Málagský park se vyznačuje zakřivenými liniemi a cestami, které vytvářejí dojem otevřeného přírodního prostoru. Můžete se nechat okouzlit kouzlem jeho kiosků a fontán, prohlédnout si sochy věnované místním osobnostem jako Ferrándiz a Salvador Rueda. Tento park se nachází v blízkosti přístavu a nabízí idylické zelené prostředí, ve kterém můžete načerpat nové síly a zároveň obdivovat krásu bujné vegetace.

Turistické karty

V nabídce pro Málagu je turistická karta Málaga Pass a Sightseeing Pass.

 Málaga Pass:

 • varianta 24 hodin – 28 EUR, 48 hodin – 38 EUR, 72 hodin – 46 EUR a týdenní za 62 EUR
 • přednostní vstup do muzeí ve městě, botanické zahrady La Concepción nebo Centre Pompidou Malaga
 • kompletní seznam

Sightseeing Pass:

 • nabízí dvě základní karty:
 • z atrakcí je například v nabídce:
  • autobusy Hop On Hop Off v Maláze, Benalmádeně a Atnequera
  • Jaleo Flamenco show, vstup do Centre Pompidou Malaga nebo projížďka lodí

Městská hromadná doprava

Málaga

MHD v Málaze představují metro, autobusy a příměstské vlaky.

Autobus

Autobusové linky v Málaze provozuje dopravní podnik EMT Málaga. Autobusy jsou pohodlné a frekventované, s intervaly jízd obvykle mezi 10 až 20 minutami a to od 6. hodiny ranní do půlnoci. V noci jsou k dispozici noční linky “N”, které mají interval 30 minut. Pro vyhledání jízdních řádů nebo nákup jízdenek můžete použít i aplikaci EMT (Android a Apple). Jízdní řády a mapa denních a nočních linek. (Odkazy ohledně MHD fungují pouze ve Španělsku.)

Jízdenky

Jízdenky si můžete zakoupit přes jejich aplikaci, ve velkém množství kiosků, trafik nebo obchodů nebo u řidiče, nově je možné platit i u řidiče vlastní platební kartou.

 • jízdenka pro jednu jízdu stojí 1,40 EUR
 • karta transbordo – 10 jízd, stojí 4,20 EUR. Za jednu jízdu se považuje hodina jízdy i s přestupy, ale pouze autobusy. Kartu si můžete znovu dobít.

Úplný přehled o tarifech najdete na webu.

Metro

V Málaze jsou v provozu 2 linky metra – mapa linek. Od hlavního vlakového nádraží směřují na západ a jihozápad města.

Jízdenka

Jízdenku je možné zakoupit v automatu na každé stanici v podobě kartičky za 0,30 EUR, na kterou můžete nabít až 9 jízd. Nově je možné taky zaplatit jednodušeji vlastní platební kartou u turniketu. Jednorázová jízdenka stojí 1,35 EUR. Přehled o tarifech a jízdném v metru.

Příměstské vlaky

Příměstské vlaky (Cercanías Málaga) provozované společností Renfe spojují Málagu s okolními městy a oblastmi. Nejvýznamnější linkou je C1, která vede z Málagy přes letiště Málaga až do měst Torremolinos, Benalmádena a Fuengirola. Další linka C2 spojuje Málagu s městy Álora a dalšími vnitrozemskými destinacemi. Vlaky jezdí zhruba od 6 ráno do půlnoci ve 20minutových intervalech, jízdenky zakoupíte v automatu na stanici, přes aplikaci nebo vlastní platební kartou – přiložíte ji při vstupu a výstupu na stanici k turniketu. Mapa zón, jízdní řády a ceny jízdného.

Taxi

Taxi služby jsou v Málaze snadno dostupné a lze je zastavit na ulici, objednat telefonicky nebo pomocí mobilních aplikací jako Uber nebo Cabify. Taxi stanoviště jsou umístěna na hlavních místech, jako jsou vlaková a autobusová nádraží, letiště a turistické atrakce. Cena se řídí podle taxametru – podrobný ceník.

Půjčení auta

V samotném městě Málaga se bez auta obejdete, zvlášť když k tomu připočteme hustý provoz v centru města a drahé poplatky za parkování. Pokud ale plánujete navštívit jiná letoviska na pobřeží Costa del Sol nebo se chcete během dovolené vypravit na venkov Málagy – například navštívit Caminito del Rey – pak má vypůjčení auta smysl. V Málaze jsou desítky společností nabízejících pronájem aut. Většina z nich sídlí na letišti Málaga, ačkoli několik má kanceláře ve městě Málaga. Pokud si pronajímáte auto, ujistěte se, že u vašeho ubytování v Málaze máte kde zaparkovat – nejlépe soukromé parkoviště nebo snadné parkování na ulici – a zda je parkování zahrnuto v ceně pokoje.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Kolo

Cyklistika nabízí energický a efektivní způsob dopravy v Málaze, který vám umožní pokrýt více území a zároveň si užívat památek. Mnoho společností nabízí pronájem kol na několik hodin, půl dne nebo celý den, přičemž ceny se liší podle délky a typu kola. Můžete si vybrat od standardních kol až po skládací kola podle svých potřeb. Mnoho půjčoven poskytuje cyklistické výlety s průvodcem, ať už pro vaši vlastní skupinu, nebo se ke skupině přidáte a můžete tak vrcholy Málagy zdolávat s odborným vedením.

Cyklostezky a parkovací zóny:

Málaga se může pochlubit kilometry vyznačených cyklostezek, natřených jasně červenou barvou pro snadnou identifikaci, což z ní dělá město vhodné pro cyklisty. Po celém městě jsou k dispozici rozsáhlé parkovací zóny pro kola, které zajišťují pohodlné a bezpečné parkování pro cyklisty.

Půjčovny elektrokol

Soukromé společnosti nabízejí elektrická kola k zapůjčení prostřednictvím mobilních aplikací, což poskytuje pohodlný a ekologický způsob, jak prozkoumat Málagu. Ceny se obvykle pohybují od 0,29 EUR za minutu až po denní nebo měsíční sazby s možností výběru na základě vašich cestovních potřeb. Mobilní aplikace: Využijte mobilní aplikaci EMT (Android a Apple) nebo aplikace půjčovny pro plánování trasy, sledování v reálném čase a půjčování kol.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Málaga

Hlavní turistická sezóna (duben až říjen) – Hlavní turistická sezóna probíhá od dubna do října s vrcholem v červenci a srpnu. V červenci a srpnu jsou v Evropě školní prázdniny, teploty jsou nejvyšší, často dosahují 30–35 °C. Dny jsou dlouhé a slunečné, ideální pro plážové aktivity.

Vedlejší turistická sezóna (listopad až březen) – Teploty v tomto období jsou mírné, 15–19 °C, návštěvnost města je nejnižší, což na druhé straně znamená nižší ceny za ubytování a služby a minimum turistů.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Málaga (AGP) se dají zakoupit v lednu – Typické ceny: 2 300 – 3 200 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Málaga (AGP) se dají zakoupit v srpnu – Typické ceny: 4 600 – 6 800 Kč.