Co se děje ve světě

Do Skandinávie za dokumentem: festival CPH:DOX odstartuje v březnu

Vydáno 30. 1. 2018 | Letuška.cz Redakce
image

Každoroční svátek světového dokumentu CPH:DOX, dánský filmový festival, už klepe na dveře. Patnáctý ročník dokumentárního festivalu je ročníkem bilancování - z druhořadé, malé akce se totiž festival vyšvihl mezi největší a nejuznávanější události svého druhu na světě, který přináší více než dvě stě filmů. Své dokumenty tu letos představí například Matthew Heineman, jenž byl nominován na Oskara i cenu BAFTA, Austin Lynch, syn slavného režiséra Davida Lynche, i Syřan Feras Fayyad se svým dokumentem Poslední muži Aleppa. 

Festival za patnáct let vyrostl skutečně mimořádně. Do prvního ročníku se přihlásilo 14 tisíc filmů, zatímco v loňském roce již porota vybírala z necelé stovky tisíc dokumentů. Festival se koná v samém srdci Kodaně - v nyhavnské Kunsthal Charlottenburg, Brémském divadle a některých kinech. 

Dokumentární svátek se koná od 15. do 23.března. Vstupenka na jeden film vyjde na zhruba 290 Kč, permanentka na šest filmů stojů 1 500 korun. Koukněte na levné letenky a vyražte do jarní Kodaně!